Škandál z Tokia má dohru: Český olympijský výbor podľa reprezentantov naozaj podvádzal!

Olympijské kruhy v TokiuOlympijské kruhy v Tokiu Zdroj: TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko

PRAHA - Predseda Národnej športovej agentúry Filip Neusser tvrdí, že olympionici na dnešnom uzavretom rokovaní pred poslancami potvrdili, že Český olympijský výbor (ČOV) podvádzal pri tvorbe zasadacieho poriadku z leteckého špeciálu do Tokia. Potvrdili sa tak podľa neho informácie, ktoré zverejnil už v priebehu olympijských hier. ČOV sa proti nim už vtedy ohradil a jeho predseda Jiří Kejval to odmietol aj dnes.

Zámerom ČOV malo uchrániť pred karanténou športovcov, ktorí sedeli blízko nakazeného lekára Vlastimila Voráčka. Markéta Nausch Sluková skôr uviedla, že plážoví volejbalisti a volejbalistky sedeli s rozostupmi. Dnes boli na rokovaní podvýboru pre šport okrem iného tréner Simon Nausch a Barbora Hermannová. Podľa Neussera sa postavili proti ČOV.

"Mesiac som bol napádaný predsedom ČOV pánom Kejvalom, že klamem a neprávom ho obviňujem z podvodu. Dnes v budove parlamentu olympionici potvrdili, že sa v Tokiu s rokovacím poriadkom podvádzalo a že som hovoril pravdu. Neočakávam od pána Kejvala ospravedlnenie. Chcel by som, aby sa konečne ospravedlnil tým športovcom," uviedol Neusser pre ČTK.

ČOV tvrdí, že po prílete postupoval podľa pokynu japonských úradov. Tie poslali do karantény cestujúcich, ktorí sedeli najbližšie Voráčka, a potom ďalšie osoby, ktoré boli s lekárom v kontakte pri deväťhodinovom čakaní na letisku. Kejval ani dnes s Neusserovým pohľadom na vec nesúhlasí. "To som bol asi na inom pojednávaní. Povedali, že je možné, že niečo také bolo a že je podozrivé, že medzi ôsmimi určenými nebol jediný športovec," citoval ho server Zoznam Správy.

Kejval v problematickom lete nebol. Výkonný výbor ČOV sa v pondelok okrem iného ohradil voči "zavádzajúcim a nepodloženým tvrdeniam o údajnom podvode pri odovzdaní blízkych kontaktov". Konštatoval, že žiadne pravidlá pri prevencii proti covidu neporušil. S dotknutými športovcami ČOV jedná a hľadá cesty, ako ich podporiť. Parlamentný podvýbor podľa predsedníčky Věry Procházkovej považuje vyšetrenie tejto udalosti zo strany ČOV za nedostatočné.

Celkom malo pozitívny test šesť členov českej výpravy vrátane štyroch športovcov. Išlo o plážové volejbalistu Ondreja Perušića a Markéty Nausch Slukovej, stolného tenistu Pavla Širučka a cyklistu Michala Schlegela. Perušić po boku Davida Schweinera s oneskorením naskočil do turnaja, pre ostatných hry skončili.

Viac o téme: Český olympijský výbor Jiří Kejval Filip Neusser
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy