VIDEO Nehraj tenis, ale študuj: Dcére bývalého futbalistu pomohli k úspechu aj pochybovači

Leylah Annie FernandezováLeylah Annie Fernandezová Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Leylah Fernándezovú od profesionálnej tenisovej kariéry odrádzali a nabádali, aby sa venovala štúdiu. Kanaďanka sa znechutiť nenechala a v sobotu bude v devätnástich rokoch jednou z dvoch prekvapivých finalistiek grandslamového US Open.

Dcéra bývalého ekvádorského futbalistu a Filipínky, ktorá sa narodila v Montreale, bola v siedmich rokoch vyradená z tenisového programu v Quebecu. "Veľa ľudí mne, mojej rodine a mojím snom neverilo," povedala Fernandezová po semifinále vo Flushing Meadows. "Opakovali, že zo mňa profesionálna hráčka nebude, že by som mala skončiť a študovať. Pamätám si jednu učiteľku, ktorá tvrdila, že to nikdy nedokážem. Teraz sa tomu smejem, ale vtedy to tak nebolo."

Pochybovači nakoniec k úspechu Fernandezovej pomohli. "Každý deň som si v hlave tú frázu opakovala a hovorila si, že im dokážem, že to zvládnem a naplním svoje sny," povedala.

Trénovať ju začal otec a Leylah vštepoval vieru vo vlastné sily. "Dookola mi hovoril, že môj potenciál nemá žiadne hranice. Nič nie je nemožné a že je potrebné tvrdo pracovať a ísť si za tým."

Fernandezová prežila aj pár rokov bez matky, ktorá odišla pracovať do Kalifornie. "Boli to ťažké roky, pretože v desiatich až trinástich rokoch mamu potrebujete," spomínala tenistka vysoká len 168 centimetrov. "Videli sme sa málo, a keď sme sa stretli, tak som mala pocit, že je to cudzia a zároveň veľmi blízka osoba. Ale prežili sme toho ako rodina veľa," dodala.

Úspechy začala zbierať už ako juniorka. Predvlani si zahrala v tejto kategórii finále Australian Open a o pár mesiacov neskôr získala triumf na antukovom Roland Garros. Svoje tenisové kvality už rozvíja na Floride, kde žije, a tento rok sa v Monterrey radovala z prvého titulu medzi ženami na okruhu WTA.

Namiesto rečí spochybňujúcich jej tenisový talent žne pochvaly od hviezd. K postupu do finále jej gratuloval argentínsky tenista Juan Martín Del Potro a cez sociálne siete napríklad basketbalisti Earvin "Magic" Johnson a Steve Nash, ktorý semifinále sledoval v hľadisku. "Otec mi ho dával za príklad a hovoril: Makajte ako Steve Nash. Možno si spolu zahráme tenis," smiala sa Fernandezová.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Leylah Annie Fernandezová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/US Open Tennis Championships
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy