Dánsky cyklista po ukončení kariéry: Som unavený z toho, koľko tabletiek je v našom športe!

Cyklistický pelotónCyklistický pelotón Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

BRATISLAVA – Meno Ludvig Wacker poznajú azda len zanietení fanúšikovia cyklistiky. Mladý Dán vyhral juniorskú verziu prestížnej klasiky Gent-Wevelgem, nechýbal ani na kráľovnej jarných jednorazoviek Paríž-Roubaix a mnohí odborníci mu predpovedali hviezdnu kariéru.

Po znamenitých juniorských úspechoch prikývol ponuke tímu Sunweb Development a zdalo sa, že talentovaný cyklista sa čo nevidieť ocitne bok po boku tých najväčších svetových hviezd.

O to väčším šokom bolo, keď sa stále iba dvadsaťjedenročný Wacker rozhodol ukončiť profesionálnu kariéru. Čo ho k tomu viedlo?

Ako sám uviedol, jedným z dôvodov predčasného odchodu z cyklistiky je strach, ktorý ho sprevádza od nepríjemného pádu vo vysokej rýchlosti z minuloročných štvordňových pretekov Randers Bike Week v Belgicku. Do karát mu nezahrala ani pandémia koronavírusu, ktorá nabúrala jeho tréningové plány. Jedného dňa si uvedomil, že stratil motiváciu trénovať.

No oveľa zarážajúcejší dôvod pre "zavesenie bicykla na klinec" objasnil v rozhovore pre dánsky portál Feltet.dk. Ludvig Wacker v úprimnej spovedi priznal, že sa mu vôbec nepáči nadmerné užívanie "podporných prostriedkov" v profesionálnom pelotóne.

"Som unavený z toho, koľko tabletiek je v našom športe. Ide síce len o lieky proti bolesti alebo kofeínové tabletky, ale je až komické, že sa to ani nesnažia skrývať. Je to groteska," netajil svoje rozhorčenie bývalý dánsky cyklista.

Obrovské riziko

Hoci priamo nemenoval konkrétnych pretekárov ani tímy, tvrdí, že tabletky proti bolesti boli veľmi ľahko dostupné a užíva ich čoraz viac jazdcov. "V poriadku, nie sú zakázané, ale cyklisti ich užívajú príliš veľa. Aj na veľkých pretekoch majú jazdci vo vreckách malé nádobky s tabletkami," nedával si servítku pred ústa.

V spomínanom rozhovore ďalej uviedol, že sám nikdy nepodľahol pokušeniu, pretože zdravotné riziká sú podľa neho príliš veľké. "Jednoducho netušíte, čo by to mohlo urobiť s telom športovca o dvadsať rokov. Je to obrovský risk, ktorý nemienim podstupovať."

Pre Wackera sa tak začína úplne nová životná kapitola. Bez cyklistiky. Tvrdí, že doma nemá ani jeden bicykel a voľný čas trávi vypomáhaním v obchode s cyklistickým náradím či hraním futbalu s priateľmi. Na svoju kariéru na dvoch kolesách ale nezanevrel, práve naopak, váži si, že sa vďaka športu naučil mnohým veciam.

"Som na to skutočne hrdý. Teší ma, že som sa v športe dostal tak ďaleko," dodal mladý excyklista.

Viac o téme: Ludvig Wacker
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Twitter/Cyclism'Actu
  • Zdroj: Športky