Nitra vyhrala v Nových Zámkoch a opäť je na čele tabuľky, Zvolen v prestrelke zdolal Trenčín

Hokejista HK Nitra sa tešia z góluHokejista HK Nitra sa tešia z gólu Zdroj: TASR/Roman Hanc

NITRA - Hokejisti Nitry si držia prvú priečku v tabuľke aj po 10. kole Tipos extraligy. Vo víťaznom ťažení ich nezastavili ani krajskí rivali z Nových Zámkov. Hráči spod Zobora vyhrali 3:2 po predĺžení a víťaznú šnúru natiahli už na šesť stretnutí. O rozhodnutie sa postaral v 62. minúte v presilovej hre Tomáš Hrnka. Nitrania vedú o bod pred Slovanom.

Regionálne derby naopak nezvládli Michalovce, ktoré nestačili na Prešov 1:4 na domácom ľade a ukončili štvorzápasovú víťaznú sériu. Šarišania si naopak pripísali plný bodový zisk po štyroch prehrách. Naďalej sú poslední, no už iba s mankom jedného bodu na Spišskú Novú Ves.

Košičania si pripísali prvé víťazstvo vonku, keď uspeli na ľade Spišiakov hladko 7:1. Banská Bystrica zvíťazila na ľade Liptovského Mikuláša 4:2, keď všetky góly strelila v záverečnej tretine.

Nitra opäť na čele

Hokejisti HK Nitra vyhrali v piatkovom zápase 10. kola Tipos extraligy nad HC Nové Zámky 3:2 po predĺžení a víťaznú sériu natiahli už na šesť stretnutí. Vďaka triumfu sa vrátili na čelo tabuľky o bod pred Slovan Bratislava.

HK Nitra - HC Nové Zámky 3:2 pp (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 13. Baláž (Mezei), 32. Buček (Hrnka, Tvrdoň), 62. Hrnka (Buček, Tvrdoň) - 4. Šiška (Barto, T. Varga), 20. Farley (Jackson). Rozhodovali: Orolin, Jobbágy - Stanzel, Šoltés, vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 1616 divákov.

Nitra: O’Connor - Raskob, Mezei, Š. Nemec, Švarný, Vitáloš, Bodák - Tvrdoň, Hrnka, R. Varga - Buček, Holešinský, Krivošík - Bajtek, Baláž, Molnár - Drábek, A. Sýkora, Volko - Múčka
Nové Zámky: Engstrand – Bull, Hatala, Holenda, Ligas, Reini, Roman, Knižka, Šeliga – Farley, Jackson, Števuliak – Barto, Šiška, T. Varga – Klempa, Langkow, Mišiak – Kurbatov, Ondrušek, Hrabčák

Krajské derby začalo lepšie pre Nové Zámky. V 4. minúte ich poslal do vedenia bývalý hráč Nitry - Šiška. Hostia mali v polovici tretiny výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, paradoxne v nej inkasovali, keď puk vypichol Baláž - 1:1. Nové Zámky predsa boli odmenené za streleckú prevahu a v poslednej minúte sa presadil Farley.

V 22. minúte takmer Hatala prekonal O’Connora aj tretíkrát, ale ten reflexívne zastavil puk pred bránkovou čiarou. Aj v prostrednej časti hry boli strelecky aktívnejší hostia, no O’Connora neprekonali. Naopak, v 32. minúte vyrovnal na 2:2 v presilovej hre Buček.

Na začiatku tretieho dejstva zaváhali na oboch stranách vo výborných pozíciách Bajtek aj Klempa. V poslednej desaťminútovke mali hostia druhýkrát v zápase početnú výhodu o dvoch hráčov, ale znovu bezúspešne. Najväčšiu príležitosť zahodil v 53. minúte Jackson, ktorý trafil iba ležiaceho O’Connora. O dve minúty mohol na opačnej strane skórovať Tvrdoň, ale jeho tvrdá strela spomedzi kruhov iba opečiatkovala brvno Engstrandovej bránky. Skóre sa už v riadnom hracom čase nemenilo.
Hneď v úvode predĺženia mali "Corgoni" k dispozícii presilovú hru, ktorú prekvapivou strelou z bránkovej čiary premenil na svoj stý gól v extralige Tomáš Hrnka.

Hlasy po zápase:
Dušan Milo, asistent trénera Nitry: "Zápas nebol podľa našich predstáv. Súpera sme nechali ísť do vedenia a museli sme doháňať skóre. Paradoxne, v hre nás udržali oslabovky, keď sme sa donútili hrať na 100%. V hre 5 na 5 to už bolo horšie a na strely sme výrazne prehrali. V tejto hernej činnosti to bolo biedne a to musíme hráčom prízvukovať. Sme radi za body, zároveň musím chlapcov pochváliť hlavne za oslabenia a výborne nám zachytal brankár."

Gergely Majoross, tréner Nových Zámkov: "Takýto zápas sa mi ťažko hodnotí, je to podobný scenár z tých predošlých. Hrali sme výborne a určite sme si vypracovali viac príležitostí ako súper, ale strelili sme málo gólov. Snažím sa vštepiť hráčom, že mnoho vecí urobíme dobre a musíme si zobrať z tohto zápasu tie dobré veci."

Majster zo Zvolena zdolal Trenčín

Hokejisti HKM Zvolen vyhrali v piatkovom zápase 10. kola Tipos extraligy nad HK Dukla Trenčín tesne 4:3 a víťaznú sériu natiahli na päť stretnutí. Zvolenčania sa dostali na 4. miesto tabuľky, Dukla je ôsma.

HKM Zvolen – HK Dukla Trenčín 4:3 (4:0, 0:1, 0:2)
Góly: 4. Ully (Török, Meliško), 9. Krieger (Hain, Török), 11. Saracino (Csányi), 16. Gubančok (Saracino, Ďuriš) – 27. Tybor, 50. Honzek, 60. Bezúch (Mikyska). Rozhodovali: M. Korba, Moller – Hajnik, Janiga, vylúčení na 2 min: 8:11, vyššie tresty: Krieger 5+DKZ za napadnutie, Kotvan DKZ za opustenie striedačky – Crinon 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 812 divákov.

Zvolen: Rahm – Kotvan, Hain, Kubka, Hraško, Roy, Meliško – Jedlička, J. Mikúš, Zuzin – Saracino, Marcinek, Csányi – Török, Krieger, Ully – Chlepčok, Gubančok, Ďuriš
Trenčín: Bowns (21. M. Valent) – Starosta, E. Švec, Lemcke, Kudla, Nemčík, Cricon, Urban – Minárik, J. Švec, Beták – Tybor, Mikyska, Bezúch – M. Valach, L. Paukovček, Honzek – Krajčovič, Rehuš, Krajč

Trenčania sa v prvých dvoch striedaniach zahryzli do súpera, mali tlak, no ten trval len necelých 90 sekúnd. Potom prevzali taktovku zápasu do rúk domáci hokejisti. Šance Ullyho a novica Kriegera zostali nevyužité, no títo hráči si to vynahradili neskôr. Najprv Ully v štvrtej minúte, keď pohotovo vystrelil z medzikružia a otvoril skóre. Následne na opačnej strane hostia nevyužili presilovku, dobrú možnosť mal Tybor a už v piatich proti piatim znovu udrel majster. V 9. minúte vystrelil od modrej Hain a ujal sa teč Kriegera. V jedenástej minúte bolo už 3:0, vyrazený puk po strele Csányiho uchmatol Saracino, potiahol si ho mierne do ľavej strany a poslal efektne do odkrytej svätyne Bownsa pod hornú žŕdku. Dukla potom nevyužila druhú presilovku, v ktorej znovu pohrozil Tybor, trafil do ramena Rahma. Zvolen oslabenie ustál a v pätici dosiahol štvrtý gól. Z dorážky zamietol puk po ľade dôrazný Gubančok.

Hráči Zvolena oslavujú gól Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

V druhej tretine poslali Trenčania do bránky Valenta. Hra sprvu rýchlo plynula, pokoj na ľade narušila až chyba Kotvana, ktorý poslal puk do Tybora a ten výzvu v medzikruží prijal, nezaváhal pred Rahmom a znížil na 1:4. Na opačnej strane mohol pridať svoj druhý gól a piaty zvolenský Gubančok. Ocitol sa sám pred brankárom, ale nepokoril ho. Úradujúci majster v strednom dejstve nevyužil ani dvojminútovú presilovku piatich proti trom, pričom dvadsať sekúnd hral pri avizovanom treste Starostu dokonca v šestici. A mohlo ho to mrzieť, pretože dve sekundy pred prestávkou sa rútil na Rahma Tybor a napokon zazvonil na žŕdke.

Hráč Trenčína Jozef Švec Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Na začiatku tretej tretiny hostia nevyužili presilovku a po nej mali šancu domáci. Jedlička sa ocitol v úniku, ale pred Valentom volil spätnú prihrávku na Mikúša, ktorý to nečakal a nedokázal pred ležiacim gólmanom zakončiť. Duel na dlhé minúty prerušil faul Kriegera na Minárika, za ktorý išiel predčasne pod sprchy. Pri tejto ceste ho však medzi striedačkami napadol Duklista Crinon a aj on sa tam porúčal. Bilo sa viac hráčov, vyplynul z toho rozdielový trest v prospech Trenčína, ktorý presilovku využil. Rahm totiž vyhodil puk spoza bránky a trafil pred ňou korčuľujúceho Honzeka, ten teda poľahky prekvapený znížil na 2:4. V ďalších minútach mali šance na strane Zvolena Csányi, Zuzin a na opačnej Tybor, ale brankári predviedli spoľahlivé zákroky. Viac práce mal potom Valent, pretože majster hral dlho v početnej prevahe, no nevyužil ju a v závere sa tak ešte naskytla pre Trenčín možnosť hry bez brankára. Tento ťah trénerovi Pardavému vyšiel, pretože na 3:4 znížil Bezúch, no na vyrovnanie už hokejistom spod hradu Matúša Čáka potrebný čas nezostal.

hlasy po zápase:
Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: "Mali sme dobre rozohraný zápas po prvej tretine, no potom sa začala hra kúskovať početnými vylúčeniami, najmä v tretej tretine toho bolo priveľa. Ale sme radi, že sme duel dokázali dohrať víťazne. Objavili sa tam i veci, ktoré nám to skomplikovali, ale tri body zostali doma, za čo treba chalanom poďakovať. V závere sa viac nehralo ako hralo, nebolo to jednoduché, ťažko sa k tomu vôbec vyjadrovať."

Nikolas Gubančok, strelec víťazného gólu Zvolena: "Nečakal som, že môj gól na 4:0 bude napokon víťazný, ale dôležité je víťazstvo. Dali sme viac gólov než súper a to rozhodlo. Chýbalo nám dnes od druhej tretiny lepšie korčuľovanie, Trenčín nás prekorčuľoval, mali sme slabú aktivitu, no i napriek tomu sme to zvládli. Našťastie nám v prvej tretine napadali góly. Potom nám to už nešlo. Hlavné je však, že sme si výsledok ustrážili."

Ján Pardavý, trénera Trenčína: "Videli sme dobrý zápas z oboch strán. Nemyslím si, že sme si dnes zaslúžili prehrať. O výsledku žiaľ rozhodla prvá štvrtina, v ktorej sme inkasovali štyrikrát. Urobili sme tam chyby a za každú jednu sme doplatili gólom v našej sieti. Brankár za to nemohol. Po prvej tretine sme si povedali, že treba v našej hre pokračovať, nerobiť už chyby, byť viac agresívnejší pred bránkou. Rovnako agresívnejší po vhadzovaniach, aby sme boli nepríjemní v našom pásme, čo sa nám darilo. Náskok súpera však bol príliš veľký, aby sme ho stiahli, hoci pri troške šťastie sa to mohlo podariť. Záver bol príliš dlhý, boli tam zvláštne rozhodnutia, veľa sporných situácií, ale bližšie sa k tomu vyjadriť nemôžem."

Východniarske derby pre Prešov

HK Dukla Ingema Michalovce - HC GROTTO Prešov 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Góly: Góly: 18. Mudrák (Cameranesi, Keränen) – 23. Vas (Růžička), 29. Bača (V. Fekiač, Charbonneau), 33. Charbonneau (Šimun), 45. Bača (Šimun, Turan). Rozhodovali: Snášel, Štefik - Jurčiak, Ordzovenský, vylúčení: 8:5 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 646 divákov.

HK Dukla Ingema Michalovce: Kaarlehto - Bokroš, Macejko, Pavlin, Stripai, Mudrák, Valtola, Ťavoda - Žitný, Cameranesi, Keränen - Fournier, Erkinjuntti, Kukuča - Regenda, Suja, Galamboš - Mašlonka, Tibenský, Chalupa
HC GROTTO Prešov: Bespalov - Rajnoha, Bakala, Růžička, F. Fekiač, Turan, Bača, Lalík - Charbonneau, Čacho, Krasničan - Sýkora, Vas, Nauš - Jokinen, Zagrapan, Magdolen - Šimun, V. Fekiač, Klíma - Miškuf

Prvá tretina nepriniesla oslnivý hokej a dianie na ľade bolo skôr o bojovnosti a dôslednom strážení defenzívy. Ofenzívne aktívnejší boli domáci, no dlho sa im nedarilo prekvapiť obranu Prešova. V 11. minúte mohol skóre otvoriť domáci Chalupa, ale brankár Bespalov mu pohotovým zákrokom nedoprial radosť. Prvú presilovku v zápase mali hostia, no nevyužili ju a krátko na to prišiel trest. Obranca Mudrák prvým gólom v sezóne prestrelil Bespalova - 1:0.

Gólová radosť hráčov HC Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Roman Hanc

Prostredná tretina priniesla svižnejší hokej, pred obomi bránkami bolo viacero zaujímavých situácií a hostia v nej predviedli dokonalý obrat. V úvode druhej časti hostia vyrovnali, keď puk po Růžičkovej prihrávke usmernil do bránky Vas, ktorý skóroval už v debute za Prešov - 1:1. Bača najskôr v 26. minúte na dve minúty oslabil hostí, no po návrate z trestnej lavice využil zakrytý výhľad brankára Kaarlehta - 1:2. Domáci sa v druhej tretine nevedeli dostať do ideálnej pohody a Prešovčania v nej navýšili náskok. Pomohla im presilovka v 33. minúte, v ktorej Charbonneau prestrelil Kaarlehta - 1:3.
Domáci vstúpili do tretej tretiny s cieľom vyrovnať, no ich ambície dostali vážnu trhlinu v 45. minúte.

Bača svojím druhým gólom v zápase prestrelil Bespalova a upravil na 4:1. Ďalší priebeh tretej tretiny priniesol niekoľko vylúčení aj viacero streleckých pokusov na oboch stranách, ale Prešovčania si už tretie víťazstvo v sezóne nenechali vziať.

Tomek Valtonen, tréner HK Dukla Ingema Michalovce: "V hokeji je dôležitá príprava a ak mám byť úprimný, tak na tento zápas sme neboli pripravení. Neviem, či chlapci pozerali tabuľku a videli, že je Prešov poslední, no ja som vedel, že je to silný tím. Jeho hráči tvrdo pracujú, videli sme to aj v zápasoch Slovenského pohára. Spravili sme veľa vylúčení z nedisciplinovanosti. Niekedy prehráte napriek veľkej snahe, no naša dnešná snaha nebola veľká."

Ernest Bokroš, tréner HC GROTTO Prešov: "Pre nás je toto víťazstvo dôležité najmä po mentálnej stránke. Vonku sme totiž odohrali veľmi zlé stretnutia. Domáce zápasy sme mali dobré, ale vonku sme nebodovali. Verím, že nám toto víťazstvo pomôže po všetkých stránkach."

Košice totálne zdemolovali Spišiakov

Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatkovom zápase 10. kola Tipos extraligy na ľade HK Spišská Nová Ves vysoko 7:1 a poskočili na 6. miesto tabuľky. Domácim patrí predposledná priečka.

HK Spišská Nová Ves - HC Košice 1:7 (0:2, 0:3, 1:2)
Góly: 59. Štrauch (Atwal, Tyczynskí) - 2. Lapšanský (Belluš), 18. Paršin (Chovan), 30. Pereskokov (Jokeľ), 33. Pherson (Slovák), 37. Tansey (Chovan, Paršin), 45. Rogoň (Belluš), 49. Milý (Havrila, Jokeľ). Rozhodovali: Žák, Konc st. – Junek, Crman, vylúčení: 8:4, navyše: Petgrave (SNV) 10+DKZ OT, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0

Spišská Nová Ves: Melicherčík (23. Surak) – Petgrave, Atwal, Romaňák, Ordzovenský, Česánek, Chovan, M. Malina, Olejník - Džugan, Černý, Kuru - Vrábeľ, Halama, Rapáč – Štrauch, Tyczynskí, Ščurko – Hamráček, Vartovník, Tomala
Košice: Riečický – Saucerman, Šedivý, Tansey, Deyl, Romančík, Cibák, Jacko – Bartánus, Slovák, McPherson – Pereskokov, Chovan, Parshin – Lapšanský, Rogoň, Belluš – Milý, Havrila, Jokeľ

Východoslovenské derby sa hralo naposledy medzi Spišskou Novu Vsou a Košicami 12. februára 2010, vtedy domáci prehrali 1:4. Hostia od úvodu udávali tempo, už v 2. minúte strelil gól Lapšanský za asistencie Belluša. Hostia mali navrch aj ďalej a potvrdili to druhým gólom z hokejky Paršina.
Košičania držali opraty zápasu aj v druhej tretine. V 26. minúte síce nevyužili presilovku 5:3, no po polhodine hry zvýšil na 3:0 Pereskokov a po ňom skórovali aj Pherson a Tansey. Za domácich mohol znížiť Štrauch, no nepremenil trestné strieľanie.

Aj záverečná tretina bola v réžii Košíc. V 45. minúte sa individuálne predviedol Belluš a z jeho prihrávky strelil šiesty gól Rogoň. V 46. minúte domáci dostali puk do siete, rozhodcovia však gól neuznali. Na 7:0 potom zvýšil Milý a Spišská sa dočkala až v 59. minúte, keď zaznamenal čestný gól Štrauch.

Miroslav Mosnár, tréner HK Spišská Nová Ves: "Ťažšie sa mi hodnotí dnešný zápas. Určite nás naštrbil prvý gól, psychika išla dole. Súper hral dobre, my sme hrali staticky. Pri dorážkach sme boli málo razantní, súper nám dal lekciu z koncovky. Do nedele musíme dať dohromady kabínu."

Kalle Kaskinen, tréner HC Košice: "Mali sme veľmi dobrý začiatok zápasu. Strelili sme rýchly gól, musím vyzdvihnúť koncentráciu počas celého zápasu, ako aj pohyb hráčov. Náš dobrý výkon podporil aj brankár, vždy keď sme ho potrebovali, bol tam. Som rád, že sme dokázali hrať celých 60 minút."

Bystrica otočila zápas s Mikulášom

Hokejisti HC ‘05 Banská Bystrica otočili v zápase 10. kola Tipos extraligy duel na ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš a zvíťazili 4:2. V tretej tretine dali všetky štyri góly.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HC ‘05 Banská Bystrica 2:4 (1:0, 1:0, 0:4)
Góly: 11. Kriška (Hovorka, Obdržálek), 39. Varttinen (Hovorka, Šepelev) - 47. Žiak (Ihnačák), 51. Šoltés (Žiak). 54. Berger (Fossier, Crevier), 56. Fossier (Šoltés). Rozhodovali: Goga, Krajčík - M. Orolin, Kacej, vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 750 divákov.

Liptovský Mikuláš: Vošvrda – Ventelä, Varttinen, Mezovský, Šepelev, Ilenčík, Kurali, Nemec – Kriška, Hovorka, Obdržálek - Michalík, Walega, Jurík - Matúš Paločko, Urban, Uhrík – Haluška, S. Petráš, Kalousek - Dunčko
Banská Bystrica: Belányi - Breton, Boldižár, Žiak, Crevier-Morin, Ďatelinka, Bdžoch - Gabor, Ihnačák, Šoltés - Fossier, Berger, Ščerbak - Fafrák, Bubela, Mistele - Výhonský, Tamáši, Kabáč

Súboj stredoslovenských tímov zo spodnej polovice tabuľky začali lepšie domáci. V 11. min po prihrávke od Hovorku zasunul puk do odkrytej bránky Kriška a otvoril skóre. Nedlho pred druhou sirénou zabezpečil Liptákom dvojgólový náskok presnou strelou k žrdi Varttinen.

Tri body však napokon brali hostia zásluhou vydarenej tretej tretiny, v ktorej dali štyri góly. Obrat naštartoval v 47. min Žiak presnou strelou do horného rohu brány. Víťazný gól strelil v 54. min americký útočník Berger, ktorý tečoval nahodenú strelu pred bránku od Fossiera.

Milan Jančuška, tréner MHK 32 Liptovský Mikuláš: "Musím objektívne povedať, že súper bol od začiatku zápasu lepší. Mal lepší pohyb, bol agresívnejší, vyhrával osobné súboje. Brankár Vošvrda nás držal v prvých dvoch tretinách. Po nich sme vyhrávali 2:0, no po hrubých chybách sme si to nedokázali postrážiť. Škoda, že za stavu 2:1 nedal Marek Hovorka gól po tom, čo išiel sám na brankára. Keby sme dali tretí gól, určite by sme dnes bodovali. Nepodali sme však optimálny výkon k tomu, aby sme si dnes zaslúžili body."

Ivan Droppa, asistent trénera HC ´05 Banská Bystrica: "Sme veľmi radi, že sme konečne bodovali za tri body. V prvej aj druhej tretine bola pre nás bránka domácich zakliata, nemohli sme dať gól. V tretej sme to bojovnosťou, za ktorú chcem pochváliť celé mužstvo, dokázali vyhrať."

Viac o téme: HC Košice Dukla Trenčín HKM Zvolen HK Nitra HC'05 Banská Bystrica HC Nové Zámky MHk 32 Liptovský Mikuláš HK Dukla Ingema Michalovce HC Grotto Prešov HC Spišská Nová Ves