Na strane Sparty stojí aj úhlavný rival Slavia: UEFA začala vyšetrovať bučanie detí na Kamaru!

Glen Kamara (vpravo) dostáva druhú žltú kartu za faul na hráča Sparty Praha Michala SáčekaGlen Kamara (vpravo) dostáva druhú žltú kartu za faul na hráča Sparty Praha Michala Sáčeka Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

PRAHA - UEFA začala vyšetrovanie zápasu pražskej Sparty s Rangers vo futbalovej Európskej lige kvôli možnému diskriminačnému správaniu divákov.

Obvinenia z rasizmu vzniesol škótsky klub, ktorému sa nepáčilo bučanie detských fanúšikov na fínskeho záložníka tmavej pleti Glenna Kamara. Sparta obvinenia publikované v zahraničných médiách a na internete odmietla. Do kauzy sa vložili aj českí politici.

Bučanie detí na Kamaru

Sparta mala na zápase proti Rangers zavretý štadión kvôli rasistickému správaniu časti priaznivcov k záložníkovi Monaka Aurélienovi Tchouaménimu v augustovom zápase 3. predkola Ligy majstrov. Vďaka výnimke UEFA ale mohlo do hľadiska prísť 10 879 detí vo veku od šesť do 14 rokov s doprovodom. Ich bučanie a pískanie sprevádzalo každý Kamarov kontakt s loptou a vyvrcholilo v druhom polčase, kedy bol stredopoliar po druhej žltej karte vylúčený.

Futbalista Glasgowu Rangers Glen Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Fínsky reprezentant je medzi českými futbalovými fanúšikmi neobľúbenou postavou od marcového osemfinále Európskej ligy proti Slavii, po ktorom obvinil obrancu Ondřeja Kúdelu z rasistickej urážky. UEFA následne českého reprezentanta potrestala zákazom štartu v desiatich zápasoch, hoci podľa hráčových právnikov doteraz nebol predložený jediný dôkaz, že sa rasizmu dopustil. Kúdela prišiel okrem iného o štart na majstrovstvách Európy.

Na strane Sparty aj mestský rival Slavia

Na stranu Sparty sa v aktuálnej kauze postavil úhlavný rival Slavia aj predseda Futbalovej asociácie ČR Petr Fousek. Škótske slovné útoky na detských fanúšikov a Česko pobúrili aj českých politikov. Minister zahraničia Jakub Kulhánek (ČSSD) si na pondelok predvolal britského veľvyslanca Nicka Archera. Ambasádora vyzval, aby tlmočil Škótskej futbalovej asociácii žiadosť o ospravedlnenie, prípadne o jednoznačné dištancovanie od poradcu pre rovnoprávnosť a diverzitu Marvina Bartleyho, ktorí Čechov označil za "pokazené ovocie".

Viac o téme: UEFA AC Sparta Praha Glasgow Rangers Glen Kamara
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy