Prevzatie Newcastlu spôsobilo v Anglicku ošiaľ: Zvyšné kluby Premier League majú námietky!

Hráči Newcastle UnitedHráči Newcastle United Zdroj: SITA/AP/Dave Rogers

LONDÝN - Kluby anglickej futbalovej ligy vyzvali vedenie Premier League na naliehavosť schôdzky týkajúcej sa kontroverzného prevzatia Newcastlu United konzorciom zo Saudskej Arábie. Podľa denníka The Guardian má proti novým majiteľom zvyšných 19 ligových klubov námietky. Tie majú dojem, že zmena vlastníka môže poškodiť značku Premier League.

Vedenie najbohatšej ligy sveta vo štvrtok oznámilo, že Newcastle United bol predaný konzorciu na čele s Verejným investičným fondom (PIF) zo Saudskej Arábie. Investičná skupina chcela kúpiť klub za 300 miliónov libier už vlani v apríli, ale z plánovaného obchodu o tri mesiace neskôr zišlo. Premier League sa vtedy ocitla pod tlakom kvôli pirátskemu televíznemu vysielaniu v Saudskej Arábii.

Na porušovanie televíznych práv upozorňovala katarská spoločnosť Bein Sports, ktorá vlastní vysielacie práva na Premier League na Strednom Východe a nesmela pôsobiť v Saudskej Arábii. Tento zákaz bol v stredu zrušený.

Ľudskoprávna organizácia tiež upozorňuje na to, že investície do športu môžu slúžiť na odvrátenie pozornosti od porušovania ľudských práv Saudskej Arábii. Amnesty International ako príklad uvádza vraždu opozičného novinára Džamal Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, ku ktorej došlo 2. októbra 2018. Z jej nariadenia bol obvinený korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý spravuje PIF. Rijád akúkoľvek jeho úlohu v kauze dlhodobo odmieta.

Viac o téme: Newcastle United
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy