Peter Sagan potešil domáce publikum: V prológu Okolo Slovenska získal dres pre najlepšieho Slováka

Na snímke vpravo Peter Sagan z tímu Bora – Hansgrohe počas prehliadky trateNa snímke vpravo Peter Sagan z tímu Bora – Hansgrohe počas prehliadky trate Zdroj: TASR/Milan Kapusta

KOŠICE - Austrálsky cyklista Kaden Groves zvíťazil v úvodnom prológu 65. ročníka medzinárodných pretekov Okolo Slovenska a dostal sa na čelo celkového poradia. Domáci favorit Peter Sagan z Bora-Hansgrohe obsadil 10. miesto a získal dres pre najlepšieho Slováka.

Jazdec stajne BikeExchange Groves zvládol 1,6 km dlhú časovku v historickom centre Košíc za 1:50,46 minúty. Druhý skončil s odstupom 32 stotín vlaňajší celkový víťaz Jannik Steimle z Nemecka (Deceuninck-QuickStep), tretí bol s mankom 0,91 s Poliak Marceli Boguslawski (Mazowsze Serce Poslki).

Na snímke z predstavovania Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Najväčšie cyklistické podujatie na Slovensku odštartovalo v stredu kultúrnym programom už od poludnia. Od 14.00 prebehla prezentácia tímov a po nej nasledoval podvečerný prológ v okolí Dómu svätej Alžbety. Ako prvý sa na trať vydal Čech Karel Tyrpekl (Topforex-ATT Investments), zo Slovákov sa postavil prvý na štart Dávida Kaška v reprezentačnom drese a prvý zástupca World Tour tímov bol Singapurčan Choon Huat Gon (BikeExchange). Prvýkrát v kariére sa na štarte domácich pretekov predstavil trojnásobný majster sveta Peter Sagan a premiéru na Slovensku absolvoval aj štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome.

Poradie na čele sa neustále menilo a medzi pretekármi boli len minimálne ani nie sekundové rozdiely. Na dlhšie sa na prvej priečke usadil až Dán Frederik Rodenberg Madsen (Uno-X) s časom 1:52:78 min. Len 75 stotín za ním prišiel do cieľa Shane Archbold z Nového Zélandu (Deceuninck-QuickStep) a po 70 pretekároch bol tretí ďalší Dán z Uno-X Julius Johansen. Madsena prekonal až Poliak Maciej Bodnar z Bory, ktorý mal o 64 stotín lepší čas. Jeho vedenie však nevydržalo dlho a zakrátko ho prekonal krajan Marceli Boguslawski (Mazowsze Serce Poslki) s časom 1:50,46 min. Zo Slovákov bol priebežne najlepší na 13. mieste Erik Baška (Bora) s mankom 3,13 s na lídra. Boguslawského predbehol až Groves s časom 1:50,46 min. P. Sagan vyrazil na trať ako predposledný a obsadil desiate miesto s mankom 2,64 s. Vlaňajší celkový víťaz i víťaz úvodnej časovky Steimle štartoval posledný a útočil na líderskú pozíciu, no nakoniec sa zaradil na druhé miesto so stratou 32 stotín na Grovesa.

Na snímke z predstavovania Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vo štvrtok nasleduje 2. etapa dlhá 158,4 km so štartom a cieľom v Košiciach, ktorá ponúkne tri rýchlostné a štyri horské prémie.

výsledky prológu (Košice - Košice, 1,6 km): 1. Kaden Groves (Aus./BikeExchange) 1:50 min, 2. Jannik Steimle (Nem./Deceuninck-QuickStep) rovnaký čas, 3. Marceli Boguslawski (Poľ./Mazowsze Serce Polski) +1 s, 4. Cees Bol (Hol./DSM), 5. Jose Alvaro Hodeg (Kol./Deceuninck-QuickStep), 6. Casper Pedersen (Dán./DSM) všetci rovnaký čas, 7. Maciej Bodnar (Poľ./Bora-Hansgrohe) +2, 8. Frederik Rodenberg Madsen (Dán./Uno-X Pro Cycling), 9. Jason Osborne (Nem./Deceuninck-QuickStep) obaja rovnaký čas, 10. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +3, ... 20. Erik BAŠKA (SR/Bora-Hansgrohe) +4, 26. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica) +5

celkové poradie: 1. Groves 1:50 min, 2. Steimle rovnaký čas, 3. Boguslawski +1 s, 4. Bol, 5. Hodeg, 6. Pedersen všetci rovnaký čas, 7. Bodnar +2, 8. Rodenberg Madsen, 9. Osborne obaja rovnaký čas, 10. SAGAN +3, ... 20. BAŠKA +4, 26. KUBIŠ +5

Viac o téme: Peter Sagan Bora-Hansgrohe Kaden Groves Okolo Slovenska 2021
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá