VIDEO Vydretý postup na olympiádu! Slováci dokázali poraziť aj Bielorusko

Slovenský hokejista Peter Cehlárik (tretí sprava) sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného góluSlovenský hokejista Peter Cehlárik (tretí sprava) sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Slovenskí hokejisti vyhrali aj v poslednom zápase skupiny a vybojovali si postup na ZOH 2022 v Pekingu. Bielorusko sme zdolali 2:1 po góloch Petra Cehlárika a Libora Hudáčka.

Slovákom stačila na postup aj remíza, v 5. minúte ich poslal do vedenia presilovkový gól Petra Cehlárika. Bielorusi vyrovnali dve minúty po prvej prestávke zásluhou Jegora Šarangoviča. V závere zápasu spečatil slovenský postup gólom do prázdnej bránky Libor Hudáček.

Do Pekingu sa kvalifikovali okrem hráčov SR aj Dáni a Lotyši, ktorí uspeli vo svojich kvalifikačných skupinách. ZOH sa v čínskej metropole uskutočnia od 4. februára - 20. februára 2022, konečnú dvanástku účastníkov tvoria okrem troch úspešných kvalifikantov Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Fínsko, Česko, Nemecko, Švajčiarsko a domáca Čína.

Pre slovenských hokejistov to bude šiesta účasť na ZOH, predtým na hrách štartovali v roku 1994 v Lillehammeri, v Turíne 2006, vo Vancouveri 2010, v roku 2014 v Soči a pred tromi rokmi v Pjongčangu.

kvalifikácia ZOH 2022 - D-skupina (Bratislava):

Slovensko - Bielorusko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 5. Cehlárik (Hrivík), 58. Hudáček (Studenič) - 22. Šarangovič. Rozhodovali: Öhlund (Švéd.), Tscherrig (Švaj.) – Ondráček (ČR), Zunde (Lot.), vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše Sapego 5+DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 7105 divákov (vypredané).

Slovensko: Konrád – Marinčin, Jaroš, Čerešňák, Gernát, Grman, Kňažko, Nemec, Ďaloga – Jurčo, Hrivík, Cehlárik – Lantoši, Ružička, Pospíšil – Daňo, Studenič, Hudáček – Gríger, Roman, Slafkovský

Bielorusko: Taylor – Bailen, Sapego, Solovjov, Lisovec, Gotovec, Koljačonok, Korobov, Jerjomenko – Šarangovič, Komarov, Stas – Platt, Pare, Prince – Protas, Kodola, Bujnickij – Demkov, Pavlovič, Usov

Aktivita Slovákov od úvodu zápasu zamestnávala obranu súpera, pomohla k tomu aj skorá presilovka. Veľkú šancu v nej mal Hudáček a po ňom aj Jaroš a Pospíšil, Taylor si pripísal prvé dôležité zákroky. Po návrate vylúčeného Bielorusa na ľad fauloval Slafkovského obranca Sapego a dostal päťminútový trest a do konca zápasu. Oslabenie súpera využili Slováci už po 33 sekundách, presne namieril Cehlárik - 1:0. Na ľade potom pribudlo nervozity, z čoho pramenili vylúčenia, v oslabení hrali aj Ramsayho zverenci. V 15. minúte utiekol po ľavom krídle Ďaloga, ale v dobrej pozícii trafil len do brankára. Rovnako dopadol aj Pospíšil o minútu neskôr, Taylor jeho pokus vytesnil vyrážačkou.

Bielorusi vyrovnali v úvode druhého dejstva. Šarangovič sa výborne zorientoval v skrumáži pred bránkou a poslal puk do siete popod Konrádovo telo. Potom sa opäť vylučovalo, Konrád sa zapotil pri pokuse Platta. Hokejisti Bieloruska boli od polovice zápasu o niečo aktívnejší, no veľkú šancu mali Slováci, konkrétne Pospíšil. Korčuľoval sám na brankára, zakončil tvrdo strelou, ale Taylor ju vykryl. Ďalšiu šancu mal Lantoši, ale puk dostal tesne pred brankárom a nemal už čas na lepšie zakončenie. Brankára neprekonal ani Hudáček, ktorý dostal puk na vrchol kruhov. Šancu mal na druhej strane aj Korobov, slovenská obrana odvrátila puk v poslednej chvíli.

V tretej tretine hrali najskôr presilovku Bielorusi po vylúčení Studeniča, najťažší zákrok vytiahol Konrád po strele Šarangoviča. Slováci sa dostali do vážnejšej šance v 49. minúte, po závare v útočnom pásme zakončil Lantoši vedľa. S pribúdajúcimi minútami sa čakalo viac ofenzívneho úsilia od Bielorusov, po Lantošiho chybe nevyužil šancu Platt. Hostia museli na postup zvíťaziť a v závere zápasu vsadili všetko na jednu kartu. Odvolali brankára dve a pol minúty pred koncom a Hudáček nemal problém trafiť. Jeho gól poslal Slovákov definitívne na ZOH.