Maká na zadku a o Pekingu nechce ani počuť: Kto povie olympiáda, platí pokutu desať eur!

Ester Ledecká počas zjazdu vo Val d'IsereEster Ledecká počas zjazdu vo Val d'Isere Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

PRAHA - Česká lyžiarka Ester Ledecká sa pred olympijskou sezónou teší na sneh a preteky. Na hrách v Pekingu sa vo februári pokúsi nadviazať na zlaté double z Pjongčangu, kde v roku 2018 vyhrala paralelný obrovský slalom na snowboarde a senzačne aj super G na lyžiach.

Na nadchádzajúcu sezónu sa Ledecká cíti byť pripravená kondične a aj psychicky. "Myslím, že mám dobre pripravené telo i hlavu," povedala Ledecká na tlačovej konferencii a dodala, že už sa nemôže zimy dočkať. "Som pretekársky typ a cez prípravu trpím. Teším sa na preteky, na sneh, na poriadne súperky a myslím, že táto sezóna bude krásna, a dúfam, že aj dlhá."

Pripustila, že olympiádu má v hlave. "Samozrejme, ale pred ňou je ešte veľa pretekov. Pôjdeme krok za krokom. Keď sa dostanem do nominácie, tak si tam, dúfam, zájdem pár pretekov, na lyžiach i na snowboarde," povedala dvadsaťšesťročná Ledecká, ktorá si prípravu v oboch disciplínach pochvaľovala. "Teraz je to pol na pol lyže a snowboard. Na snowboarde mám viac tréningových dní ako vlani," doplnila.

Olympiáda je tabu

Slovo olympiáda je v "tíme Ledecká" rovnako ako predtým zakázané a za jeho vyslovenie sa platí pokuta desať eur. Samotná Ledecká sa počas tlačovky neudržala celkom trikrát a slovo olympiáda z úst vypustila. "To som si na seba ušila bič," podotkla s úsmevom pražská rodáčka.

Ester Ledecká Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Nevyslovovať slovo olympiáda je aj určitým taktickým psychologickým zámerom. S blížiacim sa začiatkom hier v Pekingu čoraz častejšie počuť, že ide obhajovať dve zlaté, a tlak bude stúpať. "Zatiaľ je to celkom dobré. Som pripravená, že to bude gradovať, a nenechám sa rozhodiť," uviedla.

Na psychickej odolnosti pracuje s pomocou jedného zo svojich sponzorov spoločnosti Red Bull a hlavne sama. "Skúšala som rôzne techniky a vždy ma to celkom bavilo," povedala. V osobnom živote je vraj šťastná, a keď sa necití dobre, tak má po ruke svojich najbližších. "Mamku, s ktorou sa porozprávame, alebo dedka," vymenovala matku Zuzanu a dedka Jána Klapača, majstra sveta v ľadovom hokeji.

Aby sa jej ostatné lyžiarky nesmiali

Po sezóne podstúpila aj rôzne fyzické testy. Zisťovala, ako jej svaly pracujú, a cez leto sa vďaka výsledkom snažila ešte zoceliť kondíciu. "Zlepšila som sa a cítim sa dobre. Dúfam, že mi to vydrží," povedala. Prezradiť tréningové metódy ale nechcela, len doplnila, že sa zamerala napríklad na sedacie svaly. "Akým spôsobom zapojiť zadok, pretože oproti ostatným zjazdárkam ho mám malý. Na tom som sa snažila zapracovať, aby sa mi ostatné lyžiarky nesmiali," vtipkovala Ledecká.

Bola rada, že sa jej do olympijskej sezóny podarilo udržať rovnaký realizačný tím. "Hoci celý tím mal niekoľko ponúk. Som si toho vedomá a vážim si, že sú lojálni a zostávajú so mnou. Sú najlepší na svete, ja si to aspoň myslím, a som rada, že nikam neutekajú."

Ester Ledecká Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Organizátori hier v Číne uviedli, že športovci zaočkovaní proti Covidu-19 nebudú musieť do trojtýždňovej karantény. "Dostali sme od lekárov odporúčanie sa očkovať, tak sme sa zaočkovali a už to neriešime," priznala, že tento problém má so svojím tímom vyriešený.

Sezónu začne obrovským slalomom v rakúskom Söldene budúci víkend a potom sa presunie pravdepodobne do kanadskej Nakisky na tréning a následne prvé rýchlostné preteky Svetového pohára v Lake Louise. Chce tradične kombinovať lyže a viac zapájať aj snowboard, na ktorom v minulých dvoch sezónach odjazdila len tri preteky.

"Plán máme, ale ten sa vždy stokrát zmení. V lete som makala, aby bolo telo pripravené na zmeny. Dúfam, že sa to oplatí a zvládnem toho čo najviac," povedala.

Viac o téme: Ester Ledecká
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy