VIDEO Suverénne víťazstvo v 17. etape: Roglič deklasoval konkurenciu a vrátil sa do červeného

Primož Roglič z tímu Jumbo-Visma v červenom drese vedúceho pretekára v priebežnom poradíPrimož Roglič z tímu Jumbo-Visma v červenom drese vedúceho pretekára v priebežnom poradí Zdroj: TASR/AP/Alvaro Barrientos

LAGOS DE COVADONGA - Slovinský cyklista Primož Roglič potvrdil výbornú formu, suverénne vyhral stredajšiu 17. etapu 76. ročníka Vuelta a Espaňa a vrátil sa na čelo celkového poradia. Jazdec tímu Jumbo-Visma sa presadil po 60 km dlhom úniku a 185,8 km dlhú trasu z Unquery na vrchol Lagos de Covadonga zvládol za 4:34:45 h. Druhý finišoval jeho tímový kolega Sepp Kuss z USA a tretí skončil Kolumbijčan Miguel Angel Lopez (Movistar). Obaja mali stratu 1:35 minúty.

O červený dres prišiel doterajší líder celkového poradia Nór Odd Christian Eiking (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), ktorý neudržal krok s najlepšími. Roglič má štyri etapy pred koncom náskok 2:22 minúty pred Španielom Enricom Masom (Movistar) a tretí Lopez stráca 3:11 min.

"V cyklistike je to vždy risk a môže sa stať veľa vecí, no dnes to vyšlo dobre. Užíval som si tento krásny deň pre mňa i celý tím. Sú to preteky, tak som išiel s Bernalom, nerozmýšľal som nad tým. Po tom som si však pomyslel, že je to celkom ďaleko. Na konci to bol ťažký kopec. Ale išlo sa mi dobre, bola to naozaj šou, skutočné preteky. Chcel som ísť čo najrýchlejšie hore, a keď ma už Egan nenasledoval, tak som išiel sám. Zajtra je skutočne kráľovská etapa. Uvidíme, či aj po nej bude môj náskok dostatočný," citoval Rogliča portál Cyclingnews.

Náročná horská skúška

V stredu bola na programe náročná horská etapa z Unquery na vrchol stúpania najvyššej kategórie na Lagos de Covadonga (12,5 km, 7,0%), cyklisti počas nej museli zdolať aj ďalšie tri ťažké kopce a celkovo až 4437 výškových metrov. Hneď po štarte sa snažilo dostať do úniku viacero skupiniek, vytvorili sa aj dve početné, ale na prvom kopci Altu de Hortigueru 3. kategórie (5,3 km, 4,7%) sa všetko zišlo späť. Stúpanie si však vyžiadalo "obete" najmä medzi šprintérmi a na vrchol tak prišiel už len zredukovaný pelotón.

Tempo bolo vysoké a tak sa únik nevytvoril ani po 70 km. To sa už blížilo stúpanie 1. kategórie La Collada Llomena (7,6 km, 9,3%), ktoré čakalo na cyklistov dvakrát. Na náročnom kopci sa už vytvoril 23-členný únik s náskokom približne minútu a pol, medzitým stratil kontakt s pelotónom dovtedajší líder Eiking a bolo zrejmé, že príde o červený dres.

Unavený Primož Roglič pretína Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/Benoit Tessier, Pool Photo via AP

Na zjazde sa únik roztrhal a na čele pred balíkom, ktorý ťahali pretekári Jumba, išiel už iba Olivier Le Gac (Groupama-FDJ). Na druhom výjazde na La Collada Llomena už prišlo k útokom favoritov na celkové poradie. Už 60 km pred koncom vyrazil dopredu Egan Bernal (Ineos Grenadiers), na čo musel reagovať Roglič, a tak zostali vpredu sami dvaja. Spolu prešli aj vrchol kopca a na zjazde svoj náskok pred prenasledovateľmi ešte zvýšili. V pelotóne prišlo k pádu a na zemi skončili okrem iných Aleksandr Vlasov (Astana-Premier Tech) či Felix Grossschartner (Bora).

Bernal s Rogličom zatiaľ spolupracovali a pod záverečný kopec si doniesli náskok 1:30 min. Osem kilometrov pred cieľom zaútočil dvojnásobný obhajca celkového triumfu Roglič a Bernal s ním už krok neudržal. Slovinec v drese Jumbo-Visma si tak prišiel pre tretie víťazstvo na prebiehajúcej Vuelte a zároveň aj červený dres. Bernalovi po dlhom úniku došli sily a nakoniec finišoval až siedmy.

Vo štvrtok je na programe ďalšia náročná horská etapa zo Salasu na vrchol stúpania najvyššej kategórie Altu d’El Gamoniteiru (14,6 km, 9,8%) dlhá 162,6 km. Na cyklistov čaká celkovo 4957 výškových metrov.

výsledky 17. etapy (Unquera - Lagos de Covadonga, 185,5 km):
1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 4:34:45 h, 2. Sepp Kuss (USA/Jumbo-Visma) +1:35 min, 3. Miguel Angel Lopez (Kol./Movistar), 4. Adam Yates (V.Brit./Ineos Grenadiers), 5. Jack Haig (Aus./Bahrain Victorious), 6. Enric Mas (Šp./Movistar), 7. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 8. Gino Mäder (Švaj./Bahrain Victorious) všetci rovnaký čas, 9. Louis Meintjes (JAR/Intermarche-Wanty-Gobert) +2:29, 10. Clement Champoussin (Fr./AG2R Citroen) +2:44

celkové poradie:
1. Roglič 68:42:56 h, 2. Mas +2:22 min, 3. Lopez +3:11, 4. Haig +3:46, 5. Guillaume Martin (Fr./Cofidis, Solutions Crédits) +4:16, 6. Bernal +4:29, 7. A. Yates +4:45, 8. Kuss +5:04, 9. Felix Grossschartner (Rak./Bora-Hansgrohe) +6:54, 10. Mäder +6:58

Viac o téme: Primož Roglič
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: TASR

Videá