VIDEO Sagana čaká posledné vystúpenie v Bore: Peklo severu? Láska aj nenávisť

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA/Martin Medňanský

PARÍŽ – Klasika klasík či Peklo severu, aj tak sa prezýva vďaka svojmu mimoriadne náročnému profilu a predovšetkým netypickej jazde po kockovitých "mačacích hlavách" slávna jednorazovka Paríž-Roubaix.

V nedeľu sa uskutoční už jej 118. ročník a pre Petra Sagana bude zároveň posledným vystúpením v drese nemeckého tímu Bora-Hansgrohe.

Trojnásobný majster sveta sa po tejto sezóne presunie do francúzskeho celku TotalEnergies, s ktorým podpísal zmluvu na dva roky. V Bore pôsobil päť sezón, počas ktorých zaznamenal viacero pozoruhodných výsledkov vrátane nezabudnuteľného triumfu na Paríž Roubaix.

Vlani sa na ikonickej trati, ktorú charakterizuje tridsať úsekov s dlažobnými kockami, nejazdilo vôbec. Najprv ich z tradičného jarného termínu odložili na koniec októbra, ale z dôvodu druhej vlny pandémie koronavírusu sa podujatie zrušilo úplne. Aj v aktuálnom roku boli preteky presunuté na jeseň, no tentoraz sa konečne odjazdia.

Peter Sagan na Okolo Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/Ivan Fleischer

Okrem špecifickej trate a náročného profilu by do hry mohlo zasiahnuť aj počasie. Meteorológovia hlásia veľkú možnosť dažďa, čo môže monumentálnu klasiku na francúzskych cestách pretekárom ešte výraznejšie skomplikovať.

Mokrého a veterného počasia sa neobáva

Petra Sagana čaká deviata účasť a pred svojím záverečným štartom v Bore sa pre belgickú agentúru Belga rozrozprával o "mokrom Roubaix", ale spomenul aj svoje zážitky z najslávnejšej klasiky sveta.

"Ešte nikdy som nešiel Roubaix v daždi. Spomínam si, že počas etapy na Tour de France 2014 sme absolvovali niekoľko úsekov na kockách, keď pršalo a fúkalo. Bolo to veľmi špecifické, ale to sa nedá porovnať s celými pretekmi. Mokrého a veterného počasia sa neobávam, no môžu to byť špeciálne preteky," povedal tridsaťjedenročný Žilinčan.

Sagan sa z víťazstva radoval v roku 2018, keď uspel z úniku a v cieľovom špurte na velodróme v Roubaix zdolal Švajčiara Silvana Dilliera. V nasledujúcom roku svoj triumf neobhájil, skončil piaty a na prvého Philippea Gilberta stratil 42 sekúnd.

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France si uvedomuje, že úspech na Pekle severu nezávisí len od výkonnosti, ale aj od potrebnej dávky šťastia. Zároveň priznal, že s pretekmi má vzťah, v ktorom sa mieša láska a nenávisť.

"Ak máte šťastie, Roubaix sú skvelé preteky. Ale ak ho nemáte, môže to byť dlhý a náročný boj. Pozrite sa na zoznam víťazov, je ich veľa a takmer v každom roku zvíťazil niekto iný. Buď uspeli so šťastím alebo práve v ten deň mali tie najlepšie nohy," uviedol skúsený cyklista, ktorý len nedávno ovládol preteky Okolo Slovenska a solídnu fazónu preukázal aj na MS v Belgicku, kde išiel bezchybne, no zhruba 50 km pred cieľom nezachytil nástup skupiny viacerých favoritov, ktorý inicioval neskorší majster sveta Julian Alaphilippe.

História hovorí za všetko

Jeden z najlepších klasikárov posledného desaťročia v rozhovore pre belgickú agentúru uznal, že pre fanúšikov pred televíznymi obrazkovami ide o jedinečné preteky, ale poukázal aj na staré známe pravidlo, že Paríž-Roubaix nemusí vyhrať najrýchlejší jazdec. "Počas pretekov sa môže stať tisíc vecí. V nesprávnom momente dostanete defekt, spadnete alebo v kľúčovej chvíli stratíte priveľa energie a potom musíte stíhať. História hovorí za všetko," dodal Sagan.

Kto zdvihne nad hlavu ikonickú kamennú kocku? Favoritov je habadej, ale zvíťaziť môže len jeden. My veríme, že Peter Sagan sa s nemeckou stajňou rozlúči tým najlepším možným spôsobom.

Viac o téme: Peter Sagan Paríž-Roubaix Julian Alaphilippe Bora-Hansgrohe TotalEnergies
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: Twitter/Paris-Roubaix
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá