VIDEO Francúzsko ovládlo Ligu národov: Strhujúcu finálovú drámu rozhodol sporný gól Mbappého!

Oslavy hráčov Francúzska po triumfe v Lige národovOslavy hráčov Francúzska po triumfe v Lige národov Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

MILÁNO - Futbalisti Francúzska triumfovali v 2. ročníku Ligy národov UEFA. Úradujúci majstri sveta vyhrali v nedeľnom finále na štadióne v Miláne nad Španielskom 2:1. Víťazný gól zaznamenal v 80. minúte Kylian Mbappé.

Prvý polčas mal svižný úvod. V 6. minúte sa za obranu Španielov dostal Benzema, obišiel aj brankára Simona, ale v ostrom uhle už nedokázal zakončiť ani presne prihrať. Väčšia ofenzívna aktivita Francúzov v úvodnej štvrťhodine priniesla niekoľko centrovaných lôpt do šestnástky, avšak bez gólovej príležitosti. Španieli pohrozili Sarabiom, ktorý sa dostal pred brankára Francúzov, ale loptu netrafil ideálne a Lloris si poľahky poradil. V ďalšom priebehu prvého polčasu dominovali najmä defenzívy a v hre prevládala bojovnosť. Tímy si dávali pozor na chyby, nedostávali sa do prečíslení a ani k strelám z väčších vzdialeností.

Paul Pogba a Ferran Galéria fotiek (27) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Úvod druhého polčasu herne patril Španielom. Sarabia však v 53. minúte nepresne prihral na Torresa a ani následné kombinácie Španielov nepriniesli gólovú príležitosť. V 64. minúte boli Francúzi blízko ku gólu, keď Hernandez v šestnástke strelou bez prípravy trafil brvno, od ktorého sa lopta odrazila tesne pred bránkovú čiaru. V následnom protiútoku Busquets vysunul Oyarzabala, ktorý vyhral súboj s Upamecanom a prestrelil Llorisa - 1:0.

Náskok Španielov mal iba minimálne trvanie, keďže následnú akciu zakončil Benzema presnou krížnou strelou z rohu pokutového územia - 1:1. Po divokom úseku hry sa dianie upokojilo a tímy boli pozornejšie v defenzívach. Španielska však v 80. minúte neustrážila Mbappého, ktorý sa dostal za obrancov a prekonal Simona. Situáciu na hranici ofsajdu posúdil aj VAR, ktorého verdikt potešil Francúzov - 1:2. V 88. minúte mohol vyrovnať Oyarzabal, ale Lloris pohotovo zareagoval. Španieli sa v závere vrhli do útoku, v nadstavenom čase sa po rohovom kope dostal k strele Pino, ale aj jeho veľkú šancu zneškodnil Lloris.

Na treťom mieste skončili Taliani po víťazstve nad Belgickom 2:1. Francúzi vystriedali na tróne Portugalcov, ktorí v roku 2019 triumfovali v premiérovom ročníku Ligy národov.

Francúzi s trofejou oslavujú Galéria fotiek (27) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Španielsko - Francúzsko 1:2 (0:0)
Góly: 64. Oyarzabal - 66. Benzema, 80. Mbappé. Rozhodovali: Taylor - Beswick, Nunn (všetci Angl.), ŽK: Laporte - Pogba, Kounde, Mbappé

Španielsko: Simon - Azpilicueta, Garcia, Laporte, Alonso - Gavi (75. Koke), Busquets, Rodri (84. Fornals) - F. Torres (84. Merino), Oyarzabal, Sarabia (61. Pino)

Francúzsko: Lloris - Kounde, Varane (43. Upamecano), Kimpembe - Pavard (79. Dubois), Tchouameni, Pogba, T. Hernandez - Griezmann (90.+2 Veretout) - Benzema, Mbappé

Viac o téme: Španielsko Francúzsko Kylian Mbappé Liga národov UEFA