Desivé scény na olympijskej trati v Pekingu: Mohlo sa to skončiť tragédiou!

Poľský sánkar Mateusz SochowiczPoľský sánkar Mateusz Sochowicz Zdroj: Profimedia

PEKING - Poľský sánkar Mateusz Sochowicz po vážnej nehode na olympijskej dráhe uviedol, že nebyť jeho rýchlej reakcie, mohol sa incident skončiť tragédiou. Dvadsaťpäťročný pretekár v pondelňajšom tréningu pri testovaní dráhy pre ZOH v Pekingu utrpel zlomeninu ľavého jabĺčka v kolene a na pravej nohe utrpel reznú ranu až ku kosti.

Sochowicz absolvoval svoju tréningovú jazdu z miesta štartu žien a po dvoch zákrutách mu cestu zahatila zábrana v mieste, kde sa mala táto časť trate napojiť na mužskú.

"Rozsvietilo sa zelené svetlo a vyrazil som. Prvýkrát sa mi podarilo v pohode prejsť tými prvými dvoma ťažkými zákrutami a zrazu sa predo mnou objavila zatvorená brána," povedal Sochowicz poľskému webu Onet a popísal svoju reakciu: "Vykĺzol som zo saní a zaujal som postoj ako pri zjazde na lyžiach. Dúfal som, že by som mohol zvládnuť bariéru preskočiť. Ale všetko sa to dialo strašne rýchlo a nemal som čas sa odraziť. Preto mám polámané nohy, nie zvyšok tela. Keby som nezareagoval, mohlo dôjsť k tragédii."

Obrovské zlyhanie organizátorov

Účastník predchádzajúcich olympijských hier v Pjongčangu sa už podrobil operácii. Usporiadateľom vyčíta, že na jeho nehodu zareagovali pomaly, a kým ho previezli do nemocnice, nechali ho zhruba pol hodiny ležať na ľade. "Usporiadatelia na dráhe predviedli obrovskú neschopnosť. Vôbec nevedeli, čo majú robiť. Niekto ku mne prišiel a pokúšal sa rukavicou dotknúť mojej vytŕčajúcej kosti. Diali sa tam hrozné scény," povedal Sochowicz.

Napriek vážnemu zraneniu ešte poľský sánkar nevzdal účasť na februárových olympijských hrách. "Dúfam, že to zvládnem. Keď mi dá (federácia) FIL divokú kartu a budem sa môcť sústrediť na vyliečenie, možno šanca bude," povedal Sochowicz. "Ale je tu väčší problém. Neviem, či sa zvládnem zotaviť psychicky a budem schopný sa na túto trať vrátiť. Možno budem mať strach, že ma niečo čaká hneď za rohom," povedal najlepší poľský sánkar.

Pod piatimi kruhmi došlo k tragédii v predvečer olympijských súťaží vo Vancouveri 2010, kedy sa pri tréningu na dráhe vo Whistleri smrteľne zranil gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili.

Viac o téme: Mateusz Sochowicz
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/CBC Olympics
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy