Víťaz Viedenského maratónu prišiel o triumf kvôli desiatim milimetrom: Toto je svetová premiéra!

Derara Hurisa v cieli pretekovDerara Hurisa v cieli pretekov Zdroj: Profimedia

VIEDEŇ - Etiópsky bežec Derara Hurisa prišiel kvôli neregulárnym topánkam o víťazstvo vo Viedenskom maratóne.

Po pretekoch bol diskvalifikovaný, pretože podrážka jeho maratóniek mala hrúbku 50 milimetrov, o desať viac, ako povoľujú pravidlá. Víťazstvo spojené s prémiou 15 tisíc eur pripadlo Keňanovi Leonardovi Langatovi, ktorý dobehol v čase 2:09:25 tri sekundy za Hurisom.

Nové pravidlo v praxi a svetová premiéra 

"Toto je svetová premiéra, ktorú by sme si radi odpustili. Existuje nové pravidlo, ktoré stanovuje maximálnu možnú výšku podrážky," citovala riaditeľa závodu Hannesa Langera agentúra APA. Hurisa sa radoval z víťazstva necelú hodinu.

Oslavujúci Derara Hurisa v Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Atletickí funkcionári vlani v zime upravili pravidlá o povolenej obuvi na základe analýz, že modely Vaporfly a Alphafly firmy Nike poskytujú vďaka svojej konštrukcii vytrvalcom výhodu v porovnaní s bežcami v iných topánkach. Podľa pravidiel môže byť podrážka cestných topánok hrubá maximálne 40 milimetrov a môže obsahovať len jednu tuhú dosku.

Vo Viedni sa konal prvý veľký mestský maratón od začiatku koronavírusovej pandémie. Do hlavného preteku a sprievodných víkendových behov sa prihlásilo zhruba 25 tisíc bežcov. Všetci účastníci, aj tí zaočkovaní, museli mať pred štartom negatívny test na covid-19.

Viac o téme: Derara Hurisa Viedenský maratón Leonard Langat
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy