VIDEO 26:0! Djokovič po zlom úvode zničil nádej súpera, Zverev chce zopakovať Tokio

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Srbský tenista Novak Djokovič postúpil do semifinále dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open. V New Yorku vyradil Taliana Mattea Berrettiniho nasadeného ako šiesteho 5:7, 6:2, 6:2, 6:3 a už len dve víťazstvá ho delia od zisku kalendárneho Grand Slamu. Jeho najbližším súperom bude Nemec Alexander Zverev.

Líder svetového rebríčka prehral úvodný set v treťom stretnutí vo Flushing Meadows za sebou a deviatykrát na podujatiach veľkej štvorky v tejto sezóne. Spravil v ňom sedemnásť nevynútených chýb, v nasledujúcich troch dejstvách však dokopy iba jedenásť a za 3 hodiny a 26 minút sa prebojoval do svojho dvanásteho newyorského semifinále.

"Proti Berrettinimu to boli asi najlepšie tri sety, ktoré som odohral na tomto turnaji. Som nabudený, ale nepýtajte sa ma na historické míľniky, viem o nich. Teším sa na ďalšiu prekážku, čím väčšia je výzva, tým hodnotnejšie je jej prekonanie," citovala Djokoviča agentúra AP.

V tomto roku má na grandslamových turnajoch bilanciu 26-0, keď získal trofeje na Australian Open, Roland Garros i vo Wimbledone. Ak pridá titul aj na US Open, stane sa prvým mužským držiteľom kalendárneho Grand Slamu od roku 1969. V minulosti to dokázali len Američan Don Budge (1938) a Austrálčan Rod Laver (1962, 1969). Tridsaťštyriročný Djokovič zároveň útočí na 21. grandslamový titul. Prekonal by ním rekordný zápis, ktorý momentálne drží so Švajčiarom Rogerom Federerom a Španielom Rafaelom Nadalom.

Zverev chce zopakovať Tokio

Alexander Zverev nasadený ako štvrtý sa vezie na šestnásťzápasovej víťaznej vlne, ktorú natiahol stredajším víťazstvom nad Lloydom Harrisom z Juhoafrickej republiky 7:6 (6), 6:3, 6:4. Nemec počas tejto série zdolal aj Djokoviča, v Tokiu ho pri ceste za olympijským zlatom vyradil v semfinále 1:6, 6:3, 6:1.

Alexander Zverev Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/Elise Amendola

Harrisovi vyšiel začiatok zápasu so Zverevom. Za stavu 4:3 po víťaznom returne prelomil podanie Nemca a išiel servovať na víťazstvo v sete. Zverev však vyrovnal na 5:5 a vynútil si tajbrejk. V ňom viedol Harris 6:5 a mal výhodu servisu, no koncovka patrila Zverevovi. Olympijský šampión z Tokia sa dostal na koňa a na začiatku druhého dejstva si po rýchlom brejku vybudoval rozhodujúci náskok 3:0.

Zverev mal vysokú percentuálnu úspešnosť prvého podania, vo výmenách robil menej nevynútených chýb. V úvode tretieho setu odskočil Harrisovi na 4:0. Juhoafričan ešte znížil na 3:4, no Zverev už dokráčal medzi elitné kvarteto a natiahol víťaznú sériu na 16 zápasov. "Som rád, že to bolo v troch setoch. Lloyd sa rozohral a na konci tretieho setu začal predvádzať neskutočné údery. Dôležitý bol gem za stavu 4:3, v ktorom som odvrátil brejkbal a udržal si podanie," uviedol Zverev v prvej reakcii. Pre Harrisa je už účasť vo štvrťfinále životný úspech na niektorom z podujatí veľkej štvorky.