VIDEO Islanders nestačila ani asistencia Zdena Cháru, Kane dosiahol historický míľnik

Hráči New Yorku Islanders oslavujú gól Hráči New Yorku Islanders oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Stacy Bengs

MINNESOTA - Hokejisti Minnesoty zvíťazili v domácom zápase NHL nad New Yorkom Islanders 5:2. Hosťom nestačila ani asistencia slovenského obrancu Zdena Cháru, druhá v sezóne. Chára odohral takmer 18 minút a do štatistík si zapísal aj jednu zblokovanú strelu.

V bránke Islanders absolvoval sezónny debut Semjon Varlamov, ale jeho tím prišiel o sedemzápasovú bodovú sériu. Ruský brankár zaznamenal 34 zákrokov. "Myslím, že ´Varly´ chytal dobre. Pred prvým gólom sa mohol rýchlejšie rozhodnúť čo s pukom, ale inak pôsobil v bránke isto. Dostal tri góly, dva padli do prázdnej bránky," povedal pre nhl.com tréner "ostrovanov" Barry Trotz.

Varlamov nastúpil prvýkrát od 25. júna, keď Islanders prehrali 0:1 v siedmom zápase semifinále play off. Potom vynechal celý tréningový kemp a klub ho na začiatku sezóny zaradil na listinu zranených hráčov. Trotz prezradil len to, že mal bolesti.

Vonku sa hrá inak

Islanders otvorili skóre 19 sekúnd pred koncom prvej tretiny, keď Chárovu strelu od modrej čiary pri avizovanom vylúčení dorazil do siete Anders Lee. Ten istý hráč v polovici zápasu dostal New York do vedenia 2:1, ale "divosi" rozpútali v tretej tretine ofenzívne peklo a štyrmi gólmi priebeh otočili. V poslednej dvadsaťminútovke vyhrali Wild na strely 16:2. "V tretej tretine na nás vybehli. Boli pohyblivejší a rýchlejší. My sme sa uspokojili s vedením a prestali sme hrať. Nehrali sme tak ako vieme. Musíme sa z toho poučiť, vonku sa hrá inak," povedal Chára.

Kaapo Kahkonen zastavuje strelu Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Stacy Bengs

Minnesota otočila skóre v priebehu dvoch minút po góloch Ryana Hartmana a Brandona Duhaima, do prázdnej bránky spečatili triumf Jonas Brodin a Matt Dumba. Zápas bol špeciálny pre 37-ročného útočníka Zacha Parisea, ktorý sa v Minnesote predstavil prvýkrát po tom, ako ho klub v lete vykúpil z kontraktu. Parise odohral za Wild deväť sezón.

Večer Patricka Kanea

Chicago s novým trénerom Derekom Kingom zvíťazilo v domácom stretnutí nad Nashvillom 2:1 po predĺžení. V extračase o tom rozhodol Alex DeBrincat, po prihrávke Patricka Kanea, ktorý tak zaknihoval 1100. bod v profilige. Strelec víťazného gólu zobral puk a venoval ho trénerovi Kingovi, ktorý zažil úspešný debut v profilige. "Bolo to milé gesto, som za to rád. Teším sa, že som vyhral prvý zápas, ale nebolo to o mne. Bolo to o chlapcoch, o ich nasadení a hre. Dali do toho všetko a po zápase som im povedal, že som na nich hrdý," povedal King, ktorý viedol doteraz farmársky tím Chicaga Rockford.

Kane sa stal štvrtým Američanom, ktorý nazbieral v NHL 1100 bodov (409 gólov, 691 asistencií). Pred ním to dokázali Mike Modano (1374), Phil Housley (1232) a Jeremy Roenick (1216). V drese Blackhawks sa to pred Kaneom podarilo len dvom hráčom Stanovi Mikitovi (1467) a Bobbymu Hullovi (1153).

Patrick Kane sa teší Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Charles Rex Arbogast

Vancouver doma zdolal Dallas 6:3, v bránke Canucks nebol Slovák Jaroslav Halák, v drese hostí nedostal v treťom zápase za sebou šancu obranca Andrej Sekera a bol len zdravý náhradník. Dva presilovkové góly strelil J.T. Miller, k víťazstvu Canucks prispeli gólom a dvomi asistenciami Bo Horvat a Elias Pettersson. Dallas z posledných šiestich duelov uspel len raz a ako jediný tím stále nevyhral v riadnom čase.

Detroit odštartoval štvorzápasovú sériu na domácom ľade víťazstvom nad Vegas 5:2. Gólom a asistenciou prispeli k triumfu Pius Suter a Tyler Bertuzzi. Red Wings využili dve zo štyroch presiloviek. "Špeciálne tímy a samozrejme skvelý výkon brankára dnes zohrali veľkú rolu pri našom víťazstve," povedal tréner Detroitu Jeff Blashill, čím pochválil aj Thomasa Greissa, ktorý zastavil 38 pukov. Skóroval aj Lucas Raymond, ktorý je so 14 bodmi (6+8) v 13 zápasoch najproduktívnejším nováčikom NHL.

Terry napodobnil Getzlafa

Štvrté víťazstvo za sebou dosiahli hokejisti Anaheimu, keď zdolali St. Louis 4:1. Medzi strelcov sa zapísal aj domáci útočník Troy Terry, ktorý dostal "káčerov" do vedenia 2:1 a natiahol svoju bodovú sériu na 11 zápasov. Podobný kúsok sa naposledy podaril súčasnému kapitánovi Ducks Ryanovi Getzlafovi v sezóne 2015/2016. Klubový rekord z ročníka 2009/2010 drží Corey Perry, ten bodoval v 19 zápasoch za sebou. "Som rád, že mi vyšiel úvod sezóny. Mám šťastie, puky sa mi odrážajú a bodujem," povedal Terry, ktorý počas najdlhšej aktívnej série v NHL nazbieral 14 bodov.

Blues viedli od 13. sekundy po expresnom zásahu Brandona Saada, ale nikto iný už Johna Gibsona (34 zákrokov) neprekonal. Skóre do prázdnej bránky uzavrel svojim prvým gólom v NHL Benoit-Olivier Groulx.

DETROIT RED WINGS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)
Góly: 9. Raymond (Bertuzzi, Zadina), 11. Fabbri (Suter, Leddy), 19. Suter (Hronek, Leddy), 31. Namestnikov (Stephens, Gagner), 60. Bertuzzi (Gagner, Hronek) - 4. Roy (Pietrangelo, Theodore), 45. Marchessault (Roy). Brankári: Greiss - Brossoit, strely na bránku: 30:40, 16.598 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NASHVILLE PREDATORS 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 28. Hagel (Jones, Toews), 61. DeBrincat (Kane, Lankinen) - 30. Carrier. Brankári: Lankinen - Saros, strely na bránku: 32:21, 16.891 divákov.

MINNESOTA WILD - NEW YORK ISLANDERS 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
Góly: 30. Bjugstad (Duhaime), 48. Hartman (Kulikov, Sturm), 50. Duhaime (Hartman, Dumba), 59. Brodin, 60. Dumba - 20. Lee (CHÁRA, Barzal), 33. Lee (Barzal). Brankári: Kahkonen - Varlamov, strely na bránku: 39:21, 15.547 divákov.

ANAHEIM DUCKS - ST. LOUIS BLUES 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Góly: 29. Carrick (Grant, Groulx), 43. Terry (Milano, Fowler), 49. Steel (Lindholm, Deslauriers), 60. Groulx (Terry, Lindholm) - 1. Saad (Perron, Parayko). Brankári: Gibson - Binnington, strely na bránku: 27:35, 12.056 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - DALLAS STARS 6:3 (0:1, 4:1, 2:1)
Góly: 23. Miller (Hughes, Boeser), 27. Pettersson (Hughes, Horvat), 29. Horvat (Pearson, Ekman-Larsson), 36. Podkolzin (Garland, Horvat), 54. Miller (Hughes, Pettersson), 58. Boeser (Pettersson) - 14. Pavelski (Robertson, Hintz), 30. Glendening (Robertson, Suter), 44. Suter (Heiskanen, Seguin). Brankári: Demko - Chudobin, strely na bránku: 36:28, 18.661 divákov.

Viac o téme: Andrej Sekera Jaroslav Halák Zdeno Chára Vancouver Canucks New York Islanders Dallas Stars Chicago Blackhawks Minnesota Wild Patrick Kane