Návrat na vrchol po 33 rokoch! Holanďanka Jensenová získala štvrté zlato

Jennette JansenováJennette Jansenová Zdroj: SITA/AP/Thomas Lovelock for OIS

TOKIO - Holandská hendikepovaná športovkyňa Jennette Jansenová sa znovu po 33 rokoch stala paralympijskou víťazkou. V Tokiu vyhrala v cestnej cyklistike na handbiku a v 53 rokoch nadviazala na soulské hry z roku 1988, kde trikrát triumfovala v atletických disciplínach.

Všestranná športovkyňa, ktorá sa narodila s nevyvinutými dolnými končatinami a v deviatich rokoch podstúpila ich amputáciu, má v zbierke paralympijských úspechov už desať medailí z troch rôznych odvetví. Popri cyklistických a atletických úspechoch bola v roku 1996 v Atlante tiež členkou strieborného tímu basketbalistiek na vozíku. Z Barcelony 1992 má dve atletické striebra a bronz, naposledy v Riu už ako handbikerka skončila tretia v cestnom závode a tokijskému triumfu predchádzal ešte utorkový bronz v časovke.

"Včera som bola hrozne z bronzu sklamaná, ale stále som zostala hladná po zlate," povedala po víťaznom závode. "Milujem šport a ukazuje sa, že na to stále mám, aj keď príde okamih, kedy ma mladšia generácie predstihne. Raz na to dôjde, ale do tej doby si to budem užívať," dodala Jansenová.

Tridsaťtriročný časový odstup medzi prvou a poslednou zlatou medailou znamená aj vďaka ročnému odkladu tokijskej paralympiády kvôli pandémii koronavírusu nový rekord. Doteraz ho držal švédsky športový strelec Jonas Jacobsson, ktorý od hier v Arnheme 1980 po paralymiádu v Londýne 2012 nazbieral sedemnásť zlatých a celkovo tridsať medailí.

Viac o téme: Tokio Jennette Jansenová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy