Škandál z Tokia má vážnu dohru: Šokujúci trest, alžírsky športovec môže mať po kariére!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Kiichiro Sato

TOKIO - Alžírsky džudista Fathí Nurín (30), ktorý odstúpil z olympijských hier v Tokiu, aby sa nestretol s izraelským súperom, dostal od medzinárodnej federácie IJF trest na desať rokov. Rovnako dlho by mal pykať aj jeho kouč Amar Benichlef. Obaja sa môžu proti verdiktu disciplinárnej komisie odvolať.

Tridsaťročný džudista mal podľa žrebu v Tokiu nastúpiť na úvod súťaže do 73 kg proti súperovi zo Sudánu, v druhom kole ale mohol naraziť na izraelského reprezentanta Tohara Butbula. Preto radšej olympijskú účasť hneď vzdal a alžírskej televízii povedal, že si "nechce špiniť ruky". Niečo podobné neurobil prvýkrát. Rovnako sa zachoval napríklad na majstrovstvách sveta 2019 v Tokiu. Za posledný incident dostal spoločne s trénerom zákaz činnosti do 23. júla 2031.

Alžírsko neuznáva Izrael ako suverénny štát. IJF ale džudistov, ktorí odmietajú zápasiť so súperom v izraelských farbách, kritizuje a trestá. V apríli suspendovala na štyri roky iránsku federáciu za to, že nedovolila svojim reprezentantom nastúpiť proti džudistom tejto národnosti. Na predminulom svetovom šampionáte sa to dotklo aj Saída Mollajího, ktorý s takýmto postupom nesúhlasil a radšej vlasť opustil. Útočisko našiel v Mongolsku, pre ktoré získal striebornú olympijskú medailu.

Viac o téme: Izrael Alžírsko Fathi Nurín
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy