VIDEO Rekordér Harry Kane opäť prepisoval históriu: Mohol som dať aj šesť gólov!

Harry KaneHarry Kane Zdroj: SITA/AP/Ian Walton

LONDÝN - Anglickí futbaloví reprezentanti nedali v sobotnom dueli I-skupiny kvalifikácie MS 2022 žiadnu šancu Albáncom a po hladkom domácom triumfe 5:0 majú prakticky isté prvenstvo v tabuľke a teda aj postup na šampionát v Katare.

V londýnskom Wembley nastrieľali súperovi päť gólov už v prvom polčase, pričom hetrikom sa blysol kapitán Harry Kane. Upútal najmä jeho tretí gól v nadstavenom čase úvodnej 45-minútovky, keď po centri z rohového kopu chrbtom k bráne úspešne "strihol" nožničkami a zvýšil na 5:0 pre domácich.

Kane s 39 gólmi v súťažných zápasoch stanovil nový reprezentačný rekord, keď prekonal Waynea Rooneyho. Ten však stále drží absolútny národný rekord v počte gólov vo všetkých medzištátnych stretnutiach - dal ich 53. Kane ich strelil 44, čím sa vyrovnal na štvrtom mieste Jimmymu Greavesovi. Dvadsaťosemročný útočník si tak v reprezentácii napravil chuť po zatiaľ nepresvedčivej sezóne v Tottenhame. V drese Spurs skóroval v 10 zápasoch Premier League iba raz. Kane nedávno priznal, že od finále EURO 2020, v ktorom Albión prehral s Talianskom po jedenástkovom rozstrele, prežíva psychicky náročné obdobie. "Cítil som trochu na sebe tlak. Kedykoľvek sa však dostanem do šancí, viem, že ich dokážem využiť. Dnes mi to tam padalo. Pokojne som mohol dať aj šesť gólov," povedal Kane, ktorý strelil svoj štvrtý hetrik v národnom tíme. Presadil sa hlavičkou, pravou i ľavou nohou. Takýto kompletný hetrik naposledy predviedol v anglickom drese David Platt v roku 1993 proti San Marínu.

Ku skaze súpera gólovo prispeli aj Harry Maguire a Jordan Henderson. Tréner Gareth Southgate po predchádzajúcom zaváhaní s Maďarskom (1:1) žiadal od svojich zverencov, aby výrazne zvýšili tempo hry a tí v piatok jeho požiadavky do bodky splnili. "Prvý polčas bol z našej strany fantastický, tak dobre sme už dlho nehrali. Dokážeme vydať zo seba maximum iba vtedy, ak hráme nadoraz. Toto bol zápas, ktorý nás mohol v prípade úspešného výsledku dostať jednou nohou na šampionát. Som rád, že sme v ňom uspeli," spokojne konštatoval Southgate, ktorý osobitne vyzdvihol Kanea: "Myslím si, že Harry predviedol brilantný výkon hrotového útočníka. Jeho hra bola vo všetkých smeroch excelentná."

Harry Kane a tréner Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Ian Walton

Poľsko s Andorrou nezaváhalo

Angličania vedú pred ich záverečným zápasom v San Maríne tabuľku s trojbodovým náskokom pred Poľskom. V pondelok im tak v Serravalle bude stačiť na spečatenie postupu aj remíza. Konkurent z Poľska nemal v piatok problém v Andorre a outsidera zdolal 4:1. Vďaka výhre si zabezpečil minimálne druhú priečku v tabuľke a účasť v baráži. Zápas priniesol jeden kuriózny moment. Domáci Ricard "Cucu" Fernandez už po 10 sekundách od úvodného hvizdu zasiahol lakťom vo výskoku Kamila Glika do tváre a rozhodca mu v 22. sekunde ukázal za faul červenú kartu. Inkasoval tak jednu z najrýchlejších červených kariet vo futbalovej histórii. Poliaci početnú výhodu ihneď využili, už v 11. minúte si vybudovali dvojgólový náskok a napokon vyhrali 4:1 aj vďaka dvom presným zásahom kanoniera Roberta Lewandowského. Ten opäť ukázal, akým cenným hráčom je pre poľský tím. "Robert potvrdil, že je nielen prvotriedny kanonier. Dnes ho bolo plné ihrisko. Ukázal, akou vitálnou súčasťou je pre tento tím," povedal pre PSN tréner poľskej reprezentácie Paulo Sousa.

Tretí duel "íčka" medzi Maďarskom a San Marínom (4:0) v budapeštianskej Aréne Ferenca Puskása viedol z pozície hlavného rozhodcu Slovák Filip Glova.

Viac o téme: Anglicko Albánsko Harry Kane