Peter Sagan nezachytil útok Alaphilippeho, snahy Bašku zastavil pád: Nebola tam už spolupráca

Dvojnásobný majster sveta Francúz Julian Alaphilippe pózuje na pódiu o zlatou medailou po obhajobe triumfu v pretekov mužov elite na MS v cestnej cyklistike v belgickom meste LeuveneDvojnásobný majster sveta Francúz Julian Alaphilippe pózuje na pódiu o zlatou medailou po obhajobe triumfu v pretekov mužov elite na MS v cestnej cyklistike v belgickom meste Leuvene Zdroj: TASR/AP/Olivier Matthys

LEUVEN - Francúzsky cyklista Julian Alaphilippe obhájil titul majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom. V nedeľu triumfoval na 268,3 km dlhej trati, ktorá viedla z Antverp do Leuvenu, keď mu vyšiel útok 17,4 km pred cieľom. Druhý finišoval Holanďan Dylan van Baarle a tretí skončil Dán Michael Valgren.

Slovák Peter Sagan sa nedostal do rozhodujúceho úniku a o medaily nebojoval, obsadil 26. miesto. Ďalší traja Slováci Juraj Sagan, Erik Baška a Patrik Tybor preteky nedokončili.

Alaphilippe môže napodobniť Sagana

Dvojnásobný majster sveta Francúz Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/AP/Olivier Matthys

Dvadsaťdeväťročný Alaphilippe obhájil zlato z vlaňajších MS v Imole, kde zvíťazil taktiež po sólovom úniku. V nedeľu vyťažil so skvelej práce francúzskeho tímu, ktorý bol od začiatku pretekov veľmi aktívny a vďaka agresívnej taktike niekoľkokrát roztrhal pelotón. Záver si Alaphilippe režíroval sám, najprv vytvoril rozhodujúci únik 58 km pred cieľom a potom sa na stúpaní 17,4 km pred páskou osamostatnil na čele.

"Som nesmierne šťastný, poriadne si to užijem. Obhajoba titulu sú pre mňa obrovské emócie. Bol som dobre pripravený, ale mal som aj ťažké momenty. Trať mi vyhovovala. V závere som chcel zmenšiť skupinu, čo sa mi podarilo," uviedol Alaphilippe, ktorý môže na budúci rok napodobniť Sagan a dosiahnuť víťazný hetrik. Pre Francúza to bolo 37. víťazstvo v kariére.

Sagan nezachytil jeho útok

Trojnásobný majster sveta Sagan nedokázal zareagovať na jeho útok 58 km pred koncom. Po ňom sa vytvorila silná skupina, v ktorej mali zastúpenie všetky veľké cyklistické krajiny. "Tak ako sa čakalo, bolo to veľmi rýchle aj technické. Stále dokola sa brzdilo, pridávalo. Bolo potrebné jazdiť vpredu a v tom rozhodujúcom momente mi to nevydalo. Ostal som v druhej skupine a tá už nešla. Šli sme ešte chvíľu s malou stratou, videli sme ich pred sebou, ale každá silná krajina tam niekoho mala a nedokázal sa už zložiť nikto, kto by to došiel. V našej skupine sa už len stále nastupovalo a brzdilo, čo už vždy znamená koniec šanciam. Nebola tam už spolupráca. Aké som mal nohy? Na výhru to nebolo," povedal Sagan pre portál cycling-info.sk.

Peter Sagan Galéria fotiek (9) Zdroj: Profimedia

Bašku zastavil pád

Snahy Bašku zastavil pád a následné zdržanie: "Na veľkom okruhu som sa zaplietol do pádu. Narazili do mňa zozadu, cesta sa zavrela, pretekári boli cez celú cestu a nedalo sa prejsť. Stratili sme tam veľmi veľa času. Ostalo nás tam vyše dvadsať a aj keď sme sa sformovali do skupiny a ťahali, už sme si to nedobehli. Bol som tam s Pedersenom či Ballerinim. Bohužiaľ. Šlo sa od začiatku rýchlo, no potom sa trochu spomalilo, keď odišla skupina. Boli aj iné pády, viackrát sme dorážali, ale bolo to v poriadku. Až potom prišiel ten veľký pád." Do cieľa sa nedostal ani Tybor: "Bolo to dnes o jazde vpredu, no čím bližšie k cieľu, tak tým viac to bola tlačenica na výkonnosť a pozíciu som stratil. Už sa to naťahovalo, ešte aj prišiel pád a už som sa oddelil bez šance na návrat. Škoda, že táto sezóna nebola bohviečo a tak to bolo aj dnes."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9
Viac o téme: Peter Sagan Erik Baška Julian Alaphilippe MS v cyklistike 2021
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Eurosport, YouTube
  • Zdroj: TASR