Lewandowski oslávil stý duel Ligy majstrov fantastickým hetrikom: Bol to v našom podaní neskutočný zápas

Futbalisti Bayernu oslavujú gól v Lige majstrovFutbalisti Bayernu oslavujú gól v Lige majstrov Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

MNÍCHOV - Poľský kanonier Robert Lewandowski bude mať krásne spomienky na jubilejný 100. zápas vo futbalovej Lige majstrov. Strelil v ňom hetrik do siete Benficy Lisabon, ktorým výraznou mierou prispel k utorkovému hladkému víťazstvu 5:2 a súčasne spečateniu postupu Bayernu Mníchov do osemfinále. Na konte mohol mať dokonca štyri gólové "zárezy", v nadstavenom čase prvého polčasu však nepremenil jedenástku.

Tridsaťtriročný útočník je aktuálne s ôsmimi presnými zásahmi najlepší kanonier súťaže s priemerom rovných dvoch gólov na zápas. V tohtoročnej edícii skóroval v každom zo štyroch vystúpení - dvakrát do siete Barcelony a Dynama Kyjev, raz na pôde Benficy pred dvoma týždňami. Celkovo nastrieľal v LM už 81 gólov a v historickom rebríčku si upevnil tretiu priečku za Cristianom Ronaldom a Lionelom Messim. "Lewa" je nosný pilier ofenzívy bavorského giganta, ktorý má dve kolá pred koncom základnej fázy istú účasť v jarnej vyraďovačke a na dosah prvé miesto v E-skupine. Tabuľku vedie s plným počtom 12 bodov a impozantným skóre 17:2.

"Dnes sme sa bavili futbalom. Bol to v našom podaní neskutočný zápas, kontrolovali sme dianie na ihrisku. Jediné, čo ma mrzí, sú inkasované góly. Hneď po zápase sme si v šatni povedali, ako sme im lepším bránením mohli predísť. Aj to svedčí o tom, že toto mužstvo chce na sebe neustále tvrdo pracovať a zlepšovať sa. Dosiahli sme dôležité víťazstvo, navyše okorenené postupom, takže sme spokojní," povedal tréner Bayernu Julian Nagelsmann, ktorý po absolvovaní 14-dňovej karantény po pozitívnom teste na koronavírus už mohol sedieť na lavičke nemeckého tímu.

V úvode mali sľubné šance najprv hostia a potom aj Serge Gnabry, no napálil len brankára Benficy. Tá dostala loptu do siete po štvrťhodine hry, no gól neplatil, keďže VAR odhalil Pizziho ofsajd. Domáci udreli dvakrát v rozmedzí 26. až 32. minúty, keď sa najprv presadil Lewandowski a potom prihral na gólovú pätičku Gnabryho. Hostia znížili v 38. minúte po hlavičke Morata, ale Bayern mohol ísť do polčasu opäť s dvojgólovým náskokom. Lewandowski však nepremenil penaltu po ruke v šestnástke. Poľský kanonier si to však po zmene strán bohato vynahradil, keď dosiahol hetrik, ďalší gól pridal Leroy Sane. Za hostí skóroval ešte Darwin Nunez.

"Škoda nepremenenej penalty, bola to moja chyba. Videl som, do ktorej strany sa hádže brankár a napriek tomu som na to isté miesto poslal loptu. Inak sa to ani nemohlo skončiť. Našťastie sme strelili ďalšie góly a dosiahli jasné víťazstvo," citoval web UEFA slová Lewandowského. Kandidát na zisk Zlatej lopty 2021 priznal, že úvodná 20-minútovka nebola v jeho podaní dobrá. "Sotva som sa dotkol lopty. Pre útočníka nie je v takej situácii jednoduché zostať pokojný. Veľmi nám pomohol prvý gól, po ňom bolo odrazu všetko ľahšie. Hetrik vždy hreje pri srdci, tobôž v súťaži ako je Liga majstrov. Najdôležitejšie je však víťazstvo tímu," konštatoval Lewandowski.

Robert Lewandowski sa teší Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Benfica Lisabon po dvoch prehrách s Bayernom klesla v tabuľke na tretiu priečku za Barcelonu, ktorá si dvakrát poradila s Dynamom Kyjev. "Bayern nás dnes prevalcoval, ukázal obrovskú kvalitu. Ja som však videl v našej hre viacero pozitívnych momentov, na ktorých môžeme stavať. Vieme, že postup sa nám vzdialil a tiež to, že na ďalší zápas cestujeme do Barcelony. Pokúsime sa tam zvíťaziť, len tak budeme mať postupový osud v našich rukách," uviedol tréner Benficy Jorge Jesus.

Hráči FC Barcelona pod vedením dočasného trénera Sergiho Barjuana vyhrali na ihrisku Dynama Kyjev tesne 1:0 a poskočili na druhé miesto E-skupiny. Po slabom úvode prvého polčasu mali väčšie šance domáci, no Mykola Šaparenko dve zahodil. Barcelona bola blízko k vedúcemu gólu v 63. minúte, VAR jej však zamietol penaltu. Favorit išiel predsa len do vedenia 20 minút pred koncom zásluhou Ansua Fatiho a tesný náskok udržal. Na vedúci Bayern stráca šesť bodov, pred Benficou má náskok dva body.

Memphis Depay po zahodenej Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Proti Dynamu dosiahla Barcelona dve rovnaké "chudobné" víťazstvá, v čase krízy však chutia možno ešte sladšie ako hladké triumfy. "Veľké víťazstvo. Hrali sme dobre, boli sme pokojní. Vedeli sme, že naša šanca príde. V druhom polčase sme sa snažili viac hroziť z krídelných priestorov, to bol kľúč k úspechu," objasnil taktické zámery Sergi Barjuan.

Viac o téme: Bayern Mníchov Liga majstrov Robert Lewandowski Julian Nagelsmann