VIDEO Fínske dobrodružstvo sa skončilo: Tomáš Záborský chce s Libercom vyhrať titul

Tomáš Záborský v drese Bílí Tygři LiberecTomáš Záborský v drese Bílí Tygři Liberec Zdroj: hcbilitygri.cz

LIBEREC - Jednou z kľúčových posíl extraligového Liberca pre nadchádzajúcu sezónu by mal byť slovenský útočník Tomáš Záborský. Tridsaťtriročný hráč prišiel na sever Čiech z Fínska, kde si v predošlých rokoch vybudoval výborné meno. V roku 2012 sa stal s 35 gólmi najlepším strelcom tamojšej súťaže a bol aj vyhlásený najlepším hráčom.

V minulej sezóne bol suverénne najproduktívnejším hráčom tímu SaiPa Lappeenranta, na novej zmluve sa ale nedohovoril. "Čakal som dlhšiu dobu, ale momentálne je tam po korone kríza. Chcel som urobiť zmenu a teší ma, že som zvolil Liberec. Síce tu za prvé štyri dni nevyliezlo slnko, pršalo, bola zima a dvestometrová cesta z hotela na zimák bola celkom krutá , ale už je zase pekne... Cez víkend som bol omrknúť mesto, vyzerá veľmi pekne. Verím, že sa mi tu bude páčiť," uviedol Záborský na stretnutí s novinármi.

Pre Liberec sa rozhodol po telefonáte s trénerom Patrikom Augustom. "Popisoval mi vízie klubu, v množstve názorov a cieľoch sme sa zhodli. To bolo to hlavné, čo prevážilo v rozhodnutí odísť práve sem. Liberec je top klub s najvyššími cieľmi, ja mám úplne rovnaké. Zatiaľ som bol štyrikrát druhý, rád by som už vyhral titul. Preto som tu a dúfam, že sa nám to podarí," podotkol skúsený útočník.

Slovenská enkláva

Aj vďaka nemu je v Liberci početná skupina českých hráčov, dres Bielych Tigrov obliekajú aj jeho krajania Michal Ivan, Mislav Rosandič, Dávid Gríger a Martin Faško-Rudáš. "To nehralo veľkú úlohu v mojom rozhodovaní. V českej lige je snáď v každom klube nejaký Slovák. Samozrejme som rád, že tu pár Slovákov je, môžeme pokecať. Ale zase, nie som v Nemecku alebo v Rusku, češtine rozumiem. Je to úplne v pohode," pousmial sa Záborský.

K novým spoluhráčom sa bývalý slovenský reprezentant pripojil až na konci augusta a stihol odohrať len jeden prípravný zápas. Problém to vraj ale nie je. "Trénoval som individuálne, dvakrát týždenne som chodil na ľad. Ešte sa do toho musím trochu dostať, zžiť sa s chalanmi. Najskôr som hral v lajne s Kubou Klepišom, potom ma presunuli k Dávidovi Grígerovi, musíme sa trochu zohrať, získať správny pocit. Tento týždeň už to bolo ďaleko lepšie ako minulý, snáď to takto bude pokračovať," prial si.

Slovenský hokejový útočník Tomáš Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Odlišný herný štýl

Zvyknúť si ale bude musieť na trochu odlišný herný štýl. "Všimol som si, že sa tu strašne rýchlo otáča puk, v defenzíve sa veľa času netrávi. Vo Fínsku je to viac o systéme, o dobrej obrane. Tu sa okamžite ide do útoku, na to si musím poriadne zvyknúť," porovnával Záborský, ktorý má za sebou aj angažmán v KHL a vo Švédsku.

Osobné ciele si zatiaľ nedáva. "Prichádzam do ligy, ktorú nepoznám. Uvidím, aká bude moja úloha v tíme, koľko dostanem času a priestoru v herných situáciách. Zatiaľ si konkrétne ciele nedávam, počkám až podľa toho, ako sa to rozbehne a trochu ustáli. Zvyčajne si kladiem za cieľ mať nasledujúcu sezónu lepšiu ako poslednú. To platí aj tu," dodal Záborský, ktorý v minulom ročníku nazbieral 41 kanadských bodov.

Viac o téme: Tomáš Záborský Mislav Rosandic Bílí Tygři Liberec Dávid Gríger Michal Ivan Martin Faško-Rudáš SaiPa Lappeenranta
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/Bílí Tygři Liberec
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy