Zachovali chladnú hlavu a zachránili ho: Večná pripomienka toho, aký vzácny je život!

Kapitán dánskej futbalovej reprezentácie Simon Kjaer dáva prvú pomoc svojmu spoluhráčovi Christianovi EriksenoviKapitán dánskej futbalovej reprezentácie Simon Kjaer dáva prvú pomoc svojmu spoluhráčovi Christianovi Eriksenovi Zdroj: TASR/Friedemann Vogel/Pool via AP

NYON - Lekársky tím, ktorý zachránil život dánskemu futbalistovi Christianovi Eriksenovi po kolapse na majstrovstvách Európy, dostane Cenu prezidenta UEFA. Európska futbalová únia ocení tiež dánskeho reprezentačného lekára a kapitána mužstva Simona Kjaera, ktorí sa podieľali na resuscitácii dvadsaťdeväťročného záložníka.

"Tohtoročná Cena prezidenta presahuje futbal. Slúži ako dôležitá a večná pripomienka toho, ako vzácny je život a stavia všetko v našich životoch do jasnejšieho svetla," uviedol v tlačovom vyhlásení prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Eriksen skolaboval 12. júna v úvodnom zápase Dánska na ME proti Fínsku. Lekári mu rýchlym zásahom na trávniku zachránili život a potom bol futbalista Interu Miláno prevezený do nemocnice. Podrobil sa operácii, pri ktorej dostal kardioverter-defibrilátor, ktorý stráži jeho srdcový rytmus.

Christian Eriksen skolaboval počas Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Friedemann Vogel/Pool via AP

Poďakovanie aj od Eriksena

"Odviedli fantastickú prácu a zachránili mi život," uviedol Eriksen v dnešnom vyhlásení UEFA smerom k lekárom. "A veľká vďaka tiež patrí môjmu priateľovi a kapitánovi Simonovi a spoluhráčom z dánskeho tímu za ich podporu 12. júna a aj potom."

Christiana Eriksena museli oživovať Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

Či sa Eriksen ešte k profesionálnej futbalovej kariére vráti, nie je isté. Podľa odhadov ho čaká ešte najmenej šesťmesačná pauza. Pravidelne sa podrobuje vyšetreniam, ktoré majú podľa talianskych médií okrem iného zistiť, či bude potrebovať voperovaný defibrilátor alebo či sa bez neho v budúcnosti zaobíde. Na tom tiež závisí to, či bude môcť hrať taliansku ligu, pretože v nej štart hráčov s implantovaným defibrilátorom pravidlá neumožňujú.

Viac o téme: Simon Kjaer Christian Eriksen
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy