Albion prevalcoval San Maríno a postúpil do Kataru: V každom zápase sme ukázali pravú mentalitu

Anglický futbalista Harry Kane (vľavo) oslavuje strelený gólAnglický futbalista Harry Kane (vľavo) oslavuje strelený gól Zdroj: TASR/AP/Antonio Calanni

BRATISLAVA - Suverénnym spôsobom postúpili v pondelok na MS do Kataru úradujúci vicemajstri Európy Angličania. V I-skupine prevalcovali San Maríno v Serravalle 10:0 a prvýkrát od roku 1964 dosiahli v medzištátnom zápase dvojciferný počet gólov. Vtedy sa im to podarilo v súboji proti USA.

Angličania vyhrali skupinu o šesť bodov pred Poľskom, ktoré doma prehralo s Maďarmi 1:2. Na pôde 210. mužstva rankingu FIFA už po štvrťhodine hry viedli dvojgólovým rozdielom, keď skóre otvoril hlavičkou po rohovom kope Harry Maguire a vlastný gól si dal Filippo Fabbri. Potom prišli veľké chvíle Harryho Kanea, ktorý dosiahol štyri góly v priebehu 15 minút a v polčasovej prestávke tak hostia viedli už 6:0. Kane dal ako štvrtý hráč Anglicka hetrik v dvoch po sebe nasledujúcich zápasoch, tri góly zaznamenal aj v piatok proti Albánsku. V národnom drese vyrovnal so 48 presnými zásahmi zápis Garyho Linekera a v historických tabuľkách sú už pred ním len Sir Bobby Charlton a Wayne Rooney, na Rooneyho stráca 5 gólov. Angličania v kalendárnom roku 2021 dali 52 gólov, z nich sám Kane až 16. Po prestávke zavŕšili hostia demontáž súpera ďalšími štyrmi zásahmi.

"Kvalifikáciu sme vyhrali triumfami v Budapešti, Varšave a v Albánsku. Musím oceniť všetkých hráčov a realizačný tím za naozaj výborný rok. V každom zápase sme ukázali pravú mentalitu, tak tomu bolo aj dnes. Kvalitu súperov neovplyvníme, sústredíme sa len na seba a my sme hrali skutočne výborne," citoval portál BBC kouča Anglicka Garetha Southgatea.

Harry Maguire a jeho Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Dvadsaťosemročný Kane vyjadril po postupe veľkú spokojnosť. "Fantastické. Očakávalo sa, že dnes ľahko zvíťazíme a postúpime. A my sme odviedli skvelú prácu. Kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta nie je ľahké. Vždy, keď sme vyhrali zápas, písalo sa o slabých súperoch. Boj o finálový turnaj je vždy strašne náročný, a preto je postup naň fantastický pocit," citoval web UEFA kapitána Anglicka, ktorý na margo vyrovnania Linekerovho zápisu dodal: "Vždy, keď si oblečiem dres Anglicka, som veľmi hrdý. Vždy, keď sa mi podarí streliť v ňom gól, zažívam najlepšie pocity, aké môžem dosiahnuť v kariére."

San Marínu patrí v rebríčku FIFA posledné miesto. Prehralo 36 z predchádzajúcich 37 domácich zápasov v kvalifikácii MS. Ťahá v nich sériu 35 prehier so skóre 7:146, naposledy doma v boji o MS zabodovalo v roku 1993 pri remíze 0:0 s Tureckom, informovala agentúra AFP.

Viac o téme: Anglicko San Marino