DAC si v tesnom zápase poradil s Ružomberkom, v Trenčíne sa strhla gólová prestrelka

Na snímke gólová radosť hráčov DACNa snímke gólová radosť hráčov DAC Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

RUŽOMBEROK - Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v sobotnom domácom zápase 8. kola Fortuna ligy s DAC Dunajská Streda 1:2. Vicemajster vyhral tretíkrát v sezóne, Liptáci utrpeli prvú prehru.

Hostia vstúpili do zápasu dravejšie, s ofenzívnym apetítom a od začiatku sa tlačili pred súperovu bránu, z čoho rezultovalo i pár rohov. Prvý medzi žrde sa však trafil stredopoliar MFK Takáč, keď Jedlička loptu vytesnil na roh. V 13. minúte po rohovom kope z prvej z hranice šestnástky napriahol Konžan Andzouana a otvoril skóre. Tým ale aktivita DAC akoby upadla. V 32. minúte domáci podnikli rýchly brejk, Regáli sa rútil sám na Jedličku, no ten ho vychytal a zabránil vyrovnaniu. V 38. minúte vystrašil domácich Lamkel Zé, avšak z hĺbky veľkého vápna mieril nad. Poslednú príležitosť pred prestávkou na zmenu stavu mal po akcii Madleňáka Regáli, ale Jedlička mu opäť pokazil radosť.

V 49. minúte mali hostia obrovskú príležitosť na zvýšenie svojho vedenia, ale Schäfer zblízka minul bránu. V 55. minúte zase Jedlička čaroval, keď v "tutovej" pozícii zneškodnil Takáčov strelecký pokus. V 61. minúte Liptáci spálili ďalšiu obrovskú príležitosť, v tomto prípade tesne minul cieľ Mojžiš. V čase, keď ružomberské vyrovnanie viselo vo vzduchu, prišla kontra Dunajskej Stredy, krásna individuálna akcia Lamkela Zé a tabuľa v 64. minúte hlásila 0:2. O tri minúty na to vrátil "Ružu" do zápasu jej kapitán J. Maslo, keď tesne predtým lopta skončila na konštrukcii brány hostí. V 88. minúte po šikovnej akcii mohol skórovať Kostadinov, vzápätí podobnú príležitosť na druhej strane nevyužil Njie.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 1:2 (0:1)
Góly: 68. J. Maslo - 13. Andzouana, 64. Lamkel Zé, ŽK: Blackman (DAC). Rozhodovali: Prešinský - Pozor, Ádám, 785 divákov.

Ružomberok: Krajčírik - Fabiš, J. Maslo, Mojžiš, Madleňák - Luterán (62. Zsigmund), Kochan (86. Brenkus) - Rymarenko, Takáč (62. Kostadinov), Regáli - Gerec

Dunajská Streda: Jedlička - Blackman, Brunetti, Beskorovajnyj, Davis - Schäfer, Dimun - Andzouana (63. Njie), Hahn (63. Ciganiks), Lemkel Zé (81. Szendrei) - Sharani (46. Krstovič, 90. Muhamedbegovič)

hlasy po zápase:
Peter Struhár, Ružomberok: "Diváci boli svedkami kvalitného stretnutia s dobrým súperom. Mohli sme vidieť individuality na strane hostí. Chlapcov musím pochváliť za predvedený výkon. Boli sme nebezpeční pred súperovou bránou, vytvorili sme si minimálne päť stopercentných príležitostí. Žiaľbohu, naša kvalita v koncovke nie je taká, aká by mala byť. Dnes vyhralo šťastnejšie mužstvo. Ale zase sme sa niekam posunuli. Pod mojím vedením chlapci v druhom polčase podali zatiaľ najlepší výkon na domácom trávniku."

Antal Németh, Dunajská Streda: "Začali sme dobre, ale urobili sme niekoľko jednoduchých chýb v defenzívnej línii, čím sme ponúkli domácim veľkú pomoc. Viedli sme 1:0, 2:0, no stále sa opakovali aj chyby. Domáci hrali naozaj dobre, dostali nás pod tlak. Aj so šťastím sme ho ustáli a takisto i súperove šance. Vo futbale to tak chodí, že niekedy máte, inokedy zase nemáte šťastie. Netvrdím, že sme si nezaslúžili vyhrať, keď sme dali dva góly a súper len jeden. Aj zo strany Ružomberka to bol veľmi dobrý zápas."

Michalovce s perfektným vstupom do zápasu

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce zvíťazili nad ViOn-om Zlaté Moravce 2:1 v sobotnom domácom zápase 8. kola Fortuna ligy. Dosiahli tretie víťazstvo v sezóne, ViOn utrpel piatu prehru.

MFK Zemplín Michalovce - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:1 (2:1)
Góly: 7. Ošima, 20. Trusa - 31. Čonka, ŽK: Neofytidis, Vaško, Artabe - Čonka, Bednár. Rozhodovali: Smolák - Jánošík, Kuba, 842 divákov.

Michalovce: Száraz - Kotula (55. Vaško), Artabe, Ranko, Mendez - Neofytidis (55. Begala) - Popovits (55. Magda), Žofčák (90.+ Gembický), Ošima, Kanu - Trusa (80. Marcin)

Zlaté Moravce-Vráble: Lukáč - Čögley, Menich, Tóth, Čonka - Bednár - Sloboda, Gamboš (46. Ďubek) - Mondek (88. Yilmaz), Švec (79. Kolesár), Kyziridis

Súboj tabuľkových susedov začali lepšie domáci Michalovčania, ktorí sa v 7. minúte po utešenej strele Ošimu ujali vedenia. Ešte predtým ale domáci brankár Száraz zneškodnil šancu Bednárovi po rohovom kope. V 20. minúte už bolo 2:0 po tom, čo center Kotulu za pomoci brvna poslal za bránkovú čiaru Trusa. Hostia odpovedali krátko po polhodine, Čonka využil prihrávku z pravej strany. Domáci mohli ísť opäť do dvojgólového vedenia, ich kanonier Kanu najprv zo siedmich metrov prestrelil a potom jeho gólovú strelu vytlačil Lukáč na rohový kop.

Na snímke hráči MFK Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Roman Hanc

V druhom polčase sa obraz hry zmenil, viac mali loptu na kopačkách hostia. Tí mohli vyrovnať hneď v úvode, keď Švecovu strelu zlikvidoval Száraz. Michalovský brankár sa vyznamenal aj v 70. minúte, keď pokryl strelu Čögleya a ten istý hráč hlavičkoval o osem minút tesne vedľa. V samom závere ešte boli šance na oboch stranách, no domáci si už cenné víťazstvo postrážili.

Miroslav Nemec, tréner Michaloviec: "Taký je futbal. Jednu sobotu smútite, druhú ste šťastní. Začiatok nám vyšiel podľa predstáv, dali sme dva góly. Potom ale zrejme prišlo k uspokojeniu, máme mladý káder. Báli sme sa až do konca o výsledok. Ale taká je celá súťaž, vyrovnaná."

Ľuboš Benkovský, tréner Zlatých Moraviec: "Ja nemôžem byť spokojný. Začiatok nám nevyšiel, dostali sme dva góly už v prvej dvadsaťminútovke. Potom sme sa ale nakopli, dali sme kontaktný gól a mali sme aj ďalšie šance. No nevyužili sme ich."

Gólová prestrelka v Trenčíne

Futbalisti AS Trenčín remizovali v sobotňajšom zápase 8. kola Fortuna ligy doma s FK Senica 3:3.

AS Trenčín – FK Senica 3:3 (1:2)
Góly: 40. a 48. Jendrišek, 82. Ikoba - 3. a 86. Sukisa Mashike, 11. Šumbera, ŽK: Kadák - Duda, Kučera, Gáč. Rozhodovali: Glova – Bednár, Kmec, 725 divákov.

Trenčín: Kukučka – Yem, Pires (46. Šulek), Pirinen, Madu – Kadák, Lavrinčík, Zubairu (90. Ibrahim) – Ghali (71. Gaži), Jendrišek (78. Ikoba), Azango

Senica: Ravas – Twardek, Egert, (34. Kučera) Gáč, Šimčák – Duda (76. Buchel), Halabrín (76. Mašulovič) – Oršula (60. Vikri), Jurdík (60. Niarchos), Šumbera – Mashike Sukisa

Hostia zo Senice začali stretnutie vynikajúco. Už v 3. minúte center do pokutového územia zaletel na hlavu Sukisu Mashikeho. Ten bol na hranici päťky absolútne voľný a bez problémov otvoril skóre stretnutia. Trenčania mohli vyrovnať prakticky okamžite. Po prízemnom centri od Azanga si loptu do vlastnej siete takmer zrazil Egert. V 11. minúte viedli hostia už dvojgólovým rozdielom. Šumbera premenil nájazd strelou medzi Kukučkove nohy. Náskok Záhorákov mohol znížiť Kadák, ale na loptu nedočiahol. O malú chvíľku šiel sám na brankára Jendrišek, no trafil iba pripraveného Ravasa. Domáci tím bol aktívnejší a tlačil sa do zakončenia. V 28. minúte si Zubairu narazil loptu s Azangom. Jendriškovo zakončenie napokon obrana Senice odvrátila na rohový kop. O necelých desať minút neuspel v zakončení hlavou ani Ghali, ktorý nedokázal poslať loptu do priestoru troch žrdí. Trenčania sa strelecky presadil až v 40. minúte. Kadákova strela z hranice šestnástky sa odrazila od tyče pred Jendriška, ktorý už z pár krokov nemal problém doklepnúť ju do siete.

Hneď v úvode druhého dejstva mal po centrovanej lopte vyrovnanie na kopačke Kadák. Jeho strela cez dvoch brániacich hráčov neprešla. Čo sa nepodarilo jemu si Trenčania vynahradili o pár sekúnd neskôr. Jendrišek si nabehol na prízemný center a vyrovnal na 2:2. V 50. minúte mohol Trenčín už viesť. Kadákovo zakončenie v úniku mierilo nad brvno. Po vyrovnávajúcom góle hostia stiahli do ešte hlbšieho bloku pred vlastnú šestnástku a dlhé minúty nepribúdali zaujímavé situácie pred bránami. V 77. minúte mohol streliť vytúžený gól Trenčína Lavrinčík. Ťažkú loptu z vnútra šestnástky poslal vedľa. Desať minút pred koncom stretnutia trafil tyč Azango z ťažkého uhla. V 82. minúte strelil gól Trenčína Ikoba, ktorý prešprintoval obrancov, prehodil aj Ravasa a sám pred opustenou bránou sa už pomýliť nemohol. Senica sa nevzdávala a za krátku aktivitu v závere bola odmenená vyrovnávajúcim gólom. Šumberova strela sa odrazil od tyče pred osamoteného Sukisu Mashikeho, ktorý bez problémov upravil na konečných 3:3.

Peter Hlinka, tréner AS Trenčín: "Nezachytili sme vstup do zápasu. Slabou koncentráciou a laxným prístupom sme súpera posadili na koňa. Inkasovali sme dva góly a náš výkon bol na začiatku bez energie. Potom sme sa vrátili do zápasu. Mali sme množstvo šancí a v princípe sme mohli streliť už v prvom polčase štyri góly. Po prestávke sme vyrovnali, nakoniec sme výsledok aj otočili a opäť prišla individuálna chyba. Nechali sme si vziať dva body, ktoré nás mrzia. Bohužiaľ, ak doma dostanete tri góly a nevyužijete šance, výsledok je taký, aký je."

Pavel Šustr, tréner Senice: "Mali sme do zápasu zaujímavý vstup a z dvoch šancí sme strelili dva góly. Neporadilo sa nám však hrať vyrovnaný zápas a v niektorých chvíľach sme s vypätím všetkých síl museli brániť. Šancí sme si veľa nevytvorili. Domáci majú kvalitu a futbal v ich podaní vyzeral zaujímavo. Moji chlapci nezložili zbrane a do poslednej chvíle bojovali a vďaka vytrvalosti a ´zarputilosti´ sme vyrovnali na 3:3."

Nováčik deklasoval Pohronie

Futbalisti nováčika MFK Tatran Liptovský Mikuláš získali druhé víťazstvo v sezóne. V sobotu v NTC Poprad v 8. kole Fortuna ligy deklasovali FK Pohronie 5:1. Pohronie je so štyrmi bodmi posledné, na konte má šesť prehier.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 5:1 (2:0)
Góly: 18. a 64. Laura, 29. Andrič, 75. Hranáč, 90+1. Václavik (z 11 m) - 60. Lačný, ŽK: Pintér, Janec - Mazan, Špiriak, ČK: 90. Špiriak (Pohronie) po druhej ŽK. Rozhodovali: Dohál - Weiss, Štofík, 240 divákov.

Liptovský Mikuláš: Sváček - Krčík, Hranáč, Pintér, Janec - Laura (76. Kotora), Krčík, Bartoš (88. Václavik), Staš (88. Voško), Švec (76. Flak) - Andrič (42. Pinte)

Pohronie: Slančík - Kokovas (46. Nguer), Paluszek, Špiriak, Záhumenský - Pajer, Adamec (46. Badolo), Mazan, Ladji - Blahút (46. Šcišlak), Lačný

Domácich hráčov Tatranu Liptovský Mikuláš čakal v Poprade typický "šesťbodový zápas" s tabuľkovým susedom z Pohronia, ktorý v siedmich dueloch získal iba o jeden bod viac ako Liptáci. Tí začali lepšie, v úvodných 10 minútach hry sa dvakrát prezentoval nebezpečným zakončením útočník Švec. Jeho strely iba tesne minuli bránku hosťujúceho Slančíka. Liptáci sa gólovej odmeny dočkali v 18. minúte. K odrazenej lopte na hranici šestnástky sa dostal domáci záložník Laura a namieril presne – 1:0. Hostia sa v útoku presadzovali iba ťažko. Ich strelecké pokusy zo stredných vzdialeností skončili väčšinou mimo troch žrdí brankára Sváčeka. Najaktívnejší z hostí bol Malle Ladji. V 29. minúte domáci pridali druhý gól. Chybu hosťujúceho stopéra Špiriaka dokonale využil Andrič a tvrdou strelou rozvlnil sieť za Slančíkovým chrbtom – 2:0. Hráči Tatrana pokračovali v drvivom tlaku. Po tretí raz si mohli diváci zakričať po Švecovej šanci, ten ale z ideálnej pozície namieril nad hosťujúcu bránku. V 38. minúte sa výborným zákrokom prezentoval brankár Pohronia, keď zabránil pohrome z kopačky Jakuba Šveca. Trénera Pohronia Zaťka slabá obranná hra jeho zverencov poriadne rozčúlila. Domáca lavička následne siahla po striedaní. Z ihriska sa porúčal zranený skúsený útočník Andrič, ktorého na hrote útoku vystriedal mladík Pinte.

Do druhého polčasu hostia vybehli s trojnásobným striedaním, tréner Zaťko vymenil hráčov z defenzívy. Aktívnejší boli aj smerom dopredu, kde aktívne napádali domácu rozohrávku. V 57. minúte sa predral do čistej šance Pinte, ale jeho zakončenie iba tesne minulo pravú žrď Slančíkovej bránky. Vzápätí platilo otrepané "nedáš - dostaneš". Záhumenského center našiel Lačného, ktorý vykresal pre hostí nádej na body – 2:1. Domácich inkasovaný gól nezlomil. O štyri minúty po ňom rozohral mozog domácich akcií Bartoš loptu na Lauru a ten sa parádnou strelou presadil po druhý raz v zápase – 3:1. Diváci naďalej sledovali atraktívny zápas, hostia ani po treťom inkasovanom góle nezložili zbrane. Smoliarom stretnutia bol Švec. Ani v 74. minúte sa po perfektnej prihrávke Lauru nepresadil, loptu napálil iba do pripraveného Slančíka. Už o minútu sa ale Liptáci radovali. Po rohovom kope sa hlavou zapísal do listiny strelcov Hranáč – 4:1. Na opačnej strane sa peknou akciou pripomenuli hostia. Lačný prihral loptu do streleckej pozície Badolovi, ale ten ju posunul ešte lepšie postavenému Nguerovi, ktorý v čistej šanci prestrelil. V samom závere prišla pre hostí dvojnásobná pohroma. Po druhej žltej karte sa z ihriska porúčal stopér Špiriak a keďže fauloval v pokutovom území, rozhodca nariadil jedenástku. Tú s prehľadom premenil striedajúci hráč Václavík a stanovil výsledok 5:1.

Marek Petruš, tréner L. Mikuláša: "Po takomto výsledku musím vysloviť spokojnosť, ale aj s výkonom. Hlavne v prvom polčase bol výborný. Mali sme dostatok gólových situácií. V druhom polčase sa mi nepáčila pätnásťminútovka, kde Pohronie prevzalo iniciatívu a dalo kontaktný gól. Chvalabohu za geniálnu prihrávku Bartoša a zakončenie Lauru. Potom sme si ten zápas užívali a vytvárali si veľa gólových šancí. Ďakujem chlapcom za predvedený výkon a víťazstvo."

Štefan Zaťko, tréner Žiaru nad Hronom: "Gratulujem domácim k zaslúženému víťazstvu. My sme podali nedôstojný, nedisciplinovaný a nekvalitný výkon. To je všetko."

Viac o téme: DAC 1904 Dunajská Streda MFK Ružomberok