VIDEO Švajčiari poslali do baráže majstrov Európy z Talianska, Anglicko totálne potupilo trpaslíka!

Domenico Berardi po zahodenej šanci TalianskaDomenico Berardi po zahodenej šanci Talianska Zdroj: SITA/AP/Peter Morrison

BRATISLAVA - Futbalisti Švajčiarska a Anglicka si v pondelok zabezpečili postup na budúcoročné MS v Katare. Švajčiari sa víťazstvom 4:0 nad Bulharskom dostali na prvé miesto v C-skupine pred Taliansko, ktoré iba remizovalo bez gólov v Severnom Írsku. Angličania potvrdili prvú priečku v I-skupine suverénnym triumfom 10:0 v San Maríne, štyri góly dal Harry Kane.

Šampionát v Katare tak už pozná jedenásť istých účastníkov. Miestenku na MS si už predtým vybojovali z kvalifikácie Nemecko, Dánsko, Belgicko, Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko, Srbsko a Brazília, na turnaji bude štartovať aj hostiteľská krajina. Dánsko malo do pondelka ako jediné v európskej kvalifikácii stopercentnú bilanciu, v pondelok však stratilo prvé body po prehre na pôde Škótska 0:2.

Taliani nenašli recept na obranu S. Írska

Taliani bojovali o postup na diaľku so Švajčiarskom a do Belfastu cestovali pri rovnosti bodov s imperatívom víťazstva. Európski šampióni však na ihrisku ostrovného súpera nedokázali skórovať ani raz a ich remízové zaváhanie využili Švajčiari. Tí sa v Luzerne trápili s Bulharskom v prvom polčase v koncovke, ale po zmene strán rozhodli o ich očakávanom víťazstve 4:0 Noah Okafor, Ruben Vargas, Cedric Itten a Remo Freuler. Ďalšie dva zásahy Švajčiarom odoprel videorozhodca. "Squadra azzura" obsadila v tabuľke druhú priečku a bude hrať marcovú baráž o účasť v Katare.

Mario Gavranovič a Todor Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Urs Flueeler
Angličania potupili trpaslíka

V I-skupine si Angličania mohli dovoliť na ihrisku San Marína aj remizovať, ale pozíciu jasného favorita potvrdili vysokým víťazstvom 10:0 Už po štvrťhodine hry viedli v Serravalle dvojgólovým rozdielom, keď skóre otvoril hlavičkou po rohovom kope Harry Maguire a vlastný gól si dal Filippo Fabbri. Potom prišli veľké chvíle Harryho Kanea, ktorý dosiahol štyri góly v priebehu 15 minút a v polčasovej prestávke tak hostia viedli už 6:0. Kane dal ako štvrtý hráč Anglicka hetrik v dvoch po sebe nasledujúcich zápasoch, tri góly zaznamenal aj v piatok proti Albánsku. Po prestávke zavŕšili hostia demontáž súpera ďalšími štyrmi zásahmi.

Harry Kane a jeho Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Z druhého miesta smerujú do baráže Poliaci, ktorí v domácom súboji s Maďarskom prehrali 1:2. Hostí dostal do vedenia stredopoliar DAC Dunajská Streda András Schäfer, ktorý sa presadil hlavou po priamom kope v 37. minúte. V druhom polčase vyrovnal Karol Šwiderski, ale tri body pre hostí zariadil v 80. minúte Dániel Gazdag.

Dáni stratili prvé body

Dáni už mali pred zápasom v Glasgowe istý postup ako víťazi F-skupiny, v záverečnom dueli kvalifikácie v nej stratili vôbec prvé body. Škóti ich zdolali 2:0, keď Kaspera Schmeichela prekonal v závere prvého polčasu hlavičkou po rohovom kope John Souttar a v závere pridal poistku Che Adams. Škótsko obsadilo v tabuľke barážovú druhú pozíciu pred Izraelom a Rakúskom, ktoré nezaváhalo v domácom stretnutí s Moldavskom. Pod výsledok 4:1 sa dvoma gólmi podpísal Marko Arnautovič.

Rakúsko – Moldavsko 4:1 (2:0)
Góly: 4. a 55. Arnautovič (druhý z 11 m), 22. Trimmel, 83. Ljubičič - 60. Nicolaescu

Netanya
Izrael – Faerské ostrovy 3:2 (1:0)
Góly: 31. Dabbur (z 11m), 58. Weissman, 75. Peretz - 62. Vatnhamar, 72. Olsen

I-skupina:

Serravalle
San Maríno – Anglicko 0:10 (0:6)
Góly: 27., 32., 39. a 42. Kane (prvý a tretí z 11 m),  6. Maguire, 15. Fabbri (vlastný), 58. Smith Rowe, 69. Mings, 78. Abraham, 80. Saka, ČK: 68. Rossi (SM) po druhej ŽK