Slovenky chcú zabudnúť na nevydarený vstup do kvalifikácie: V zápase so Švajčiarskom sme favorit

Na snímke zľava hráčka Slovenska Natália Martišková a tréner Juraj SujaNa snímke zľava hráčka Slovenska Natália Martišková a tréner Juraj Suja Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

FRIBOURG - zabudnúť na nevydarený vstup a získať prvé víťazstvo. S takým cieľom nastúpi slovenská ženská basketbalová reprezentácia na druhý zápas v H-skupine kvalifikácie majstrovstiev Európy 2023 proti Švajčiarsku (nedeľa 14. novembra o 17.00 h). Zverenky trénera Juraja Suju potrebujú uspieť v tejto konfrontácii, ak chcú pomýšľať na priamu miestenku na záverečný turnaj.

Slovenky totiž nezvládli úvodný krok, keď doma zaváhali s Talianskom. Rozohrané to mali pritom ideálne, pred poslednou štvrtinou viedli 56:43. Lenže následne sa na takmer 6 minút strelecky odmlčali a po zbabranej koncovke nakoniec nepotešili publikum v Piešťanoch, keď prehrali 66:69. „Všetci sme sklamaní po nezvládnutom zápase s Talianskom, ale musíme to hodiť za hlavu. Je to za nami, nezmeníme to. Musíme sa pozerať dopredu, nikde nie je napísané, že nemôžeme vyhrať v Taliansku. Treba sa sústrediť na najbližšieho súpera, získavať body a naháňať skóre,“ vyjadril sa pre asistent reprezentačného trénera Peter Jankovič.

Tým najbližším súperom sú Švajčiarky, ktoré nepatria k európskej špičke, v rebríčku Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) sú o 35 miest nižšie ako Slovensko. „Informácie máme len zo zápasu s Luxemburskom. Určite to nie je basketbalový velikán, ale netreba to podceniť. Je potrebné rešpektovať každého súpera v kvalifikácii, keďže v dnešnej dobe už ľahký súper nie je. Sú tam niektoré hráčky, ktoré vyzerajú zaujímavo, ale buďme úprimní, kvalita by mala byť na našej strane,“ prezradil Jankovič.

Na snímke zľava hráčka Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Švajčiarsko odštartovalo účinkovanie v H-skupine úspešne, proti Luxembursku (58:54) sa ale muselo vytrápiť. K dôležitej výhre napokon výrazne prispela Evita Herminjardová, autorka 29 bodov. „Poviem pravdu, mňa to určite prekvapilo. Čakal som, že tým, že Fribourg hráva pravidelne v európskych pohároch, tak klubový basketbal bude na vyššej úrovni. Treba povedať, že Luxembursko hralo veľmi dobre, oduševnene a bojovne. Chceli sa ukázať a hrali na to, na čo majú. Poznám hlavného trénera, často mení obrany, čím zaskočili trochu Švajčiarky. V tretej štvrtine však ukázali, že kvalita je mierne na ich strane. Veľmi veľa sa hrá 1 na 1. Jednoduchý basketbal, žiadne komplikované systémy. Snažia sa hrať aktívne smerom na kôš, veľa pokusov za tri body. Majú problém s obranným doskokom, čo by sme mali určite využiť,“ zhodnotil asistent Slovenska hru najbližšieho súpera. 

Slovenské basketbalistky potrebujú vo Švajčiarsku zvíťaziť, keďže systém kvalifikácie je neúprosný. Na ME postúpia víťazi skupiny a len štyri tímy z druhých miest. „Sme favorit, potrebujeme a musíme zvládnuť zápas. Každý jeden bod bude dôležitý, musíme byť koncentrovaní celých 40 minút. Nemôžeme sa však zblázniť a rozhodnúť stretnutie v prvých troch minútach. Kvalita je určite na našej strane a dievčatá sú už dosť skúsené na to, aby to zvládli. Nemôže nás zväzovať to, že chceme čo najviac vyhrať. V prvom rade je potrebné uspieť a potom rozmýšľať nad skóre. Je potrebné brániť, tadiaľ vedie cesta k úspechu,“ dodal Jankovič.
Po novembrových zápasoch čakajú Slovensko ďalšie kvalifikačné stretnutia až o rok, konkrétne 24. novembra 2022 v Luxembursku a 27. novembra 2022 v Taliansku.

nominácia Slovenska na zápas kvalifikácie ME 2023 proti Švajčiarsku:
hráčky: Michaela Balážová (Young Angels Košice), Barbora Bálintová (ZVVZ USK Praha/ČR), Alexandra Buknová (MBK Ružomberok), Nikola Dudášová (PEAC Pécs/Maď.), Žofia Hruščáková (bez klubovej príslušnosti), Ivana Jakubcová (AZS UMCS Lublin/Poľ.), Klaudia Lukačovičová (Cadí La Seu/Šp.), Natália Martišková (Piešťanské Čajky), Alica Moravčíková (Treviso/Tal.), Sabína Oroszová (UNI Győr/Maď.), Miroslava Praženicová (MBK Ružomberok), Veronika Remenárová (Herner TC/Nem.), Ema Rodáková (Young Angels Košice), Dominika Rusiňáková (Piešťanské Čajky)

realizačný tím: Juraj Suja (hlavný tréner), Peter Jankovič (asistent trénera), Miloslav Michálik (asistent trénera), Tomáš Horký (manažér), Ján Meszároš (lekár), Michael Bujňák (fyzioterapeut), Erika Šerfőzőová, Marián Vlkovič (maséri)

program H-skupiny kvalifikácie ME 2023
nedeľa 14. novembra
17.00 Švajčiarsko - SLOVENSKO (Fribourg)
18.00 Taliansko - Luxembursko (Faenza)

Viac o téme: Slovensko Švajčiarsko Juraj Suja
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy