Chorváti po výhre nad Ruskom oslavujú postup na MS do Kataru: Ďakujeme zo srdca fanúšikom!

Chorvátski reprezentanti sa tešia z góluChorvátski reprezentanti sa tešia z gólu

SPLIT - Futbalisti Chorvátska si zabezpečili priamy postup v "slovenskej" H-skupine kvalifikácie na MS do Kataru po impozantnom výkone. Ich celozápasová prevaha slávila úspech, i keď sa tešili z triumfu až po vlastnom góle súpera v 81. minúte. Ruský tréner Valerij Karpin bude v najbližších dňoch hľadať odpovede na otázku, prečo bolo jeho mužstvo pod permanentným tlakom.

Chorvátske médiá opísali triumf národného tímu ako skvelú kolektívnu prácu, ale spomenuli aj niekoľko individuálnych výkonov. Jedným z nich bol brankár Ivo Grbič, ktorý pred pár dňami debutoval v zápase na Malte v národnom drese sa po druhýkrát predstavil v nedeľu v rodnom Splite. "Vedel som, že to bude ťažké aj pre mňa, som v reprezentácii nováčik. Ďakujem celému tímu za dôveru, dúfam, že som mu dal pokoj a tímovú istotu. Máme špičkových hráčov v špičkových kluboch a treba im ten pokoj dodať. Tréner dal dokopy skvelú kombináciu mladíkov a skúsených hráčov. Nikto nemôže nič predpovedať, ale Chorvátsko môže byť na majstrovstvách sveta vždy favoritom. Chcem ešte spomenúť, že túto výhru venujem môjmu zosnulému otcovi, ktorý ma niekde v nebi sleduje. Viem, že mi celý život prial to, čo som dnes zažil, a som presvedčený, že ma pozoroval, a že je na mňa hrdý," citoval portál jutarnji.hr dojatého Grbiča.

Chorváti oslavujú postup na Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

Úradujúci vicemajstri sveta potrebovali na priamy postup zvíťaziť, hosťom stačila remíza. Domáci mali počas celého duelu v hustom daždi obrovskú prevahu, ale ruského brankára prekonal až vlastný spoluhráč Kudrjašov, keď k nemu prepadol center z ľavej strany a nezorientovaný obranca si na mokrom trávniku nohami zrazil loptu do siete. Domáci tréner Zlatko Dalič sa po zápase rozplakal. "V prvom rade by som chcel zablahoželať hráčom k skvelému zápasu a k postupu do Kataru. A to nielen tým, ktorí hrali, ale všetkým, ktorí boli s nami od prvého dňa. Chcel by som poďakovať aj národnej federácii za prejavenú dôveru. A samozrejme by som sa chcel zo srdca poďakovať všetkým chorvátskym fanúšikom," uviedol tréner Chorvátov.

Tréner Zlatko Dalič Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

Ruský tréner Karpin bol v prvom polčase neustále na nohách, pričom poriadne zmokol. V druhom polčase si sadol na lavičku už prezlečený do športového úboru. Terén v Splite bol čoraz horší, na ihrisku sa začali tvoriť kaluže a hráči sa váľali v blatistých mlákach. Ruskí novinári kričali z tribúny, že to nemá s futbalom nič spoločné a kričali - vodné pólo! Podmienky na hru v druhom polčase však neporovnateľne viac vyhovovali Rusom. Teda mužstvu, ktoré malo jediný cieľ, neinkasovať gól. "Bránili sme sa, to je pravda. Vedeli sme, že jeden tím bude hrať toľko, koľko mu druhý dovolí. A Chorvátsko nám nedovolilo hrať útočný futbal. Dominovali a zostáva nám v najbližších dňoch zistiť, prečo sa to stalo. Nemôže sa stať, že sa budeme brániť celých 90 minút. Ako keby hráči nemali žiadnu zodpovednosť vziať loptu a začať hrať. A potom sme si dali vlastný gól. Chorvátsko vyvíjalo šialený tlak, ale my sme mu to dovolili," uviedol Karpin.

Chorvátski futbalisti sa tešia Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

Od ucha k uchu sa po zápase usmieval aj kapitán Chorvátov Luka Modrič. "Bol to veľmi ťažký zápas, ale od začiatku sme diktovali rytmus hry. Gólov by bolo viac, keby sa nám ho podarilo streliť skôr, ale takto to je sladšie. Myslím si, že všetci sme boli veľmi trpezliví, verili sme si do poslednej minúty a určite sme si zaslúžili postúpiť na majstrovstvá sveta. Neviem, čo by sa muselo stať, keby som tento tím nedoviedol do Kataru. Máme celý rok na prípravu, to bude radosť."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Rusko Chorvátsko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy