Prípad, z ktorého ide hrôza: Mladej volejbalistke mali odťať hlavu, rodina to poprela

Minúta ticha za nebohú Madžábín HakimiovúMinúta ticha za nebohú Madžábín Hakimiovú Zdroj: Profimedia

KÁBUL - Mládežnícku volejbalovú reprezentantku Madžábín Hakimiovú údajne popravil Taliban, ktorý odmieta ženský šport. V rozhovore pre Persian Independent to pod pseudonymom povedal jeden z jej trénerov. Dievčaťu podľa neho bola odťatá hlava na začiatku októbra, ale jej rodičia boli varovaní, aby o tom nehovorili. Jej rodina ale informácie o vražde poprela. Nič to nemení na fakte, že po augustovom prevzatí moci Talibanom sa v Afganistane množstvo športovkýň obáva o život. 

Správa o krutom osude mladej volejbalistky obletela svet. Indický server Alt News, ktorý sa zameriava na vyvrátenie falošných správ, ale priniesol svedectvo jej rodiny, že zomrela už 6. augusta. Nebolo to rukou príslušníkov Talibanu, aj keď presné okolnosti jej úmrtia neboli zverejnené. Ako dôkaz jeden z príbuzných poskytol fotografiu jej náhrobku s augustovým dňom úmrtia.

Radikálne islamistické hnutie sa riadi prísnym právom šaría, ktoré zásadne obmedzuje práva žien. Ženský šport predstavitelia Talibanu označili za neprípustný. Kvôli obavám o svoju bezpečnosť množstvo športovkýň krajinu opustilo. Z mládežníckeho volejbalového tímu sa to ale podarilo len dvom dievčatám. Anonymný tréner označil situáciu za kritickú. "Všetky hráčky volejbalového tímu aj ostatné športovkyne žijú v zúfalstve a strachu. Každá je nútená utiecť a ukrývať sa na neznámom mieste," povedal.

Údajným zavraždením Hakimiovej sa zaoberá aj Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB). "FIVB vie o informáciách, ktoré prichádzajú z Afganistanu. Naliehavo žiadame vysvetlenie a presné posúdenie súčasnej situácie," uviedla vo vyjadrení pre server insidethegames.

Nechcú, aby mali niečo spoločné so športom

Volejbalové reprezentantky žiadali zahraničné organizácie, aby im pomohli dostať sa z krajiny, ale zatiaľ neúspešne. "Naše hráčky, ktoré žijú v provinciách, musia utiecť a žiť inde. Dokonca pálili svoje športové vybavenie, aby zachránili seba a svoje rodiny. Boja sa. Mnohým našim hráčkam sa vyhrážali ich príbuzní, ktorí patria k Talibanu alebo sú jeho priaznivci. Nechcú, aby mali niečo spoločné so športom. Taliban vyzýva rodiny, aby nedovolili dievčatám športovať, inak budú čeliť mimoriadnemu násiliu," povedala v septembri BBC trénerka Zahra Fajazíová, ktorá má za sebou sedemročnú reprezentačnú kariéru. Podarilo sa jej utiecť do Británie.

Viac o téme: Madžábín Hakimiová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy