VIDEO Prípravy na ME v hádzanej sú v plnom prúde: Delegáti sú maximálne spokojní

Na snímke predseda predstavenstva organizačného výboru ME 2022 Igor NemečekNa snímke predseda predstavenstva organizačného výboru ME 2022 Igor Nemeček Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Do začiatku budúcoročných majstrovstiev Európy hádzanárov už zostáva menej ako sto dní. Šampionát sa uskutoční od 13. do 30. januára v Bratislave, Košiciach a troch maďarských dejiskách - Budapešti, Debrecíne a Segedíne. Prípravy prebiehajú bez komplikácií, podľa predsedu predstavenstva organizačného výboru OV EHF EURO 2022 Igora Nemečka predstavuje v čase pandémie koronavírusu najväčšiu výzvu predaj vstupeniek.

Predstavitelia všetkých reprezentácií, ktoré budú hrať v Bratislave, s výnimkou Bosny a Hercegoviny, si v stredu a vo štvrtok prezreli hotely, tréningovú halu i Zimný štadión Ondreja Nepelu, kde sa budú konať zápasy. "Videli sme hraciu plochu, kabíny, tlačovú miestnosť, atď. Teší ma, že všetci boli spokojní, že sme veľmi dobre pripravení. Verím, že keď prídu, budú využívať všetky možnosti naplno. Veľmi sa im páčila kvalita hotelov a takisto kvalitná aréna, ktorú máme pripravenú so všetkým zázemím. Aj keď je to hokejová aréna, bude prerobená na hádzanársku, z toho boli veľmi milo prekvapení. Zatiaľ boli zástupcovia Európskej hádzanárskej federácie aj delegácií maximálne spokojní, nemáme nijaké špeciálne požiadavky. Už budeme dolaďovať len ich denný jedálny lístok a takéto detaily, potrebujeme od nich v krátkom čase vedieť, kedy budú prichádzať, počty jednotlivých výprav a podobne," povedal Nemeček. 

 

 

Slovenskí organizátori sú v každodennom kontakte s maďarskou stranou i EHF: "Robíme ten istý šampionát, majstrovstvá musia byť na tej istej úrovni. Zatiaľ to funguje, EHF tiež kontroluje veci, ktoré prebiehajú. Naša najväčšia snaha je sústrediť sa na predaj čo najväčšieho počtu lístkov, to je pre nás najväčší príjem z týchto majstrovstiev. Zatiaľ to nie je veľká výhra, pretože situácia je taká, aká je. Na Slovensku môžeme mať v hale len zaočkovaných, veríme, že aj našou propagáciou a s blížiacim sa šampionátom sa budú zvyšovať tieto počty. Dúfame, že naozaj príde čo najviac ľudí nielen zo Slovenska, ale máme tu aj Rakúšanov, Nemcov, Poliakov, Čechov. Snáď aj z týchto krajín prídu fanúšikovia a po dlhom čase to bude zaplnené športové podujatie."

Na snímke delegátka EHF Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Nemeček čerpá aj zo skúseností, ktoré nadobudol ako šéf organizačného výboru hokejových MS na Slovensku v rokoch 2011 a 2019: "Mám tu ľudí, s ktorými som organizoval dvoje majstrovstiev sveta. Bez nich by som to určite nešiel robiť. Skúsenosti sú, robíme v tých istých halách v Bratislave a Košiciach, v tých istých hoteloch. To je naša výhoda, ale musím povedať, že špecifikum tohto športu je trošku iné. Požiadavky sú v určitých veciach trošku iné na hádzanú a na hokej. Gro je však rovnaké a myslím si, že by nemal byť problém celé to zvládnuť."

Zástupkyňa EHF spokojná s Košicami

Zástupkyňa Európskej hádzanárskej federácie Alenka Cudermanová a aj predstavitelia nórskej výpravy sú spokojní s dejiskom základnej F-skupiny ME mužov (13.- 30. januára 2022). Podľa šéfa organizačného výboru pre Košice Miloslava Klímu sú prípravy na hádzanárske ME výrazne jednoduchšie než absolvoval pri organizácii hokejových šampionátov. "Tým, že košická Steel aréna už absolvovala okrem iného aj dva veľké hokejové šampionáty, je dobre pripravená," poznamenal Klíma.

Štvorčlenné základné skupiny ME budú rozdelené do maďarských miest Segedín (A-skupina), Budapešť (B) a Debrecín (C), zápasy skupín D a E sa budú hrať v Bratislave a Košice privítajú F-skupinu, v ktorej bude aj slovenský tím. Okrem neho sa v Steel aréne predstavia aj hráči Litvy, Ruska a Nórska.

 

 

Nórska výprava už absolvovala inšpekčnú cestu do Košíc a rovnako ako zástupkyňa EHF nehlásila žiadne výhrady. "Zástupkyňa EHF Alenka Cudermanová si prvýkrát pozrela Steel arénu, tréningovú halu, hotel a mesto. Boli tu aj zástupcovia nórskej hádzanárskej federácie, ktorí si tiež pozreli tieto priestory a rozdelili si šatne. Všetko sa im páčilo, pozitívne hodnotili aj malé vzdialenosti," prezradil Klíma.

Organizátori budú intenzitu príprav postupne zvyšovať s blížiacim sa úvodom šampionátu: "Približne 10 dní pred ME budú prebiehať záverečné, no veľmi intenzívne prípravné procesy ako príprava šatní a podobne. V porovnaní s MS v hokeji je to jednoduchá záležitosť," uviedol Klíma.

Na Slovákov sa spoliehame

Výpravy budú ubytované v dvoch hoteloch, z ktorých jeden z nich priamo susedí so Steel arénou. V nej sa uskutoční celkovo šesť zápasov, vstupenky na ne sú už v predaji. Diváci však musia počítať s prísnymi podmienkami vstupu: "Je rozhodnuté, že ME budú v režime, v rámci ktorého budú môcť prísť iba kompletne zaočkovaní diváci. Zástupcovia z Nórska očakávajú príchod minimálne tisícky svojich fanúšikov, no so zaočkovaním nemajú problém, pretože veľká väčšina je už kompletne zaočkovaná. Uvidíme, aké to bude s Rusmi a Litvou. Na Slovákov sa v tomto smere spoliehame. Košice majú hádzanársku tradíciu, takisto aj neďaleké mestá Prešov a Košice, no verím, že domáci tím prídu povzbudiť fanúšikovia z celého Slovenska," povedal Klíma.

Na snímke šéf organizačného Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ten je zároveň aj výkonný riaditeľ hokejového klubu HC Košice, ktorý hrá v Steel aréne domáce zápasy. V čase hádzanárskeho šampionátu bude prebiehať základná časť hokejovej extraligy, no chod klubu to nenaruší. "ME sú začiatkom januára, krátko predtým OV preberie halu. V Košiciach budú v podstate iba tri hracie dni - 13., 15. a 17. januára. Chod nášho klubu to príliš neovplyvní. HC Košice bude hrať v tom období všetky zápasy vonku. Kalendár pre extraligovú sezónu s tým počítal a prispôsobil sa. Rovnaké to má aj Slovan Bratislava," uviedol šéf OV pre Košice.
      
Zápasy ME v košickej F-skupine:
štvrtok, 13. januára: Rusko - Litva, Nórsko - Slovensko
sobota, 15. januára: Slovensko - Litva, Nórsko - Rusko
pondelok, 17. januára: Slovensko - Rusko, Litva - Nórsko

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Igor Nemeček EHF EURO 2022
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Martina Kriková, František Iván
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy