Hokejový Slovan sa vytrápil s nováčikom zo Spiša, Prešov poslal Duklu na úplné dno

Vľavo brankár Filip Surák (Spišská Nová Ves) a Samuel Takáč (Slovan)Vľavo brankár Filip Surák (Spišská Nová Ves) a Samuel Takáč (Slovan) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v zápase 5. kola Tipos extraligy Spišskú Novú Ves 2:1.

Prvú šancu zápasu mal v presilovej hre domáci Jääskeläinen, ale Surák jeho pokus vykryl. Slovan hral potom ešte dve presilovky, ale nepresadil sa ani v nich. Pomer striel v prvej tretine bol 15:1 pre domácich, ale Surák si poradil s každou z nich.

Úvod druhej tretiny vyznel lepšie pre hostí. Černého faulovala domáca obrana, ale útočník hostí následné trestné strieľanie nepremenil. Slovan mal potom šancu, no Matoušek so Zigom pred brankárom neuspeli. Po nich sa nepresadil ani Rapuzzi, ale v 37. minúte to domácim konečne vyšlo. Harris pri signalizovanom vylúčení vložil hokejku do strely Gachulinca a Surák už nemal nárok - 1:0.

Gólová radosť hráčov HC Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

V tretej tretine Slovan pridal druhý gól, v 46. minúte sa presadil Gachulinec. Spišiaci sa až po tomto góle osmelili a pohrozili po prieniku Ščurka. Nádej im vlial Kuru, ktorý prestrelil Gudlevskisa medzi betóny a v závere sa pokúšali vyrovnať v power play. Slovan si však zaslúžený triumf nenechal vziať.

Slovan Bratislava - Spišská Nová Ves 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 37. Harris (Gachulinec, Jääskeläinen), 47. Gachulinec (Harris, Takáč) - 53. Kuru. Rozhodovali: D. Konc st., Žák – Hercog, Valo, vylúčení: 2:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 2315 divákov.

Slovan Bratislava: Gudlevskis – MacKenzie, Golian, Gachulinec, Sersen, Valach, Maier, Štajnoch – Gašpar, Harris, Takáč – Jääskeläinen, Rapuzzi, Yogan – Urbánek, Zigo, Matoušek – Lukošík, Preisinger, Sukeľ

Spišská Nová Ves: Surák – Romaňák, Petgrave, Beaudry, Malina, Ordzovenský, Zekucia, Petrek – Rapáč, Kuru, Štrauch – Ščurko, Halama, Vrábeľ – Giľák, Tyczynski, Černý – Tomala, Vartovník, Džugan – Olejník

Andrej Podkonický, asistent trénera Slovana: "Sme radi, že sme zápas zvládli. V prvej tretine sme mali štyri presilovky, ale málo sme strieľali. Po góle na 2:0 sa nám nemôže stať, že prestaneme hrať. Podržal nás bankár Gudlevskis, vďaka nemu sme zostali v zápase."

Miroslav Mosnár, tréner Spišskej Novej Vsi: "Začali sme tretinu s tromi vylúčeniami, vedeli sme, že Slona má dobré presilovky. Ubránili sme to. V druhej tretine sme boli disciplinovaní, neboli sme však nebezpeční. Druhý gól padol po našej chybe, potom sme ešte mohli zápas zdramatizovať. Domáci boli nebezpečnejší."

Nitra deklasovala Michalovce

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v 5. kole Tipos extraligy na ľade HK Dukla Ingema Michalovce 8:2. Najvýraznejší podiel na presvedčivom triumfe "Corgoňov" mal útočník Tomáš Hrnka, ktorý k trom gólom pridal jednu asistenciu.

Skóre mohol v 3. minúte otvoriť Kukuča, ale Honzík zmaril jeho príležitosť. Do vedenia išli hostia vo svojej prvej presilovke, ktorú po kombinácii s Tvrdoňom a Hrnkom zakončil Buček - 0:1. O dve minúty sa do početnej výhody dostali aj domáci, ale aj v nej hostia využili spoluprácu Bučeka s Hrnkom, ktorý upravil na 0:2. Keď Hrnka strelou spomedzi kruhov upravil na 0:3, bolo už o víťazovi rozhodnuté.

Domácim sa hra nedarila ani v druhej tretine, sebavedomí hostia naopak bez problémov kontrolovali svoj náskok, ktorý ešte navýšili. Hrnka v 25. minúte zavŕšil hetrik, keď v presilovke zvýšil na 0:4. Aj ďalšia presilovka hostí znamenala gól, avšak Baláž sa presadil až tesne po návrate Stripaia na ľad. Hostia boli pri chuti, sľubné šance nepremenili Bajtek a Buček, ale ten pridal v 34. minúte šiesty gól hostí, keď využil prihrávku Nemca - 0:6. Jednu z mnohých chýb  Michalovčanov v defenzíve potrestal v 38. minúte Rockwood - 0:7.

V tretej tretine domáci skorigovali výsledok. Pomohla im k tomu aj dvojnásobná presilovka v 47. minúte, v ktorej čisté konto brankára Honzíka zmazal Keränen. Michalovce skórovali aj v pokračujúcej výhode piatich proti štyrom, keď Regenda presne namieril spoza obrancu - 2:7. Konečnú podobu výsledku dal v 50. minúte Krivošík.

HK Dukla Ingema Michalovce - HK Nitra 2:8 (0:3, 0:4, 2:1)
Góly: 47. Keränen (Cameranesi), 48. Regenda (Žitný) - 4. Buček (Tvrdoň, Hrnka), 8. Hrnka (Buček), 16. Hrnka (Tvrdoň, Raskob), 25. Hrnka (Raskob, Tvrdoň, 28. Baláž, 34. Buček (Nemec), 38. Rockwood (Holešinský), 51. Krivošík (Holešinský, Rockwood). Rozhodovali: T. Orolin, Korba - Hajnik, Šoltés, vylúčení: 8:7 na 2 min., navyše Fournier (Mich.) 10 min. OT + DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:1, 650 divákov.

Tomek Valtonen, tréner HK Dukla Ingema Michalovce: "Výsledok hovorí za všetko. Vstup do zápasu sme mali celkom dobrý, ale potom sme sa nechali vylučovať. Nitra to využila. Som hrdý na to, ako sme hrali v tretej tretine. Samozrejme, že z výsledku sme sklamaní, Nitra bola naozaj dobrá. Máme za sebou ťažký týždeň a päť náročných zápasov v úvode ročníka."

Dušan Milo, asistent trénera HK Nitra: "Predviedli sme kombinačný hokej, ktorý sa divákom musel páčiť. Boli sme veľmi produktívni, dali sme v presilovkách tri góly. S výkonom sme spokojní. Bodajby sme takto hrali aj ďalej."

Zvolen na Liptove neuspel

Hokejisti Mhk 32 Liptovský Mikuláš zdolali v nedeľnom zápase 5. kola Tipos extraligy HKM Zvolen 3:2 a pripísali si druhý triumf v sezóne.

Liptáci mali prvú šancu zápasu, neskôr hrali aj prvú presilovku, ale gólovo sa nepresadili. Neskôr si skúsili hru v početnej výhode aj hostia, ale ani oni nemierili presne. Skóre mohol v 15. minúte otvoriť Zuzin, ale trafil iba brankára.

Vrece s gólmi sa roztrhlo v druhej tretine. Najskôr sa nepresadil v nájazde Michalík, no v 26. minúte vyšla domácim pekná kombinácia, na jej konci bol Uhrík - 1:0. O tri minúty neskôr prekonal Rahma domáci Jurík a Liptáci viedli už o dva góly. Ešte viac pokoja na ich striedačku vlial v 36. minúte Ilenčík, keď strelil tretí gól. Do konca tretiny však Ďuriš stihol znížiť.

V tretej tretine sa domáci zamerali viac na defenzívu, nenapádali súperových hráčov až tak vysoko a pozorne bránili. Zvolen hľadal recept na prekonanie obrany, ale nenašiel ho ani v presilovej hre 7 minút pred koncom. V úplnom závere sa to predsa len podarilo Pulišovi, ale domáci si napokon triumf nenechali vziať.

Mhk 32 Liptovský Mikuláš - HKM Zvolen 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Góly: 26. Uhrík (Kriška, Urban), 30. Jurík (Walega, Šepelev), 37. Ilenčík (Uhrík, Ventelä) – 39. Ďuriš (Hraško, Chlepčok), 60. Puliš. Rozhodovali: Baluška, Moller – Orolin, Synek, vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 620 divákov.

Liptovský Mikuláš: Kozel – Varttinen, Ventelä, Mezovský, Šepelev, Ilenčík, Kurali, Droppa, Feherpataky – Obdržálek, Hovorka, Paločko – Jurík, Walega, Michalík – Uhrík, Urban, Kriška – Kalousek, Petráš, Haluška

Zvolen: Rahm – Kotvan, Hain, Thow, Roy, Hraško, Kubka, Meliško – Zuzin, Mikúš, Jedlička – Ully, Puliš, Saracino – Csányi, Marcinek, Török – Ďuriš, Gubančok, Chlepčok

Milan Jančuška, tréner L. Mikuláša: "Veľmi sa tešíme, je to pre nás veľké víťazstvo. Hrali sme dobre, mali sme dobrý pohyb a dobre sme kombinovali. Naše víťazstvo je zaslúžené."

Peter Oremus, tréner Zvolena: "Máme týždeň na to, aby sme sa zlepšili. Mikuláš vyhral zaslúžene, odskočil nám na tri góly a my sme nedokázali vyrovnať. Ale ukázali sme málo na to, aby sme bolo úspešní."

Poprad nadelil Novým Zámkom

Hokejisti HK Poprad zvíťazili v 5. kole Tipos extraligy nad HC Micron Nové Zámky 8:3.

Hostia z Nových Zámkov, ktorý v piatkovom kole nadelili Prešovu až osem gólov, sa v nedeľu večer predstavili v Poprade. Zápas sa ešte iba rozbiehal, keď sa v 3. minúte z dorážky presadil domáci Bortňák. Na opačnej strane nebezpečne vypálil Klempa, ale jeho strela skončila na zadnom plexiskle. Z následného protiútoku skóroval Svitana, keď brankárovi Nových Zámkov trestuhodne prepadol puk na bližšej žrdi  - 2:0. V 5. minúte mohli hostia znížiť, ale nemožné zahodil Varga a domáce publikum ocenilo potleskom Tomekov famózny zásah lapačkou. Opäť tak platilo otrepané "nedáš a dostaneš". Pred Engstrandom zamiešal pukom mladučký Mešár a bekhendom sa nemýlil  - 3:0. Hosťujúca lavička preto siahla po výmene brankárov, medzi tri žrde sa postavil Lackovič. "Býci si v druhej polovici prvej tretiny vybojovali minútovú dvojnásobnú výhodu v presilovej hre. Po rýchlej kombinácii posielal puk do odkrytej časti popradskej bránky pohotový Farley  - 3:1. V pokračujúcej presilovke 5 na 4 unikol Svitana, ale jeho blafák si Lackovič postrážil.

Gólostroj domácich "kamzíkov" sa nezastavil ani v prostrednej časti hry. V 27. minúte hrali Popradčania presilovú hru a Svitana naservíroval puk pred prázdnu bránku Skokanovi, ktorý pohodlne skóroval  - 4:1. Hostia na ľade veľa kazili, čo 33. minúte dokonale využil druhý útok domácich. Handlovský našiel Bjalončíka, ten si položil brankára Nových Zámkov na ľad a Poprad viedol už o štyri góly. O minútu neskôr sa znova radovali domáci, strelcom šiesteho gólu do siete hostí bol Livingston.

S Novými Zámkami to zle vyzeralo aj na začiatku tretej tretiny. Krátko po návrate Šišku z trestnej lavice sa parádne trafil Svitana  - 7:1. Potom prišli chvíľky hosťujúcich strelcov. Najprv Števuliakovu strelu zastavila konštrukcia brány, ale po ňom už presne od modrej čiary namieril obranca Roman. Po vylúčení domáceho beka Dema hostia Popradčanov zavreli vo vlastnom pásme, z čoho profitoval gólom do prázdnej bránky po prihrávke Tibora Vargu najlepší strelec Nových Zámkov Juraj Šiška  - 7:3. Výsledok ešte prikrášlili aj "kamzíci". Po rýchlej kombinácii nechytateľne zavesil James Livingston, ktorý stanovil konečný výsledok zápasu v pomere 8:3.

HK Poprad - HC Micron Nové Zámky 8:3 (3:1, 3:0, 2:2)
Góly: 3. Bortňák (Novajovský, Ulrych), 4. Svitana (Skokan, Livingston), 6. Mešár (Šišovský, Drgoň), 27. Skokan (Svitana, Drgoň), 33. Bjalončík (Handlovský), 34. Livingston (Demo, Skokan), 41. Svitana (Skokan, Drgoň), 54. Livingston (Skokan, Svitana) - 12. Farley (Varga, Holenda), 44. Roman (Reini), 52. Šiška (Varga, Klempa). Rozhodovali: Adamec, Jobbágy – Beniač, Bogdaň, vylúčení: 5:6, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 869 divákov

Poprad: Tomek – Drgoň, Brejčák, Dalhuisen, Rymsha, Ulrych, Novajovský, Demo – Svitana, Skokan, Livingston – Vandas, Bjalončík, Handlovský – Mešár, Bortňák, Šišovský – Hudec, Matej Paločko, Dzivjak.

Nové Zámky: Engstrand (6. Lackovič) – Hatala, Holenda, Ligas, Bull, Roman, Reini, Hrabčák, Knižka – Števuliak, Šiška, Klempa – Varga, Jackson, Farley – Mišiak, Barto, Kurbatov – Tóth, Ferenyi, Ondrušek.

Ján Šimko, asistent trénera Popradu: "Našou snahou bolo nadviazať na solídny výkon zo zápasu v Spišskej Novej Vsi. Vedeli sme, že nás čaká konsolidované mužstvo z Nových Zámkov po vysokej výhre nad Prešovom. Prvá tretina nám vyšla doslova unikátne. Sme šťastní, že sme odčinili domácu prehru s Banskou Bystricou. Záaps sme mali od začiatku do konca vo vlastných rukách a výsledok zodpovedá predvedenej hre."

Gergely Majoross, tréner Nových Zámkov: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Môj tím je inak vysoko konkurencieschopný, konsolidovaný a predvádza rýchly hokej, ale proti Popradu sme boli všade neskoro a prehrávali sme súboje. Poprad je jeden z najlepších tímov v lige. Mali sme tam šance vrátiť sa späť do zápasu, ale nevyšlo nám to. Čaká nás ešte dlhá cesta."

Prešov poslal Duklu na dno tabuľky

Hokejisti HC GROTTO Prešov zdolali v domácom zápase 5. kola Tipos extraligy Duklu Trenčín 4:2.

Prvá tretina veľa hokejovej krásy nepriniesla. Domáci hrali v úvode presilovku 5 na 3, ale nedokázali v nej poriadne ohroziť brankára. Viac šancí mali hostia z Trenčína, no Beták a ani Švec ich nevyužili.

V druhej tretine bol lepší Trenčín, ale 110 sekúnd po jej začiatku zobral Meszárošovi puk Šimun a poslal domácich do vedenia. Hostia vyrovnali po skvelej individuálnej akcii Kudlu, ktorý prekorčuľoval celé ihrisko, prihral medzi kruhy Honzekovi a mladý útočník Dukly nezaváhal - 1:1. Domáci mohli ísť do vedenia vo vlastnom oslabení, Šimuna vychytal Valent.

V tretej tretine sa hral ofenzívny hokej, obe mužstvá chceli zvíťaziť v riadnom hracom čase. Už po dvoch minútach sa presadil Rais a domáci viedli 2:1. Valent potom musel vyriešiť šance Růžičku a Charbonneaua, neskôr kryl v presilovke pokus Klímu. Na opačnej strane mal šancu Mikyska, ale vyznamenal sa aj Bespalov. Trenčania sa v závere chystali na nápor, no štyri minúty pred koncom ich schladil Sýkora. Hostia však vykresali nádej v power play, keď 139 sekúnd pred koncom znížil Meszároš. Prešov bol v závere pod tlakom, no napokon pridal poistku do prázdnej brány Šimun.

HC GROTTO Prešov - Dukla Trenčín 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Góly: 22. Šimun (Růžička), 43. Rais (Sýkora), 56. Sýkora, 60. Šimun (Zagrapan) – 28. Honzek (Kudla, Valach), 58. Meszároš (Kudla). Rozhodovali: Krajčík, Snášel – Tvrdoň, Gegáň, vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše Nemčík 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 753 divákov.

HC GROTTO Prešov: Bespalov – Bakala, Rais, Ľalík, Růžička, Jendroľ, Turan, F. Fekiač – Charbonneau, Čacho, Sýkora – Jokinen, Klíma, Žilka – Magdolen, Zagrapan, Halama – Šimun, V. Fekiač, Bača – Miškuf

HK Dukla Trenčín: Valent – Crinon, Kudla, Lemcke, Starosta, Meszároš, Nemčík, Martiška – Tybor, Mikyska, Beták – Valach, Paukovček, Honzek – Rehuš, J. Švec, Minárik – Krajčovič, Stránsky, Krajč

Barani neuspeli na ľade Košíc

Hokejisti HC Košice zvíťazili v 5. kole Tipos extraligy nad HC 05 Banská Bystrica 5:3.

V úvode mali viac z hry hostia, ktorí sa častejšie dostali pred brankára Riečického. Ten viackrát podržal svoj tím a v sľubnej šanci ho v 5. minúte neprekonal ani obranca Crevier-Morin. Domáci postupne vyrovnali hru a na hernej pohode im pridala aj prvá presilovka. Vylúčenie Ihnačáka v 13. minúte potrestal Belluš - 1:0. Už o 53 sekúnd Slovák ideálne vysunul McPhersona, ktorý po samostatnom úniku prekonal Belányiho - 2:0. Hostia mohli znížiť v dvoch presilovkách, ale v prvej tretine sa im to ešte nepodarilo.

Druhá časť začala aktivitou "baranov," ktorá vyplynula z pokračujúcej presilovky. V 22. minúte Ščerbak vrátil puk Bretonovi a ten prestrelil Riečického - 2:1. Druhá tretina priniesla niekoľko zaujímavých príležitostí na oboch stranách, nebola núdza ani o presilovky a skóre sa zmenilo v 30. minúte. V početnej výhode domácich sa Tansey dostal k strele, Belányi vyrazil puk priamo pred Ďatelinku, ktorý ho nešťastne usmernil do bránky hostí - 3:1. Tí mohli znížiť už z následného protiútoku, ale Fossierova tvrdá strela skončila na žŕdke. Sľubné gólové príležitosti si vypracovali aj Fafrák či Berger, ale Riečického neprekonali.

Banskobystričania odštartovali tretiu tretinu šancou Šoltésa, proti ktorému pohotovo zasiahol Riečický. Dôležitý moment priniesla 47. minúta, v ktorej si McPherson počkal na obrancu Deyla a ten zvýšil náskok domácich 4:1. Domáci sa následne dostali k presilovke, v ktorej Pereskokov ideálne našiel Klhůfka a ten zblízka upravil na 5:1. Dôležitosť presiloviek potvrdili aj hostia v 50. minúte, keď výhodu o dvoch hráčov zužitkoval Ščerbak - 5:2. Hostia sa aj v ďalšom priebehu tretej tretiny dostali do viacerých sľubných príležitostí, skóre však zmenili až 4 sekundy pred koncom. Hru bez brankára zavŕšil Žiak - 5:3.

HC Košice - HC 05 Banská Bystrica 5:3 (2:0, 1:1, 2:2)
Góly: 13. Belluš (Chovan, Pereskokov), 14. McPherson (Slovák, Romančík), 30. Tansey (Pereskokov, Klhůfek), 47. Deyl (McPherson), 48. Klhůfek (Pereskokov, Chovan) - 22. Breton (Ščerbak), 50. Ščerbak (Breton, Ihnačák), 60. Žiak (Šoltés, Tamáši) Rozhodovali: Novák, Smrek - Knižka, Stanzel, vylúčení: 8:7 na 2 min., presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0.

HC Košice: Riečický - Saucerman, Wehrs, Tansey, Deyl, Romančík, Cibák, Novota - Bartánus, Slovák, McPherson - Pereskokov, Chovan, Klhůfek - Lapšanský, Havrila, Belluš - Milý, Frič

HC 05 Banská Bystrica: Belányi - Brejčák, Breton, Cardwell, Ďatelinka Žiak, Crevier-Morin - Ščerbak, Ihnačák, Galbavý - Šoltés, Berger, Fossier - Fafrák, Gabor, Vašaš - Kabáč, Tamáši, Výhonský

Kalle Kaskinen, tréner HC Košice: "Vieme, že Banská Bystrica má silný tím s výbornými korčuliarmi a šikovnými hráčmi. Počas zápasu sme boli trpezliví, bojovali sme o každý puk a snažili sa o dorážky. Sezóna je dlhá, naďalej máme pred sebou maratón zápasov."

Tuukka Poikonen, tréner HC 05 Banská Bystrica: "Som sklamaný z výsledku, ale nie z našej hry. Po tom, čo domáci využili presilovke, bolo ťažké otočiť skóre. Som rád za hru, ktorou sme sa prezentovali, ale proti tímu aký majú Košice, musíme hrať lepšie a premieňať šance. Päť inkasovaných gólov je veľa."

Viac o téme: HC Košice HC Slovan Bratislava HK Spišská Nová Ves