Neúčasť na OH v Tokiu ich vyjde draho: Medzinárodný olympijský výbor oznámil trest pre KĽDR!

Thomas BachThomas Bach Zdroj: SITA/AP/Shinji Kita

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) potrestal za neúčasť na olympijských hrách v Tokiu olympijský výbor KĽDR suspendáciou do konca roka 2022. Výprava Severnej Kórey tak nebude môcť štartovať vo februári na zimných olympijských hrách v Pekingu.

KĽDR odriekla účasť v Tokiu začiatkom apríla kvôli obavám z koronavírusovej pandémie. "Olympijský výbor KĽDR bol jediný, ktorý sa nezúčastnil olympijských hier v Tokiu. Na základe tohto jednostranného rozhodnutia je národný olympijský výbor suspendovaný do konca roka 2022," uviedol na tlačovej konferencii prezident MOV Thomas Bach.

Odmietnutím štartu na hrách porušila KĽDR pravidlo 27.3 olympijskej charty, podľa ktorého má každý národný olympijský výbor povinnosť zúčastniť sa hier vyslaním svojich športovcov.

Popri zákazu štartu výpravy na ZOH v Pekingu príde olympijský výbor KĽDR po dobu suspendácie o finančné príspevky od MOV a definitívne sa musí rozlúčiť s peniazmi, ktoré mu boli doteraz zadržiavané kvôli medzinárodným sankciám.

MOV však uviedol, že ak si niektorí severokórejskí športovci zaistia kvalifikáciu do Pekingu, bude sa nimi jednotlivo zaoberať výkonná rada MOV. Medzinárodný olympijský výbor si tiež vyhradil právo na prehodnotenie dĺžky suspendácie.

MOV monitoruje aj vývoj v Afganistane

Bach po zasadnutí výkonného výboru zdôraznil, že MOV sleduje aj vývoj v Afganistane: "Veľmi podrobne monitorujeme situáciu a v prípade nových skutočností budeme konať v súlade s olympijskou chartou. Budeme dbať na dodržiavanie princípov rovnosti, v tomto prípade najmä s ohľadom na ženy a dievčatá." Informovala o tom agentúra DPA.

Viac o téme: KĽDR Thomas Bach Medzinárodný olympijský výbor
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy