VIDEO Dánsko postúpilo na majstrovstvá sveta, Anglicko doma len remizovalo s Maďarskom

Gólová radosť futbalistov Dánska Gólová radosť futbalistov Dánska Zdroj: SITA/AP/Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

KODAŇ - Futbalisti Dánska sa ako druhá európska reprezentácia prebojovali na záverečný turnaj majstrovstiev sveta. V utorňajšom domácom stretnutí kvalifikačnej F-skupiny zdolali Rakúsko 1:0 gólom Joakima Maehleho v 53. minúte. V ôsmich zápasoch nazbierali plný počet 24 bodov pri skóre 27:0 a z čela tabuľky ich už nemôže zosadiť nikto zo súperov.

Dáni sa pridali k Nemcom na zozname tímov s istotou účasti na MS 2022 v Katare. Po bezgólovom prvom polčase sa o kodanskom výsledku rozhodlo krátko po zmene strán. Thomas Delaney získal loptu na polovici ihriska, potiahol ju až na hranicu šestnástky, vyhol sa trom protihráčom a prihral Maehlemu, ktorý dal z prvej prízemnou strelou k žrdi jediný gól stretnutia. Dánsku to stačilo na víťazstvo a spečatenie postupu, keďže v tomto kvalifikačnom cykle stále neinkasovalo.

Na svetový šampionát sa priamo dostanú jedine víťazi skupín, mužstvá na druhých miestach zabojujú v baráži. Horšie ako na druhej pozícii už v A-skupine neskončí Portugalsko, ktoré na vlastnej pôde zdolalo Luxembursko s prehľadom 5:0. Portugalsko bude o postup súperiť s vedúcim Srbskom, ktoré zdolalo v domácom zápase Azerbajdžan 3:1 a vedie o bod.

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Joao Matos

Príležitosť zabezpečiť si umiestnenie na prvých dvoch priečkach nevyužilo Anglicko ako líder I-skupiny. V londýnskom Wembley iba remizovalo s Maďarskom 1:1 po tom, ako na premenenú jedenástku hosťujúceho Rolanda Sallaia ešte do polčasu odpovedal John Stones. Anglicko vedie o tri body pred Poľskom, ktoré uspelo v Albánsku 1:0. Súboj v Tirane prerušili v závere na niekoľko minút. Po vedúcom zásahu hosťujúceho Karola Swiderského zasypali Poliakov domáci fanúšikovia pohárikmi a oba tímy odišli do šatní, po chvíli sa však duel dohral.

Anglický hráč Raheem Sterling Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Ľvov
Ukrajina - Bosna a Hercegovina 1:1 (1:0)
Góly: 15. Jarmolenko - 77. Ahmedhodžič

F-skupina:
Izrael - Moldavsko 2:1 (1:0)
Góly: 28. Zahavi, 49. Dabbur - 90.+5 Nicolaescu. ČK: 85. Reabciuk (Moldavsko) po 2. ŽK