Nemôžu nikam ísť, stráži ich šesť bodyguardov: Za Poľsko chcem pretekať čo najskôr!

Na snímke vľavo bieloruská olympionička Kryscina Cimanovská a jej manžel Arsenij ZdanevičNa snímke vľavo bieloruská olympionička Kryscina Cimanovská a jej manžel Arsenij Zdanevič Zdroj: TASR/AP/Czarek Sokolowski

VARŠAVA - Bieloruská atlétka Kryscina Cimanovská požiadala o poľské občianstvo. Bežkyňa, ktorá v Poľsku našla azyl po olympijských hrách v Tokiu, odkiaľ ju nútili predčasne odletieť bieloruskí funkcionári, to povedala v rozhovore pre Welt am Sonntag.

"Už som podala všetky potrebné doklady a chcem za Poľsko pretekať čo najskôr," uviedla Cimanovská, ktorá by po zmene občianstva nesmela podľa pravidiel Svetovej atletiky tri roky pretekať. Atlétka však už skôr uviedla, že požiada o výnimku, pretože svoj prípad považuje za výnimočný.

Dvadsaťštyriročnú Cimanovskú k predčasnému odletu z olympiády nútili bieloruskí funkcionári, ktorých predtým kritizovala na Instagrame za to, že ju nominovali do štafety na 4x400 metrov, ktorú nikdy predtým nebežala.

Kryscina Cimanovská Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Czarek Sokolowski

Na tokijskom letisku sa atlétka obrátila na japonskú políciu a požiadala o ochranu, pretože sa obávala, že by po návrate do Bieloruska nebola v bezpečí. Na poľskej ambasáde potom dostala humanitárne víza.

Teraz žije aj s manželom vo Varšave, a aj keď rozhodnutie neľutujú, podľa vlastných slov nemôžu žiť normálny život. "Sme na bezpečnom mieste so šiestimi bodyguardmi. Nemôžeme ísť von, napríklad si vyraziť do mesta," uviedla Cimanovská.

Viac o téme: Kryscina Cimanovská Arsenij Zdanevič
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy