Nikto sa na to nepozeral: Vlhovej zrejme zrušia jednu z najlepších disciplín!

Petra Vlhová so striebornou medailouPetra Vlhová so striebornou medailou Zdroj: SITA/AP - Marco Tacca

OBERHOFEN - Na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu budú lyžiari zrejme naposledy bojovať o medaily v kombinácii. Kedysi kráľovská disciplína nie je druhú sezónu po sebe v kalendári Svetového pohára a vzhľadom k nízkej atraktivite jej hrozí zánik.

"Pre mňa je to samozrejme škoda," citovala agentúra AP Rakúšana Marca Schwarza, ktorý sa stal v disciplíne kombinujúcej super G a slalom tento rok v Cortine d'Ampezzo majstrom sveta. "Kalendár je nahustený aj bez nej, takže z tohto pohľadu to chápem. Ale kombinácia ma bavila a rád by som ju jazdil aj v budúcnosti," dodal.

Osudom kombinácie a vývojom ďalších disciplín sa má zaoberať špeciálna komisia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), ktorú po svojom júnovom zvolení do čela FIS nechal vytvoriť Johan Eliasch. Šéfom komisie je dlhoročný člen rady FIS Peter Schrocksnadel, ktorý na jar po 31 rokoch odstúpil z funkcie prezidenta Rakúskeho lyžiarskeho zväzu.

Kombinácia bola kedysi výkladnou skriňou zjazdového lyžovania. Keď sa alpské lyžovanie prvýkrát objavilo v roku 1936 v Garmisch-Partenkirchene v programe olympijských hier, bola práve kombinácia jedinou súťažou. Snaha nájsť najvšestranejšieho lyžiara viedla na konci 60. a na začiatku 70. rokov k popularizácii športu v ranných rokoch Svetového pohára.

Markus Waldner Galéria fotiek (3) Markus Waldner. Zdroj: Profimedia

"Bolo to skvelé obdobie. Keď sa vrátite do čias Karla Schranza a Jeana-Claudea Killyho, to boli vtedajší hrdinovia, to boli hviezdy," uviedol súčasný riaditeľ mužských pretekov FIS Markus Waldner.

Potrebujeme atraktívnu šou

S profesionalizáciou alpského lyžovania od 80. rokov sa ale začala kombinácia dostávať na okraj záujmu. Firmy začali vyvíjať špecifické vybavenie pre každú disciplínu a nožnice medzi rýchlostnými a technickými disciplínami sa čoraz viac roztvárali.

"Tieto dve disciplíny už k sebe jednoducho vôbec nepasujú a to je problém," uviedol Waldner. "Telá rýchlostných špecialistov, ako je Beat Feuz, Dominik Paris alebo Matthias Mayer, sú trénované na zjazdy a super-G. Musia mať silu. Slalomári majú telesnú konštitúciu úplne inú. Je tiež celkom nebezpečné, keď sa drobný slalomár pustí do zjazdu," dodal.

A platí to aj naopak: rýchlostní špecialisti na slalomových tratiach trpia. "Keď vidíte hviezdneho zjazdára, ako sa v slalome, aj keď je jednoduchý, trápi, to jednoducho nevyzerá dobre. Je to smiešne," povedal Waldner. "A toto naozaj chceme ukazovať našim fanúšikom? Že Paris vyzerá ako začiatočník? Nie. Potrebujeme atraktívnu šou, potrebujeme špičkové výkony."

Talianski reprezentanti na zjazdovke Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP Photo/Gabriele Facciotti

Ešte pred desiatimi rokmi bolo v kalendári SP miesto pre štyri kombinácie za sezónu, ale ich počet sa stále znižoval. FIS začala experimentovať s novými formátmi vhodnejšími pre televíziu, ktorými by pritiahla mladé publikum. Začali tak pribúdať mestské preteky pod umelým osvetlením a paralelné preteky, ktoré majú nahradiť zastarané disciplíny.

Kombinácia ale zatiaľ prežila, aj keď jej formát sa v priebehu rokov niekoľkokrát zmenil. Pôvodne bola disciplína rozložená do dvoch dní a jazdil sa klasický zjazd a dvojkolový slalom. Neskôr sa zjazd skracoval alebo ho nahradil super G a slalom špeciál sa už jazdil iba na jedno kolo, to všetko v jeden deň.

Nie je to dobrý produkt

Poslednou zmenou na tohtoročnom šampionáte bolo, že najlepší jazdci zo super-G štartovali do slalomu ako prví. K zvýšeniu atraktivity to ale neprispelo, lebo medailisti boli známi už po odjazdení niekoľkých úvodných pretekárov. Mužská i ženská kombinácia, v ktorej triumfovala americká hviezda Mikaela Shiffrinová, mali najhoršiu sledovanosť zo všetkých medailových bojov v Cortine.

"Nula, nula. Nikto sa na to nepozeral," povedal kategoricky Waldner, podľa ktorého zmena štartového poradia nemohla priniesť pozitívnu zmenu. "Nie, to nie je ten problém. Problém je to, že to nie je dobrý produkt. Je len pár chalanov, ako Alexis Pinturault alebo Schwarz, ktorí dokážu odjazdiť obe disciplíny na vysokej úrovni. Takých lyžiarov ale nie je viac ako päť a to je problém."

Podľa Waldnera nemajú kombinačné preteky v budúcnosti alpského lyžovania miesto. A očakáva, že Schröcksnadelova pracovná skupina dôjde k rovnakému záveru. "Dúfajme, že nám dajú odpoveď. A radšej skôr ako neskôr," uviedol taliansky funkcionár, ktorý riadi mužské preteky FIS od roku 2014.

Viac o téme: Petra Vlhová FIS Mikaela Shiffrinová Dominik Paris Matthias Mayer Markus Waldner Beat Feuz Marco Schwarz Alpská kombinácia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy