Organizovanie tenisového sviatku ich bude stáť milióny: Do Česka mieri Pohár Billie Jean Kingovej

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP - Petr David Josek

PRAHA - Česká vláda uvoľnila 65 miliónov českých korún z rozpočtovej rezervy na organizovanie finálového turnaja Pohára Billie Jean Kingovej tenistiek v Česku. Tenisový zväz vďaka tomu môže podpísať zmluvu s Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) na vrcholnú tímovú akciu žien, ktorá by sa v pražskej O2 aréne mala konať prvý novembrový týždeň.

Záverečný turnaj sa mal hrať v Budapešti, ale vlani bol zrušený a tento rok bol kvôli koronavírusovej situácii odložený. Maďarská metropola sa organizovania akcie v máji vzdala.

"Vláda schválila poskytnúť Českému tenisovému zväzu prostredníctvom Národnej športovej agentúry 65 miliónov korún na organizáciu majstrovstiev sveta družstiev v tenise," uviedla ministerka financií Alena Schillerová (za ANO) na tlačovej konferencii po zasadnutí kabinetu. Na twitteri doplnila, že uvoľnenie peňazí je jednorazovou záležitosťou, ktorá má podporiť zdravý životný štýl.

Šéf Českého tenisového zväzu Ivo Kaderka už v polovici júna uviedol, že o usporiadanie finálového turnaja v Prahe s vedením ITF rokuje. "Dnešné schválenie príspevku na úhradu časti usporiadateľských nákladov organizácie Billie Jean Kingovej Cupu v Prahe českou vládou bol posledný krok pred podpisom pripravenej zmluvy s ITF," uviedol Kaderka pre médiá.

"Ide o výsledok mojej dohody s prezidentom ITF Davidom Haggertym o presune prvého ročníka súťaže v novom formáte z Budapešti do Prahy. Je to obrovský diplomatický úspech, budeme organizovať najväčšiu globálnu športovú akciu v Česku," uviedol Kaderka s tým, že do Prahy príde dvanásť najlepších tímov a zápasy sa budú vysielať v 175 krajinách.

Fed Cup bol na Pohár Billie Jean Kingovej premenovaný vlani na počesť dvanásťnásobnej grandslamovej víťazky a bojovníčky za rodovú rovnosť a sociálnu spravodlivosť. Zvýšili sa aj finančné odmeny pre účastníkov finálového turnaja na 18 miliónov dolárov.

Pre dvanástku kvalifikovaných tímov platí pôvodné rozlosovanie. Češky, ktoré dostali divokú kartu, sú v skupine D spolu so Švajčiarskom a Nemeckom. Ďalej budú štartovať Austrália, Bielorusko, Belgicko, Francúzsko, Maďarsko, Rusko, Slovensko, Španielsko a USA.

České tenistky sú v súťaži najúspešnejším tímom poslednej dekády, od roku 2011 získali šesť zo svojich jedenástich trofejí. Päť zostávajúcich titulov vybojovalo ešte Československo. Naposledy slávili strieborný pohár po finále v Prahe v roku 2018.

Viac o téme: Česko Pohár Billie Jean Kingovej