Čierna škvrna na finálovom stretnutí EURO: Tisícky ľudí sa nakazili koronavírusom

Futbaloví fanúšikovia sa zhromažďujú pred štadiónom vo Wembley v LondýneFutbaloví fanúšikovia sa zhromažďujú pred štadiónom vo Wembley v Londýne Zdroj: TASR/AP/Justin Tallis

LONDÝN - Finále futbalových majstrovstiev Európy v londýnskom Wembley mimoriadne prispelo k šíreniu koronavírusu. Podľa oficiálnych dát britských zdravotných úradov bolo na štadióne pravdepodobne infekčných 2295 ľudí a ďalších 3404 sa podľa všetkého na štadióne nakazilo.

Vo Wembley bolo 11. júla na zápase medzi Anglickom a Talianskom približne 67 tisíc ľudí, domáci tím prehral duel o titul po penaltovom rozstrele. "Euro bola mimoriadna udalosť a nie je pravdepodobné, že na ďalších akciách uvidíme podobný vplyv na šírenie covidu-19," povedala Jenifer Smithová z vládnej zdravotné agentúry Public Health England (RP). "Avšak dáta ukazujú, ako jednoducho sa vírus v prípade blízkeho kontaktu šíri, a malo by to byť varovanie pri našej snahe vrátiť sa opatrne k normalite."

Ďalšie akcie v Británii počas štvormesačného testovacieho obdobia vykázali oveľa menej pozitívnych testov, čísla zhruba zodpovedali celonárodnému priemeru. Napríklad na Veľkej cene formuly 1 v Silverstone bolo počas troch dní 350 tisíc ľudí a úrady v súvislosti s akciou zistili 585 prípadov nákazy, z ktorých navyše 343 ľudí bolo infekčných už v dobe pretekov. Tenisový Wimbledon s 300 tisíckami ľuďmi v priebehu dvoch týždňov priniesol 881 prípadov.

"Ukázali sme, že dokážeme usporiadať hromadné športové a kultúrne podujatia bezpečne, ale je dôležité, aby ľudia zostali opatrní, keď sa združujú v zaplnenom prostredí. Aby sme mohli túto zimu udržať futbalovú sezónu, divadlá a koncerty bezpečne s plnou kapacitou, apelujte na fanúšikov športu, hudby a kultúry, aby sa nechali zaočkovať," uviedol britský minister kultúry Oliver Dowden.

Viac o téme: Euro 2020 Koronavírus
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy