Nominácie na ocenenie Atlét roka sú známe, Taliani sa búria: Toto je úplne zle!

Lamont Marcell Jacobs prepísal viac ako 40-ročnú históriuLamont Marcell Jacobs prepísal viac ako 40-ročnú históriu Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

RÍM - Taliani sa búria proti tomu, že ani jeden z ich olympijských víťazov Marcell Jacobs, Gianmarco Tamberi sa nedostal do desaťčlennej nominácie na ocenenie pre najlepšieho svetového atléta roka. Prezident národného olympijského výboru označil rozhodnutie organizácie World Athletics za nedostatok rešpektu k obom atlétom.

Jacobs na OH v Tokiu prekvapivo vyhral preteky na 100 metrov, ktorý tradične patrí k vrcholom hier, a pomohol k triumfu talianskej štafety na 4x100 m. Výškar Tamberi sa v ďalšom pamätnom okamihu atletických súťaží v Tokiu podelil o zlato s Mutazem Issou Baršimem z Kataru.

"Toto je úplne zle. Sme veľmi nahnevaní. Prejavili tým nedostatok rešpektu k našim dvom športovcom," povedal šéf talianskych olympionikov Giovanni Malaga k absencii Talianov v desaťčlennej nominácii, ktorá vzišla z rozhodnutia komisie atletických expertov zastupujúcich šesť kontinentov.

Niektorí Taliani na sociálnych sieťach šíria teórie, že Jacobs je obeťou sprisahania vedeného britským prezidentom World Athletics Sebastianom Coem. Americký rodák Jacobs sa ocitol po nečakanom víťazstve v Tokiu pod drobnohľadom predovšetkým britskej tlače kvôli tomu, že jeho bývalý výživový poradca Giacomo Spazzini bol vyšetrovaný kvôli distribúcii anabolických steroidov. Keď mal potom člen striebornej britskej štafety CJ Uhah pozitívny test na doping a Briti tak takmer určite o medailu prídu, povedal Jacobs, že keď sa to dozvedel, musel sa smiať.

Vášne naopak miernil prezident Talianskej atletickej federácie Stefano Mei. Bývalý Milar priznal, že bol absenciou krajanov v nominácii zaskočený a prekvapený, ale neberie to ako tragédiu. "Neuvažujte o tom ako o sprisahanie. Ak budem volať Coeovi? Uvidíme za pár dní, budeme o tom premýšľať, ale rozhodne kvôli tomu nebudeme zakladať krízovú komisiu," dodal šéf talianskych atlétov.

Viac o téme: Gianmarco Tamberi Marcell Jacobs
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy