MS každé dva roky? Európske ligy aj fanúšikovia sa búria: Prečo chcete zrušiť storočnú tradíciu?!

Gianni InfantinoGianni Infantino Zdroj: TASR/AP/Alessandra Tarantino

ZURYCH - Proti myšlienke svetovej federácie FIFA organizovať majstrovstvá sveta každé dva roky namiesto doterajších štyroch sa postavila aj globálna skupina združujúca národné futbalové ligy. Organizácia World Leagues Forum sa tak pripojila k asociácii európskych klubov a európskej únii UEFA, ktoré snahu FIFA kritizovali už skôr.

"Potrebujeme systém, ktorý je jednoduchý a jasný, ktorému každý rozumie, ktorý jednoznačne definuje, kedy sa konajú medzištátne zápasy a kedy stretnutia na klubovej úrovni," uviedol šéf FIFA v rozhovore pre SNTV. Keďže súčasný kalendár medzištátnych stretnutí je vypracovaný do roku 2024, podľa Infantina potrebuje FIFA "urobiť v tomto smere rozhodnutia do konca tohto roka."

Technická komisia FIFA oficiálne potvrdila, že príde s návrhom, ktorý umožní usporiadať MS každé dva roky. "Súčasťou celého projektu sú zmeny v termínoch konania kontinentálnych šampionátov a úprava kalendára po MS 2026," zdôraznil Wenger. Podľa tohto návrhu by sa ME, Copa America i ďalšie regionálne turnaje mali uskutočniť v roku 2027. O rok neskôr by sa konali MS.

Proti návrhu sa už postavil prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin, ktorý nesúhlasí s plánmi na organizáciu MS každé dva roky. Podľa neho by reforma mohla mať vážny dopad na celú organizáciu futbalu. Čeferin nespochybňuje potrebu zmien, ale zároveň odmieta zásah do periodicity šampionátu. Slovinský funkcionár pohrozil bojkotom v prípade, ak prejde návrh FIFA. "Európske aj juhoamerické futbalové federácie sú proti usporiadaniu MS každé dva roky. Ak si FIFA chce tento návrh presadiť za každú cenu, želám jej veľa šťastia," citoval Čeferina denník The Times.

Európskym ligám a fanúšikom sa táto myšlienka vôbec nepozdáva

Proti plánu s dvojročnými MS vystúpili aj predstavitelia Európskych líg (European Leagues). Členom organizácie za Slovensko je Únia ligových klubov (ÚLK). "Ligy budú spoločne s ďalšími zainteresovanými stranami pracovať na tom, aby zabránili jednostranným rozhodnutiam futbalových zväzov, ktoré by škodili medzinárodnému futbalu. Sme jednomyseľne proti zmene cyklu majstrovstiev sveta. Nové, prepracované alebo rozšírené súťaže v už aj tak napätom kalendári nie sú riešením problémov v našom športe," uviedli vo svojom spoločnom vyhlásení.

Fanúšikovia na celom svete sú takisto za zachovanie súčasného modelu so štvorročnou periodicitou MS. "Drvivá väčšina fanúšikov je proti dvojročnému cyklu majstrovstiev sveta. Ak by sa FIFA s nami o zmenách zaoberala, vedela by, že toto je naše stanovisko," uviedlo v spoločnom vyhlásení 58 fanúšikovských organizácií zo šiestich športových konfederácií. "Prečo je potrebné zrušiť storočnú tradíciu, keď neexistuje žiadny dôkaz, že pripravovaná reforma by pomohla zlepšiť globálnu hru?"

Viac o téme: UEFA FIFA Gianni Infantino Arséne Wenger World Leagues Forum
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy