Slováci víťazmi turnaja v Skopje, volejbalisti na záver zdolali aj Macedóncov

Marek KardošMarek Kardoš Zdroj: TASR - Milan Kapusta

SKOPJE - Slovenskí volejbaloví reprezentanti v rámci prípravy na septembrový šampionát EuroVolley 2021 (1.-19. septembra) triumfovali na medzinárodnom turnaji v severomacedónskom Skopje. Zverenci trénera Mareka Kardoša sa po piatkovej suverénnej výhre v troch setoch nad Čiernohorcami tešili z víťazstva aj v sobotu, keď v priamom súboji o celkové prvenstvo na 45. ročníku memoriálu Branka Hadžiiljoského-Čajku zdolali domácich Macedóncov 3:1 (17, -21, 22, 22).

Slováci odohrali v príprave na EuroVolley aj dva zápasy v Česku (0:3, 0:3), v generálke na šampionát nastúpia budúci týždeň v Nitre proti Portugalčanom (27. - 28. 8.). Na majstrovstvách Európy budú účinkovať v D-skupine v Tallinne, o jednu zo štyroch miesteniek do osemfinále v Ostrave zabojujú proti olympijským víťazom z Tokia Francúzom, domácim Estóncom, Lotyšom, Chorvátom a Nemcom. Na šampionáte sa predstavia ôsmykrát za sebou a celkovo po jedenásty raz.

Slováci začali v záverečnom zápase na turnaji lepšie, rýchlo získali náskok (12:7) a aj keď sa k nim domáci priblížili (14:12), opäť odskočili (20:13) a ujali sa vedenia. V druhom sete viedli Macedónci 12:8, Slováci vyrovnali na 17:17, ale koncovku zvládli vďaka dvom sériám bodov lepšie domáci a vyrovnali.

Macedónci mali dlho navrch aj v tretej časti, viedli aj o osem bodov (17:9), prišiel však veľký obrat. Slováci skvelou pasážou otočili skóre z 11:18 na 23:20, získali tretí set a vo štvrtom rozhodli v druhej polovici, keď súperom ušli zo 14:14 na 21:16 a v závere premenili druhý mečbal.

Medzinárodný turnaj mužov - 45. ročník memoriálu Branka Hadžiiljoského-Čajku - Skopje (Sev. Mac.) - sobota:

Severné Macedónsko - Slovensko 1:3 (-17, 21, -22, -22)

Slovensko: Kriško 16, Mačuha 8, Michalovič 7, Paták 11, Krajčovič 8, Goč 6, libero Ľ. Nemec (F. Palgut 0, Pokopec 0, Gavenda 13). Tréner: M. Kardoš.