VIDEO Tatar ukončil šesťzápasové čakanie na bod, Halák stále bez víťazstva

Tomáš Tatar (vľavo) oslavuje gól so spoluhráčom Tyom SmithomTomáš Tatar (vľavo) oslavuje gól so spoluhráčom Tyom Smithom Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

NEW YORK - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel v noci na stredu v zámorskej NHL jednou asistenciou k víťazstvu New Jersey nad Floridou 7:3. V 11. zápase sezóny zaznamenal štvrtý kanadský bod (0+4). Jeho krajan Christián Jaroš nehral za Devils pre zranenie. Panthers utrpeli druhú prehru za sebou, stále sú však s 21 bodmi na čele Východnej konferencie i celej súťaže.

Tatar bodoval prvýkrát od 23. októbra, keď prerušil šesťzápasové "suchoty". Na premiérový zásah v drese Devils 30-ročný krídelník stále čaká. Tatar prihral v 46. minúte na modrú čiaru Ty Smithovi, ktorý zvýšil na 6:3 pre "diablov". Slovenský útočník bol na ľade 16 minút a 11 sekúnd, mal dva plusové body a zapísal si jednu strelu. Dvomi gólmi prispel k vysokému triumfu Devils útočník Andreas Johnsson, ktorý je so šiestimi zásahmi spoločne s Pavlom Zachom najlepší kanonier tímu.

"Puky sa mi odrážajú správnym smerom. Mám väčšie sebavedomie ako v minulej sezóne," povedal švédsky krídelník pre nhl.com. V prostrednej časti vyrovnal kapitán Panthers Aleksander Barkov na 2:2 a strelil 189. gól v drese Floridy. Osamostatnil sa tak na čele historických klubových tabuliek, keď predbehol krajana Olliho Jokinena. Bývalý fínsky útočník strelil v rokoch 2000 - 2008 za "panterov" 188 gólov.

Černák sa zranil

Obhajca titulu z Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom podľahol Caroline 1:2 po predĺžení. Černák zápas nedohral, už v prvej tretine utrpel zranenie v hornej časti tela. Do ruky ho trafil puk po strele Andreja Svečnikova. Tréner "bleskov" Jon Cooper očakáva, že Černák vynechá niekoľko stretnutí. "Nevyzerá to dobre," uviedol Cooper pre klubový web. Černák bol na ľade len 4:21 minúty.

Slovenský obranca Tampy Bay Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Mike Carlson

O víťazstve Hurricanes rozhodol český útočník Martin Nečas, Carolina zaznamenala desiate víťazstvo z jedenástich zápasov. "Po tom, ako som vošiel do útočného pásma mi nechal obranca, myslím, že to bol Victor Hedman, trochu priestoru a tak som skúsil vystreliť. Vyšlo to," povedal autor víťazného gólu. Hurricanes sa tešili aj krátko predtým, ale zásah Bradyho Skjeia po trénerskej výzve pre ofsajd neplatil. Jediný gól Tampy strelil kapitán Steven Stamkos, dvojnásobný obhajca Stanley Cupu napriek prehre bodoval v šiestom zápase za sebou.

Vancouver prehral s Anaheimom 2:3 po predĺžení, brankár Canucks Jaroslav Halák zneškodnil 27 striel hostí. V bránke kanadského tímu nastúpil Halák tretíkrát, ale opäť sa nedočkal víťazstva. Pri inkasovaných góloch však slovenský brankár nemal veľa šancí. Pri prvom z hokejky Cama Fowlera mal úplne zakrytý výhľad a pred druhým chytil strelu Isaca Lundeströma, ale puk si do vlastnej bránky zrazil J.T. Miller.

Terry pokračuje v kanonáde

O víťazstve "káčerov" rozhodol v extračase Troy Terry, ktorý si už predtým pripísal aj asistenciu a bodoval tak v dvanástom zápase za sebou. Je to aktuálne najdlhšia séria v profilige. V drese Anaheimu mali naposledy dvanásťzápasovú bodovú sériu v sezóne 1996/97 klubové legendy Teemu Selänne a Paul Kariya. Canucks vyrovnali z 0:2 na 2:2 v závere zápasu, keď šesť a pol minúty pred klaksónom znížil na 1:2 Miller a pri hre bez brankára vyrovnal 55 sekúnd pred koncom Elias Pettersson.

Vladimir Namestnikov pomohol dvomi gólmi Detroitu k víťazstvu 4:2 nad Edmontonom. Red Wings natiahli víťaznú sériu na tri zápasy, v bránke podal spoľahlivý výkon Alex Nedeljkovic (31 úspešných zásahov). "Bol to jednoznačne jeden z našich najlepších zápasov v sezóne. Keď budeme hrať takto ďalej, tak nás čakajú víťazstvá," pochvaľoval si Namestnikov. Oilers prišli o štvorzápasovú sériu víťazstiev, v bránke kanadského tímu absolvoval sezónnu premiéru Stuart Skinner (35 zákrokov).

Connor McDavid sa raduje Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Kapitán Edmontonu Connor McDavid skóroval v úvode tretej tretiny a natiahol svoju bodovú sériu na 11 zápasov. Útočník Detroitu Sam Gagner nastúpil na svoj 900. zápas v profiligovej kariére, zaznamenal v ňom jednu asistenciu. Jeho otec Dave odohral v NHL 946 zápasov a Gagnerovci sa stali šiestou dvojicou otec-syn s minimálne 900 zápasmi v profilige. V tomto zozname nechýbajú ani Peter Šťastný (977) a Paul Šťastný (1012).

Hokejisti San Jose vyhrali v Calgary 4:1 a ukončili Flames desaťzápasovú bodovú sériu. V bránke Sharks zažiaril Adin Hill, ktorý chytil 37 striel. "Žralokom" pre COVID-19 stále chýba sedem hráčov, napriek tomu vyhrali tretí zápas za sebou. "Máme vyrovnaný tím a je jedno kto nastúpi a kto nie. Každý, kto dostane šancu, nechá na ľade maximum," poznamenal Hill, ktorý okrem výborného výkonu medzi žŕdkami zaznamenal aj dve asistencie. V drese San Jose to pred ním dokázal len Vesa Toskala (3. februára 2007).

Boston zdolal Ottawu 3:2, keď víťazný gól strelil v druhej tretine kapitán Patrice Bergeron. Tréner Bruce Cassidy dosiahol 200. víťazstvo na lavičke Bruins. Pred ním tento míľnik dosiahlo päť trénerov - Claude Julien (419), Art Ross (387), Milt Schmidt (245), Don Cherry (231) a Gerry Cheevers (204). Senators prehrali piaty zápas za sebou.

LA ide karta

Vo výbornej forme sú hokejisti Los Angeles, ktorí zvíťazili v Montreale 3:2 a triumfovali v šiestom zápase za sebou. V predĺžení o tom rozhodol Adrian Kempe. Na druhej strane finalisti minulej sezóny sa stále trápia, Canadiens utrpeli tretiu prehru v rade a piatu z uplynulých šiestich vystúpení. Do vedenia 2:1 dostal Kings Alex Iafallo, keď skóroval v šiestej sekunde tretej časti. Bol to najrýchlejší gól od začiatku tretiny v histórii "kráľov".

Hokejisti LA Kings sa Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Paul Chiasson/The Canadian Press

Jordan Binnington bol hlavnou oporou St. Louis pri víťazstve 3:2 po nájazdoch na ľade Winnipegu. Brankár Blues chytil 39 striel a zlikvidoval aj všetky štyri nájazdy Jets. V rozstrele rozhodol kapitán St. Louis Ryan O’Reilly. Domáci Kyle Connor strelil svoj deviaty gól v sezóne, keď mu asistoval Blake Wheeler. Ten sa stal prvým hráčom v histórii Jets/Atlanta Thrashers, ktorý dosiahol métu 700 bodov. Celkovo ich v dresoch Bostonu a Winnipegu nazbieral 810.

Z víťazstva po nájazdoch sa tešili aj hráči Chicaga, ktorí síce v dueli s Pittsburghom (3:2 sn) stratili dvojgólové vedenie, ale v rozstrele rozhodol Alex DeBrincat. Veľkou oporou Blackhawks bol brankár Marc-Andre Fleury, ktorý zlikvidoval 42 striel. Prekonal ho len Jeff Carter, veterán "tučniakov" v tretej tretine dvomi gólmi vyrovnal na 2:2. O zásahy domácich sa postarali Jujhar Khaira a Seth Jones, obaja sa v drese "jastrabov" presadili premiérovo.

Reilly Smith strelil v úvode tretej tretiny dva góly v priebehu 46 sekúnd a zariadil víťazstvo Vegas nad nováčikom zo Seattlu 4:2. Golden Knights aj bez viacerých zranených opôr vyhrali šiesty z uplynulých ôsmich duelov, Kraken si pripísali štvrtú prehru z piatich vystúpení.

NEW JERSEY DEVILS - FLORIDA PANTHERS 7:3 (2:1, 2:2, 3:0)
Góly: 16. Johnsson (Bratt, Severson), 18. Hischier (Smith, Subban), 22. Johnsson (Mercer, Smith), 39. Subban (Mercer, Siegenthaler), 45. Zacha (Hischier, Holtz), 46. Smith (TATAR, Boqvist), 57. Vesey (Siegenthaler) - 4. Bennett (Tippett, Verhaeghe), 21. Barkov (Verhaeghe, Duclair), 22. Tippett (Forsling, Huberdeau). Brankári: Blackwood - Knight, strely na bránku: 31:38, 10.627 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - CAROLINA HURRICANES 1:2 pp (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 29. Stamkos (Joseph, Killorn) - 50. Teräväinen (Trocheck, Svečnikov), 64. Nečas (Aho, DeAngelo). Brankári: Vasilevskij - Andersen, strely na bránku: 18:31, 19.092 divákov.

MONTREAL CANADIENS - LOS ANGELES KINGS 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 16. Chiarot (Lehkonen), 54. Evans (Lehkonen, Kulak) - 25. Lemieux (Björnfot, Lizotte), 41. Iafallo, 64. Kempe (Athanasiou, Clague). Brankári: Allen - Petersen, strely na bránku: 35:34, 20.042 divákov.

BOSTON BRUINS - OTTAWA SENATORS 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)
Góly: 26. Marchand (Pastrňák, McAvoy), 31. Forbort (Coyle, Hall), 39. Bergeron (Pastrňák, McAvoy) - 2. Sanford (Tkachuk), 34. Zajcev (Ennis, Chabot). Brankári: Swayman - Murray, strely na bránku: 36:27, 17.850 divákov.

DETROIT RED WINGS - EDMONTON OILERS 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 15. Namestnikov (Gagner), 27. Namestnikov (Rasmussen, Hronek), 35. Larkin, 60. Seider (Rasmussen, Leddy) - 40. Puljujärvi (Koekkoek), 41. McDavid (Nurse, Bouchard). Brankári: Nedeljkovic - Skinner, strely na bránku: 39:33, 16.953 divákov.

WINNIPEG JETS - ST. LOUIS BLUES 2:3 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 31. Pionk (Toninato, Svečnikov), 47. Connor (Wheeler, Stanley) - 19. Bučnevič (Kyrou, Neal), 52. Kyrou (Bučnevič, Rosén), rozh. nájazd O'Reilly. Brankári: Hellebuyck - Binnington, strely na bránku: 41:33, 14.004 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - PITTSBURGH PENGUINS 3:2 pp a sn (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 23. Khaira (Toews, Kubalík), 36. Jones (Kane, DeBrincat), rozh. nájazd Toews - 46. Carter (Guentzel, Friedman), 56. Carter (Guentzel, Rust). Brankári: Fleury - Jarry, strely na bránku: 32:44, 17.736 divákov.

CALGARY FLAMES - SAN JOSE SHARKS 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Góly: 22. Mangiapane (Lucic, Dubé) - 21. Barabanov (Burns, Hill), 45. Couture (Hatakka, Meloche), 59. Hertl (Burns, Hill), 60. Dahlén. Brankári: Markström - Hill, strely na bránku: 38:26, 14.960 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - SEATTLE KRAKEN 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Góly: 20. Pietrangelo (Stephenson, Carrier), 40. Dadonov (Carrier, Theodore), 41. Smith (Theodore, Marchessault), 42. Smith (Marchessault, Pietrangelo) - 5. Eberle (Johansson, Wennberg), 40. Gourde (Tanev, Donskoi). Brankári: Lehner - Driedger, strely na bránku: 23:27, 18.246 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - ANAHEIM DUCKS 2:3 pp (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)
Góly: 54. Miller (Hughes, Boeser), 60. Pettersson (Hughes, Boeser) - 12. Fowler (Milano, Terry), 50. Lundeström (Drysdale, Comtois), 64. Terry (Getzlaf, Drysdale). Brankári: HALÁK - Gibson, strely na bránku: 43:30, 18.201 divákov.

Viac o téme: Florida Panthers Tomáš Tatar Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Carolina Hurricanes Erik Černák