Pohár Billie-Jean Kingovej pozná prvé finalistky: Duel Rusiek s USA rozhodla až štvorhra

Liudmila Samsonovová a Veronika Kudermetovová oslavujú triumf RuskaLiudmila Samsonovová a Veronika Kudermetovová oslavujú triumf Ruska Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Hráčky Ruskej tenisovej federácie (RTF) si po šiestich rokoch zahrajú opäť vo finále Pohára Billie-Jean Kingovej. V piatkovom semifinále v Prahe vyhrali nad USA 2:1, keď o triumfe rozhodli až v záverečnej štvorhre. Pár Veronika Kudermetovová, Ľudmila Samsonovová zdolal duo Shelby Rogersová a CoCo Vandewegheová 6:3, 6:3.

Po dvojhrách bol stav prvého semifinále nerozhodný 1:1. O vedenie pre ruský tím sa v prvom stretnutí postarala Ľudmila Samsonovová, ktorá zdolala Sloane Stephensovú 1:6, 6:4 a 6:3. Danielle Collinsová si potom v dramatickom druhom singli poradila s Anastasiou Pavľučenkovovou po takmer trojhodinovom boji v troch setoch 6:7 (9), 7:6 (2) a 6:2.

Rusky, ktoré prestížnú tímovú súťaž žien vyhrali doteraz štyrikrát a naposledy v roku 2008, sa v sobotnom finále stretnú s úspešnejším z druhého semifinále medzi Švajčiarskom a Austráliou. Tri predchádzajúce finálové stretnutia (2011, 2013, 2015) prehrali. Američanky majú na konte rekordných 18 titulov.

Prvý brejk v rozhodujúcej štvorhre získali Rusky, ktoré v piatej hre za stavu 2:2 dokázali prelomiť servis Vandewegheovej. V deviatej hre to zopakovali pri podaní rovnakej hráčky a úvodné dejstvo získali vo svoj prospech. Ústrednou postavou debla bola Kudermetovová, aj vďaka jej prehľadu si ruský tandem vybudoval v druhom sete náskok 4:1 a ten už z rúk nepustil, hoci v siedmej i deviatej hre musel odvrátiť zhodne až štyri brejkbaly súperiek.

"Bola som trochu nervózna, ale postupne to zo mňa opadlo. Som šťastná, že som dostala takúto príležitosť a nadšená, že sme to napokon zvládli," povedala Samsonovová, ktorá absolvovala singlový debut v ruskom drese a bola pri oboch víťazných dueloch svojho tímu. Ukončila päťzápasovú víťaznú série Stephensovej v súťaži, tá v nej neprehrala od roku 2017. "Nehrala som zle, ale nestačilo to," uviedla Američanka.

finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej

semifinále:

Ruská tenisová federácia - USA 2:1
Ľudmila Samsonovová - Sloane Stephensová 1:6, 6:4, 6:3
Anastasia Pavľučenkovová - Danielle Collinsová 7:6 (9), 6:7 (2), 2:6
Veronika Kudermetovová, Ľudmila Samsonovová - Shelby Rogersová, CoCo Vandewegheová 6:3, 6:3

Viac o téme: Rusko USA
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy