Škandál v Tokiu: Ukradnutá zlatá medaila a svetový rekord, hromží minister športu

Muhammad Ziyad Zolkefli počas paralympiády v Tokiu Muhammad Ziyad Zolkefli počas paralympiády v Tokiu Zdroj: Profimedia

TOKIO - Neskorý príchod pripravil malajzijského guliara Muhammada Ziyada Zolkefliho o druhú zlatú medailu z paralympijských hier. Obhajca víťazstva z Ria de Janeiro v utorkovej súťaži kategórie F20 pre športovcov s mentálnym postihnutím dvakrát vylepšil vlastný svetový rekord až na 17,94 metra, ale po proteste ukrajinského tímu o prvé miesto prišiel.

Do zvolávateľne totiž prišiel tri minúty po stanovenom čase. Rovnako dopadli ešte ďalší dva guliari z Austrálie a Ekvádoru, pri ktorých je vo výsledkovej listine rovnako ako u Zolkefliho uvedené, že neštartovali. Po diskvalifikácii malajzijského favorita vyhral Ukrajinec Maksym Koval v novom svetovom rekorde 17,34 pred krajanom Olexandrom Jarovým.

Verdikt rozhodcov vyvolal množstvo nesúhlasných reakcií, na twitteri ho kritizoval aj malajzijský minister športu Khairy Jamaluddin, ktorý ho označil za hanebnosť. "Úplná hanba, ktorá ide proti duchu paralympiády. Pokiaľ neboli včas vo zvolávateľni, nemali ste im v prvom rade dovoliť súťažiť. Ukradnutá zlatá medaila a svetový rekord," napísal.

Pravidlá sú pravidlá

Hovorca Medzinárodného paralympijského výboru Craig Spence sa však za rozhodcu postavil. Diskvalifikovaní vrhači neuspeli ani s obhajobou, že hlásenie nepočuli alebo mu nerozumeli. "Je mi ľúto. Pravidlá sú pravidlá," uviedol.

Na adresu Ukrajincov sa zniesla na sociálnych sieťach vlna urážok. "Sledujeme to. Nebola to chyba Ukrajincov, ten Malajzijčan prišiel neskoro. Iní tam boli o päť minút skôr," uviedol hovorca.

Viac o téme: Muhammad Ziyad Zolkefl
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy