VIDEO Posledná voľná sedačka je fuč: Alfa Romeo angažovala prvého Číňana v histórii F1

Čínsky pretekár F2 Čou Kuan-jüČínsky pretekár F2 Čou Kuan-jü Zdroj: Profimedia

PEKING - Dvadsaťdvaročný Čou Kuan-jü bude od budúcej sezóny pretekať ako prvý Číňan vo formule 1. V stajni Alfa Romeo vytvorí dvojicu so skúseným Fínom Valtterim Bottasom, ktorý do tímu zamieri po piatich rokoch strávených v Mercedese v úlohe dvojky za sedemnásobným majstrom sveta Lewisom. Obsadenie kokpitov dnes oznámilo vedenie stajne.

Čínsky pilot je momentálne testovacím jazdcom tímu Alpine a preteká vo formule 2. V seriáli mu dva diely pred koncom sezóny patrí druhé miesto za Austrálčanom Oscarom Piastrim.

"Stať sa prvým čínskym pilotom v F1 je zlomovým okamihom histórie čínskeho motošportu. Už od mala som sníval o tom, že v športe, ktorý je mojou vášňou, sa dostanem až na vrchol. A teraz sa mi to plní. Uvedomujem si, že sa do mňa vkladajú veľké nádeje, tak ako vždy. Beriem to ako motiváciu byť stále lepším a úspešnejším. Je pre mňa obrovskou cťou začať kariéru v F1 v ikonickom tíme jej histórie, ktorý do nej uviedol toľko mladých pilotov," citovala jazdca agentúra AFP.

Bottas v tíme nahradí krajana Kimiho Räikkonena, ktorý po tejto sezóne ukončí kariéru. Čou Kuan-jü zaujme miesto po Talianovi Antoniovi Giovinazzim, s ktorým vedenie Alfy Romeo po trojročnej spolupráci nepredĺži zmluvu.

Zásadné rozhodnutie pre budúcnosť F1

Podľa šéfa stajne Frédérica Vasseura je angažovanie čínskeho pilota pre tím zásadným krokom a veľkou marketingovou príležitosťou s ohľadom na kľúčový čínsky trh. "Toto rozhodnutie je zásadné pre budúcnosť spoločnosti. Nešlo len o fakt, že je Číňan, ale bude to obrovská vzpruha pre spoločnosť, sponzorov a myslím, že aj pre F1 ako takú," uviedol pre agentúru Reuters.

Podrobnosti k dĺžke zmluvy alebo podmienkam Vasseur odmietol oznámiť. Podľa špekulácií Čou Kuan-jü tímu prinesie až 30 miliónov dolárov.

Viac o téme: Valtteri Bottas Alfa Romeo Antonio Giovinazzi Čou Kuan-jü
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Formula 1
  • Zdroj: ČTK, TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy