Poznáme top obľúbené športy Slovákov: Pozrite sa, ktoré vyhrávajú na celej čiare!

Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Športujete? Pokiaľ by ste túto otázku položili 10 náhodným Slovákom, minimálne 6 z nich by vám odpovedalo, že áno. Sme jednoducho aktívne žijúci národ, a to aj vďaka tomu, že na malý počet obyvateľov našej krajiny máme veľa úspešných športovcov. Práve ich popularita vo významnej miere formuje to, ktoré športy sú na Slovensku najobľúbenejšie.

Advertisement

V televízii najradšej sledujeme futbal

Krivka najpopulárnejších športov, ktoré sledujeme v televízii, závisí podľa údajov Ministerstva školstva SR od ročného obdobia. Najväčšej obľube sa však teší futbal, tesne za ním sa umiestnili ľadový hokej a lyžovanie. Počas trvania Tour de France, prípadne iných významných pretekov si prirodzene radi zapneme priamy prenos z cyklistiky.

Športujeme viac ako priemerní Európania

Nezostávame však len pri televízore – podľa Eurostatu až dve tretiny Slovákov pravidelne cvičia. Takmer polovica ľudí nad 16 rokov venuje športu viac ako 5 hodín týždenne. V tomto smere dokonca predbiehame celoeurópsky priemer. Z ostatných krajín na starom kontinente sa najviac ľudia hýbu v Rumunsku, najmenej v Chorvátsku, kde sa športovým aktivitám venuje len 36 % obyvateľov.

Poznáme top obľúbené športy Galéria fotiek (3) Zdroj: Getty Images

Najčastejšie bicyklujeme, kopeme do lopty a plávame

A ktoré športy sú na Slovensku tie naj? Za rok 2021 na plnej čiare vyhrala cyklistika, ktorá je na vzostupe už od prvých veľkých úspechov Petra Sagana. Slováci obľubujú tak horský, ako aj cestný bicykel. Zaujímavosťou je, že tomuto športu sa na Slovensku venuje približne rovnaký počet mužov a žien. Už dávno tak neplatí, že bicykel patrí primárne do rúk mužov.

Rozmachu tohto športu, tak ako aj iných outdoorových aktivít, určite pomohla aj pandémia, ktorá nás skúša posledný rok a pol. Predajne bicyklov hlásili za apríl a máj 2020 výrazný 60- až 100-percentný nárast predajnosti oproti iným rokom. Išlo totiž o jednu z mála aktivít, ktorá sa dala počas prvého lockdownu robiť.

V tesnom závese za cyklistikou nasleduje futbal a veľkej popularite sa tešia aj plavecké športy. Prieskum tiež ukazuje, že práve cyklistiku, plávanie a futbal Slováci najčastejšie odporúčajú aj svojim deťom. Najobľúbenejším zimným športom u nás je jednoznačne lyžovanie. Na vzostupne je skialp, ktorý spája zjazdové lyžovanie s turistikou.

Šport ešte výhodnejšie vďaka Mastercard!

Pravidelné športovanie sa nezaobíde bez istých finančných výdavkov. Či už je to permanentka do posilňovne, náčinie alebo doplnky výživy. Mnohé náklady spojené nielen so športom však možno znížiť vďaka platobnej karte Mastercard. Tá zabezpečí nielen bezproblémové platenie, ale aj množstvo zliav a ďalších výhod.

Vďaka nej si môžete vyskúšať celosvetovo obľúbené aplikácie na domáce cvičenie a meditáciu ako Fitify či Headspace na niekoľko mesiacov zadarmo. Máte tiež zľavy na cestovanie, výlety a dovolenky. Za zvýhodnených podmienok sa môžete dostať na veľké športové podujatia. V neposlednom rade je pre vás k dispozícii široký výber obchodov, kde nakúpite športový tovar, prípadne oblečenie či elektroniku aj s viac ako 20-percentnými zľavami.

VYBERTE SI AJ VY SVOJE BENEFITY OD MASTERCARD

Poznáme top obľúbené športy Zdroj: Mastercard

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Mastercard.

Viac o téme: Slovensko Športy Mastercard Obľúbenosť
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy