Preteky, ktoré sa zapíšu do dejín F1! Veľkú cenu Belgicka napokon predčasne ukončili

Max VerstappenMax Verstappen Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

SPA - Veľkú cenu Belgicka, 12. podujatie seriálu F1, predčasne ukončili pre nepriaznivé počasie. Traťoví komisári jej štart viackrát posunuli, ale trať nebola bezpečná ani takmer po štyroch hodinách. Víťazom sa stal Holanďan Max Verstappen z Red Bullu, ktorý vyhral kvalifikáciu pred druhým Britom Georgeom Russelom z Williamsu a jeho krajanom Lewisom Hamiltonom z Mercedesu.

Ešte počas cesty na štartový rošt Sergio Peréz z Red Bullu nezvládol mokrú trať, vrazil do bariéry z pneumatík a poškodenie monopostu by mu za bežných okolností nedovolilo štartovať. Komisári pretekov však samotný štart viackrát presúvali pre daždivé počasie, čím Perézovi mechanici získali čas. Po zahrievacom kole, v ktorom jazdci išli za bezpečnostným vozidlom, bol štart opäť posunutý a po tom, čo sa zintenzívnil dážď, nastal ďalší posun.

Medzitým mechanici Red Bullu stihli opraviť Perézov monopost a Mexičan mohol štartovať z boxov. Jazdci po takmer štvorhodinovom čakaní odštartovali do pretekov za bezpečnostným vozidlom. Napokon za ním absolvovali dve kolá a následne videli červené vlajky, ktoré znamenali prerušenie pretekov. Najrýchlejšie kolo odjazdil Nikita Mazepin, ale keďže sa neumiestnil v prvej desiatke, nezískal za to žiadny bod. Riaditeľstvo pretekov krátko po ich prerušení definitívne ukončilo VC Belgicka. Nasledujúce preteky F1 sú na programe už o týždeň 5. septembra v Holandsku.

VC Belgicka, výsledky: 1.  Max Verstappen (Hol./Red Bull), 2. George Russell (V. Brit./Williams), 3. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes), 4. Daniel Ricciardo (Aus./McLaren), 5. Sebastian Vettel (Nem./Aston Martin), 6. Pierre Gasly (Fr./AlphaTauri), 7. Sebastian Ocon (Fr./Alpine), 8. Charles Leclerc (Mon./Ferrari), 9. Nicolas Latifi (Kan./Williams), 10. Carlos Sainz (Šp./Ferrari), 11. Fernando Alonso (Šp./Alpine), 12. Valtteri Bottas (Fín./Mercedes), 13. Antonio Giovinazzi (Tal./Alfa Romeo), 14. Lando Norris (V. Brit./McLaren), 15. Juki Cunoda (Jap./AlphaTauri), 16. Mick Schumacher (Nem./Haas), 17. Nikita Mazepin (Rus./Haas), 18. Lance Stroll (Kan./Aston Martin), 19. Kimi Räikkönen (Fín./Alfa Romeo), 20. Sergio Pérez (Mex./Red Bull)

hlasy (zdroj: Sport 2):

Max Verstappen, 1. miesto: "Mrzí ma, že to takto dopadlo, predovšetkým mi je ľúto divákov. Ukázalo sa, aká dôležitá bola moja včerajšia pole position. Myslím si, že najlepšie podmienky boli v čase, keď bol plánovaný riadny štart, ale postupne sa to zhoršovalo. Víťazstvo je fajn, ale takto určite vyhrávať nechceme. Verím, že ďalšie preteky už budú v poriadku."

George Russell, 2. miesto: "Vnímam to ako určitú odmenu za druhé miesto v kvalifikácii. Je to pre nás úspech, hoci takto sme si ho nepredstavovali. Je mi ľúto, že som druhé miesto nemohol potvrdiť v riadnych pretekoch, ale nič sa nedá robiť. Mrzí ma to aj pre fanúšikov, ktorí boli zvedaví na zaujímavé preteky."

Lewis Hamilton, 3. miesto: "Je mi ľúto fanúšikov. Dúfam, že dostanú späť svoje peniaze za vstupné. Nie je to nikoho chyba, nikto za to nemôže. Nedalo sa jazdiť, nevideli sme ani svetlá jazdcov pred sebou."

Viac o téme: VC Belgicka Max Verstappen