Odišiel do hokejového neba: Zomrel jeden z najlepších českých hokejistov Jan Suchý (†76)

Bývalý český hokejový obranca Jan Suchý,Bývalý český hokejový obranca Jan Suchý, Zdroj: Profimedia

JIHLAVA - Vo veku 76 rokov zomrel legendárny hokejový obranca Jan Suchý, člen českej i medzinárodnej Siene slávy. S Duklou Jihlava získal sedem titulov, z olympijských hier v Grenoble 1968 si odviezol striebro. Okrem toho sa podieľal na ďalších štyroch druhých miestach na majstrovstvách sveta, navyše má aj dva bronzy. O jeho úmrtí informoval na svojom webe jihlavský klub.

Rodák z Havlíčkovho Brodu bol na prelome 60. a 70. rokov považovaný za jedného z popredných európskych bekov. V rokoch 1969 a 1971 bol vyhlásený za najlepšieho obrancu majstrovstiev sveta, štyrikrát sa dostal do All stars tímu. Ovládol tiež prvé dva ročníky ankety Zlatá hokejka.

Za reprezentáciu odohral 160 zápasov, v ktorých strelil 44 gólov, čo je doposiaľ maximum medzi obrancami. O zlato z MS 1972 v Prahe prišiel kvôli tomu, že pár mesiacov pred štartom šampionátu zavinil nehodu, pri ktorej zahynul jeden zo spolucestujúcich. Kvôli alkoholu v krvi strávil deväť mesiacov vo väzení, ani potom si so životosprávou hlavu príliš nelámal.

"Osud mu nedoprial zlato zo svetového šampionátu ani angažmán v NHL, napriek tomu patrí k zlatým generáciám nášho hokeja. Svojim štýlom hry, odvážnym blokovaním striel aj neuveriteľnou produktivitou predbehol dobu o niekoľko desaťročí a stal sa vzorom pre nasledovníkov doma i v zahraničí," uviedol v tlačovej správe prezident českého hokeja Tomáš Král.

V lige Suchý nastrieľal v drese jihlavskej Dukly 162 gólov v 561 zápasoch, v sezóne 1968/69 ako doteraz jediný obranca ovládol kanadské bodovanie. Na sklonku kariéry si zahral v Nemecku a v Rakúsku, po jej ukončení robil v Havlíčkovom Brode asistenta trénera či obchodného manažéra klubu.

Okrem hokeja hral veľmi dobre aj futbal, dokonca sa dostal do dorasteneckého reprezentačného výberu. Ponuku hrať v Dukle Praha ale odmietol a dal prednosť hokeju. V roku 2009 bol prijatý do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF. 

Viac o téme: Dukla Jihlava Jan Suchý
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy