Výbuch slovenskej radosti v Prahe: Kužmová s Mihalíkovou udržali Slovensko v hre o postup!

Viktória Kužmová a jej víťazná radosťViktória Kužmová a jej víťazná radosť Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Slovenské tenistky vyhrali vo svojom druhom vystúpení na finálovom turnaji Pohára Billie-Jean Kingovej v Prahe nad USA 2:1 a zostali v hre o postup do semifinále. Vo štvorhre sa o rozhodujúci bod postarali Viktória Kužmová a Tereza Mihalíková, ktoré zdolali tandem Caroline Dolehideová, CoCo Vandewegheová 6:2, 6:7 (5) a 12:10. O víťazovi skupiny a postupujúcom medzi elitné kvarteto definitívne rozhodne stredajší záverečný duel v skupine medzi USA a Španielskom.

Rozhodujúcu štvorhru odštartovalo lepšie slovenské duo, ktoré hneď v prvej hre prelomilo servis Vandewegheovej a brejk následne potvrdili na podaniach Kužmová i Mihalíková na 3:1 vo svoj prospech. Američanky kazili oveľa častejšie ako ich súperky a Dolehideová v siedmej hre stratila servis na nulu. Slovenky vzápätí na Mihalíkovej podaní využili tretí setbal.

Prehra so Španielskom nám dnes pomohla

Druhý set sa začal rovnako ako ten prvý stratou podania Vandewegheovej, slovenská dvojica následne zvýšila na 2:0 a za stavu 3:1 mala k dispozícii ďalšie dva brejkbaly. Američanky ich odvrátili a v šiestej hre pri podaní Kužmovej po svojom premiérovom brejku vyrovnali na 3:3. O osude druhého setu rozhodla až skrátená hra, Američanky z 1:2 otočili na 5:2 a vynútili si supertajbrejk. V ňom prišla slovenská dvojica o náskok 8:4 a za stavu 9:10 čelila mečbalu, tri vyhraté loptičky za sebou však znamenali celkový triumf Kužmovej a Mihalíkovej.

"Je to pre nás veľké víťazstvo, zdolať Američanky na takomto podujatí je mimoriadne cenné. Na hráčky som pyšný, bojovali o každú loptičku a som šťastný, že sme to dotiahli k víťazstvu," povedal bezprostredne po triumfe kapitán slovenskej ekipy Matej Lipták. "Už včera sme boli blízko a myslím si, že práve prehra so Španielskom nám dnes pomohla. Už v druhom sete mohli dievčatá vyhrať, bolo tam niekoľko tesných loptičiek. V supertajbrejku to baby zvládli a mám z toho naozaj veľkú radosť," dodal pre stz.sk.

Slovenská tenistka Viktória Kužmová Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Nedopustíme, aby sa zopakoval včerajší scenár

Viktória Kužmová v prvom pozápasovom rozhovore vyzdvihla odolnosť tímu: "Je skvelé, že sme zvládli koncovku. Už včera to bolo tesné a chýbalo nám málo k víťazstvu, dnes sme to dokázali a sme šťastné." Veľkú radosť z triumfu mala aj Mihalíková: "Povedali sme si, že nedopustíme, aby sa zopakoval včerajší scenár. A vyšlo to!"

Slovenky po prehre v pondelkovom úvodnom dueli so Španielskom 1:2 potrebovali v utorok USA zdolať, aby sa udržali v hre o postup. Medzi elitné kvarteto sa prebojujú iba víťazi štyroch trojčlenných skupín.

Po dvojhrách bol stav stretnutia USA - Slovensko nerozhodný 1:1. Svoj tím poslala v súboji s favoritom do vedenia Kužmová, ktorá si so Shelby Rogersovou poradila za 86 minút 6:4 a 6:4. V oboch setoch zvrátila nepriaznivé skóre 1:3. Anna Karolína Schmiedlová potom v súboji tímových jednotiek hladko za 67 minút prehrala s Danielle Collinsovou 3:6 a

finálový turnaj Pohára Billy Jean-Kingovej:

C-skupina:

USA - SLOVENSKO 1:2

Shelby Rogersová - Viktória Kužmová 4:6, 4:6
Danielle Collinsová - Anna Karolína Schmiedlová 6:3, 6:2
Caroline Dolehideová, CoCo Vandewegheová - Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková 2:6, 7:6 (5), 10:12

tabuľka C-skupiny:
1. Španielsko   1  1 0  2:1  1
2. SLOVENSKO    2  1 1  3:3  1
3. USA          1  0 1  1:2  0

Viac o téme: Slovensko USA Viktória Kužmová Tereza Miháliková CoCo Vandewegheová Caroline Dolehideová Pohár Billie-Jean Kingovej