VIDEO Fehérváry pomohol Capitals k ďalšiemu triumfu, Arizona a Chicago natiahli sériu prehier

Martin Fehérváry (42) a Lawson Crouse (67) Martin Fehérváry (42) a Lawson Crouse (67) Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

WASHINGTON - Hokejisti Arizony sa ani v ôsmom zápase novej sezóny zámorskej NHL nedočkali víťazstva. V noci na sobotu prehrali Coyotes na ľade Washingtonu 0:2, domáci strelili oba góly v záverečnej tretine. V drese Capitals odohral 14:30 min slovenský obranca Martin Fehérváry, zaznamenal dva strelecké pokusy.

Nerozhodný stav zlomil necelých osem minút pred koncom v presilovke strelou od modrej čiary obranca John Carlson, zaslúžené víťazstvo potvrdil do prázdnej bránky Alexander Ovečkin. Kapitán Washingtonu strelil svoj deviaty gól v sezóne, 739. v kariére a už len dva zásahy ho delia od vyrovnania Bretta Hulla na štvrtom mieste najlepších strelcov histórie NHL. Ovečkin bodoval vo všetkých ôsmich zápasoch novej sezóny, čím vyrovnal svoj vlastný klubový rekord z nováčikovskej sezóny 2005-06. Tento zápis o rok neskôr vyrovnal aj Alexander Siomin.

Ovečkin oslavuje svoj gól Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

Tridsaťšesťročný Ovečkin má na konte už 15 bodov a na čele produktivity NHL dobehol Connora McDavida z Edmontonu. "Vôbec nás to neprekvapuje. Už sedemnásť sezón dokazuje, že patrí k najlepším," povedal Carlson podľa nhl.com na adresu svojho kapitána. Washington prestrieľal hostí v pomere 32:16, ale dlho nevedel nájsť recept na prekonanie nováčika Karla Vejmelku. "Treba uznať, že hráči Arizony hrali dobre. Hrali druhý zápas za dva dni, ale držali sa. My sme neboli frustrovaní, keď sme nevedeli dať gól. Verili sme svojmu plánu a napokon to vyšlo," povedal tréner Capitals Peter Laviolette. Tréner Arizony Andre Tourigny, ktorý debutuje v NHL, stále čaká na prvé víťazstvo v kariére. "Je to kruté. Spravili sme veľa dobrých vecí, ale nestačilo to. Hráme však lepšie, z čoho mám radosť a verím, že konečne naskočíme na víťaznú vlnu. ´Vej´ bol skvelý. Držal nás stále v hre o víťazstvo, bol ako skala," povedal kouč Arizony. Dve asistencie si pripísal Jevgenij Kuznecov, Iľja Samsonov chytil 16 striel a v 49. zápase NHL zaznamenal štvrté čisté konto. Washington bodoval v každom z prvých ôsmich duelov v novom ročníku. Fehérváry okrem dvoch streleckých pokusov zaznamenal tri hity a zblokoval jednu strelu.

Trápenie aj v Chicagu

Rovnako dlhú sériu prehier ako Arizona ťahá aj Chicago, ktoré podľahlo Caroline 3:6. Tri kanadské body za gól a dve asistencie si pripísal obranca "hurikánov" Anthony DeAngelo. Blackhawks nevyhrali prvých osem zápasov v sezóne aj v ročníkoch 1953-54 a 1999-2000. "Tá séria je hrozná. Na začiatku sme si hovorili, hrajme našu hru, dostaneme sa z toho, príde to... Ale stále nič. Musíme zostať pozitívni a konečne vyhrať," povedal tréner Chicaga Jeremy Colliton. V opačnej pozícii sú hráči Caroliny, ktorí ešte neprehrali a siedmim víťazstvom za sebou od štartu sezóny vylepšili svoj klubový rekord. Hurricanes v prvej tretine dvakrát prehrávali, ale napokon po úvodnej dvadsaťminútovke odchádzali do šatní vo vedení 4:2. O šesť gólov domácich sa podelilo šesť strelcov, presadili sa aj Andrej Svečnikov a Sebastian Aho, ktorí bodovali zatiaľ v každom zápase. "Máme veľmi šikovných hráčov, schopných využívať kontry a z toho sme dnes ťažili. Musíme ešte pridať v obrane, súpera sme púšťali do množstva šancí," povedal tréner Caroliny Rod Brind'Amour. Úspešný debut v bránke Hurricanes absolvoval Antti Raanta, ktorý vykryl 23 striel.

Dallas nestačil doma na Ottawu, ktorej podľahol 1:4. Zápas nevyšiel slovenskému obrancovi Stars Andrejovi Sekerovi. Hostia pri jeho vylúčení otvorili skóre a potom bol Sekera pri všetkých troch ďalších inkasovaných góloch. Na ľade strávil 12 minút a 15 sekúnd a zaznamenal tri mínusové body. Senators zastavili sériu troch prehier, dvomi gólmi prispel k úspechu Josh Norris a prvýkrát sa medzi strelcov v tejto sezóne zapísali Brady Tkachuk a Connor Brown. Výborný duel odchytal Filip Gustavsson, ktorý zlikvidoval 38 striel. "Chytil všetko čo mal a pridal k tomu niekoľko skvelých zákrokov v druhej tretine, keď Dallas začal tlačiť," povedal na margo svojho brankára tréner Ottawy D.J. Smith. Jediný gól Stars strelil Joe Pavelski, Braden Holtby zaznamenal 20 zásahov.

Florida pokračuje vo víťaznom ťažení

Florida pokračuje v úspešnom ťažení, keď vyhrala aj ôsmy zápas v novej sezóne. Panthers zvíťazili na ľade Detroitu 3:2 po predĺžení. "Panteri" hrali prvýkrát bez trénera Joela Quennevillea, ktorý odstúpil po afére so sexuálnym obťažovaním Kyelea Beacha z roku 2010 v Chicagu. Tím premiérovo viedol Andrew Brunette. "Som hrdý na chlapcov ako zápas zvládli," povedal Brunette po trénerskom debute v NHL. Víťazný gól, svoj druhý v zápase, strelil v predĺžení kapitán Aleksander Barkov. Brankár Sergej Bobrovskij si pripísal 28 zákrokov. Red Wings si v druhom zápase za sebou vynútili predĺženie, hoci prehrávali 0:2. Na rozdiel jedného gólu znížil Sam Gagner a necelé tri minúty pred koncom vyrovnal prvým zásahom v drese Red Wings Pius Suter. Nemecký nováčik Detroitu, obranca Moritz Seider, nazbieral v prvých ôsmich zápasoch NHL sedem bodov (všetko asistencie).

Igor Šesťorkin chytil 31 striel a jeho New York Rangers zvíťazil v Madison Square Garden nad Columbusom 4:0. Bol to jeho prvý shutout v sezóne a tretí v kariére. Dva góly strelil Chris Kreider, po tri asistencie zaznamenali Adam Fox a Artemij Panarin. "Kontrolovali sme puk a podali sme jeden z najlepších výkonov v sezóne. Všetkých 20 hráčov bolo dnes pripravených na kvalitný výkon," povedal tréner "jazdcov" Gerard Gallant.

Hráči Vegas síce neudržali v tretej časti trojgólové vedenie 4:1, ale napokon zdolali Anaheim 5:4 po nájazdoch. V nich rozhodol Jevgenij Dadonov a Golden Knights natiahli víťaznú sériu na tri zápasy. "Zlatí rytieri" sa k výhre mohli dopracovať jednoduchšie, ale nezvládli záverečnú desaťminútovku tretej tretiny. Ducks v priebehu 5 minút a 11 sekúnd strelili tri góly a vyrovnali na 4:4. Jednu asistenciu mal za hostí aj Ryan Getzlaf, ktorý si pripísal 988. bod v drese Anaheimu a vyrovnal klubový rekord Teemuho Selänneho. Getzlaf je na ôsmom mieste v počte bodov (949) od sezóny 2006-07 a už len 12 bodov ho delí od toho, aby ako prvý hráč Ducks dosiahol métu 1000 bodov. "Je dušou nášho tímu a zároveň neskutočným lídrom. Myslím, že sa nad tým, čo dosiahol len pousmeje a až po skončení kariéry to dokáže viac oceniť," povedal na adresu 36-ročného Getzlafa tréner "káčerov" Dallas Eakins.

CAROLINA HURRICANES - CHICAGO BLACKHAWKS 6:3 (4:2, 2:0, 0:1)
Góly: 8. DeAngelo (Trocheck), 14. Staal (Bear, Slavin), 14. Stepan (Fast), 19. Kotkaniemi (Aho, Cole), 24. Aho (DeAngelo, Teräväinen), 27. Svečnikov (DeAngelo, Trocheck) - 7. Hagel (Toews, Gustafsson), 11. Gaudette (Kurashev, Gustafsson), 49. DeBrincat (Jones, Kubalík). Brankári: Raanta - Lankinen, strely na bránku: 35:26, 16.434 divákov.

NEW YORK RANGERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Góly: 13. Strome (Panarin, Lundkvist), 16. Lafreniere (Fox), 42. Kreider (Panarin, Fox), 52. Kreider (Fox, Panarin). Brankári: Šesťorkin - Merzlikins, strely na bránku: 37:31, 17.590 divákov.

DETROIT RED WINGS - FLORIDA PANTHERS 2:3 pp (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 23. Gagner (Stecher, Stephens), 58. Suter (Seider, Fabbri) - 9. Luostarinen (Nutivaara, Montour), 19. Barkov (Duclair), 64. Barkov (Huberdeau, Weegar). Brankári: Nedeljkovic - Bobrovskij, strely na bránku: 30:33, 15.593 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - ARIZONA COYOTES 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 53. Carlson (Kuznecov, Ovečkin), 60. Ovečkin (Kuznecov, Carlson). Brankári: Samsonov - Vejmelka, strely na bránku: 32:16, 18.573 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - ANAHEIM DUCKS 5:4 pp a sn (1:0, 1:1, 2:3 - 0:0, 1:0)
Góly: 4. Smith (Karlsson, Martinez), 24. Hague (Marchessault, Pietrangelo), 43. Stephenson (Marchessault, Hague), 46. Carrier (Stephenson), rozh. náj. Dadonov - 36. Zegras (Milano, Henrique), 52. Terry (Groulx, Getzlaf), 56. Lundeström (Lindholm, Silfverberg), 57. Henrique (Shattenkirk, Zegras). Brankári: Lehner - Gibson, strely na bránku: 42:38, 18.029 divákov.

DALLAS STARS - OTTAWA SENATORS 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 31. Pavelski (Radulov, Robertson) - 6. Norris, 8. Tkachuk, 28. Norris (Batherson, Zub), 44. Brown (Mete, Stützle). Brankári: Holtby - Gustavsson, strely na bránku: 39:24, 17.346 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals New York Rangers Florida Panthers Detroit Red Wings Ottawa Senators Dallas Stars Chicago Blackhawks Columbus Blue Jackets Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Arizona Coyotes Martin Fehérváry Vegas Golden Knights