Tieto krajiny smerujú na MS 2022: Slovensko kliatbu nezlomilo, na šampionáte opäť nebudeme

Slovenskí volejbalistiSlovenskí volejbalisti Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Po vyvrcholení posledných tohtoročných kontinentálnych šampionátov vo volejbale sú už známi všetci účastníci budúcoročných majstrovstiev sveta mužov a žien. Slovenské reprezentácie, ktorým patrí v posezónnom svetovom rebríčku mužov 41. miesto (114 bodov) a v rankingu žien 33. pozícia (121 bodov), sa medzi dvadsaťštvorku tímov na MS 2022 nevošli a na premiérovú účasť na svetovom šampionáte naďalej čakajú.

poločne s hostiteľmi a obhajcami prvenstva sa na šampionátoch predstavia dvaja najlepší z každého kontinentálneho šampionátu, výnimkou je Ázia, kde po odložení šampionátu žien na budúci rok rozhodlo poradie v rankingu. Zostávajúce miestenky na MS získali krajiny na základe umiestnenia vo svetovom rebríčku.

Dočkajú sa Poliaci zlatého hetriku? 

Na MS mužov v Rusku, kde bude domáca reprezentácia kvôli trestu pre krajinu za dopingový škandál vystupovať pod označením národného zväzu (VFR), budú na zlatý hetrik útočiť majstri sveta z rokov 2014 a 2018 Poliaci. Európu bude zastupovať celkovo desať tímov - ďalšími sú čerství kontinentálni šampióni Taliani, vicemajstri Európy Slovinci, olympijskí víťazi z Tokia Francúzi, Srbi, Holanďania, Nemci, Turci a Bulhari. Jediným tímom z Top 24 svetového rebríčka, ktorý bude na MS chýbať, sú Ukrajinci (23.), "Čierneho Petra" im dali do rúk hráči Kamerunu (25.), ktorí sa kvalifikovali ako finalisti afrického šampionátu. Pod čiarou zostali aj Belgičania (26.), Fíni (28.) či Česi (30.). Jediným nováčikom na scéne MS je Katar. Zloženie základných skupín určí žreb v Moskve, ktorý je na programe budúci týždeň vo štvrtok 30. septembra.

Titul obhajujú Srbky

Na MS žien (23.9.-15.10. 2022) sa o titul bude bojovať v dvoch krajinách, v Holandsku a Poľsku ho budú obhajovať strieborné z nedávneho európskeho šampionátu Srbky. Aj na MS žien bude mať Európa desaťčlenné zastúpenie, chýbať nebudú víťazky ME Talianky, bronzové Turkyne a tiež Rusky, Nemky, Belgičanky, Bulharky a Češky. Z najlepšej dvadsaťštvorky svetového rebríčka sa miestenka neušla len Chorvátkam (24.), vytlačili ich finalistky majstrovstiev Afriky Keňanky (28.). Cez kvalifikačné sito neprešli ani Francúzky (25.), Ukrajinky (27.) či Kuba (31.), trojnásobný víťaz MS (1978, 1994, 1998). Debut na svetovom šampionáte čaká volejbalistky Kolumbie, čerstvé vicemajsterky Južnej Ameriky. Termín a dejisko žrebu skupinovej fázy bude známe neskôr. Informoval web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

účastníci mužských MS 2022 (24 tímov)
organizátor: VFR (Rusko)
obhajca titulu: Poľsko
majstrovstvá Ázie: Irán, Japonsko
majstrovstvá Afriky: Tunisko, Kamerun
majstrovstvá Európy: Taliansko, Slovinsko
majstrovstvá Južnej Ameriky: Brazília, Argentína
majstrovstvá Severnej a Strednej Ameriky: Portoriko, Kanada
svetový rebríček: Francúzsko, USA, Srbsko, Kuba, Holandsko, Nemecko, Mexiko, Turecko, Egypt, Katar, Bulharsko, Čína

účastníci ženských MS 2022 (24 tímov)
hostitelia: Holandsko, Poľsko
obhajca titulu: Srbsko
majstrovstvá Ázie: Čína, Japonsko
majstrovstvá Afriky: Kamerun, Keňa
majstrovstvá Európy: Taliansko, Turecko
majstrovstvá Južnej Ameriky: Brazília, Kolumbia
majstrovstvá Severnej a Strednej Ameriky: Dominikánska rep., Portoriko
svetový rebríček: USA, VFR (Rusko), Nemecko, Belgicko, Kórejská rep., Bulharsko, Kanada, Thajsko, Argentína, Česko, Kazachstan

Viac o téme: Slovensko MS 2022
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy